Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.09.13 g. 12:58

Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś

Agnieszka Warchulska w roli Suki
Perypetie trójkąta miłosnego. Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś chcą żyć życiem wartym opowiedzenia. Marzą o wielkiej historii miłosnej, jednak związki im nie wychodzą - stabilizacja szybko nudzi, a za rogiem może się przecież czaić nowa przygoda, niewykluczone, że ta właściwa. Czy bohaterowie wydostaną się z pułapki powtórzeń? Czy bycie razem to dla nas tylko rytuał i ucieczka przed samotnością?

„Biedny Ja. Suka i Jej Nowy Koleś” to satyra na pokolenie niedojrzałych trzydziestolatków, którzy odrzucili wartości świata rodziców, ale nie potrafią stworzyć własnych.

 

Testują więc różne opcje życiowe jak produkty w supermarkecie. Sztuka przywodząc na myśl wczesne dramaty Tadeusza Różewicza i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki, jest zarazem oryginalnym, prześmiewczym portretem zagubionej emocjonalnie młodej generacji. „Biedny Ja” swobodnie wykorzystuje różne poetyki i konwencje. Autor balansuje między dramatem realistycznym, komedią obyczajową a teatrem absurdu. Tworzy ironiczny dystans do rozgrywającej się akcji – komentuje poczynania bohaterów, wtrąca uwagi warsztatowe, a postaci dramatu wychodzą z ról, zwracają się wprost do publiczności i rozmawiają o swoich relacjach w sztuce.

 

Występują:

 

  • Agnieszka Warchulska,
  • Jaroslaw Ciołek,
  • Tadeusz Łomnicki,
  • Błażej Wójcik.

 

Autorem sztuki jest Michał Walczak, reżyser i jeden z najciekawszych dramaturgów młodego pokolenia, autor m.in. „Piaskownicy”, „Podróży do wnętrza pokoju”, „Pierwszego razu” i „To nie jest kraj dla wielkich ludzi”. Reżyserował m.in. na deskach Teatru Powszechnego i Teatru Lalka w Warszawie oraz Teatru Nowego w Łodzi. Stypendysta ministra kultury, zdobywca wielu nagród (m.in. nagroda za „Kopalnię” w XI Ogólnopolskim konkursie na wystawienie sztuki współczesnej, nagroda za oryginalny tekst dramatyczny - za sztukę "Podróż do wnętrza pokoju" w V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TVP "Dwa teatry" ).

 

Dramat reżyseruje Piotr Jędrzejas znany z realizacji m.in.: „Monologów waginy” Eve Ensler w Teatrze STU, „7 sekund/In God we trust” Falka Richtera i „Dnia Walentego” Iwana Wyrypajewa w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie oraz „Dziadów A. Mickiewicza wg S. Wyspiańskiego” Adama Mickiewicza i Stanisława Wyspiańskiego Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. W Laboratorium Dramatu reżyserował czytanie Króla Mięsopusta.

 

 



Autor: Labodram
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy