Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.09.17 g. 19:34

Nie tylko Bollywood...


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Fundacją Filmowa Warszawa oraz z Teatrem Tańca Indyjskiego Nataraja zapraszają na szereg wydarzeń artystycznych poświęconych Indiom pod wspólnym tytułem
„Nie tylko Bollywood...”.
 

 W dniach 21–24 września będzie można na żywo zobaczyć występy artystów z Indii oraz obejrzeć niezwykłe filmy (również pokazy przedpremierowe!). Indie zawładnęły wyobraźnią szerokiej publiczności poprzez niezwykle popularne produkcje bollywoodzkie, przesłaniające jednak inne obszary niezmiernie bogatej kultury tego kraju. Poprzez widowiska taneczne oraz spektakle teatralne w wykonaniu artystów z Indii - we współpracy z tancerkami Teatru Tańca Nataraja – a także poprzez cykle niezwykłych filmów udowodnimy, że Indie to…

 

Nie tylko Bollywood…!

 Serca ludzi na całym świecie podbija dziś starożytny taniec indyjski. Fascynuje swoją oryginalnością, wdziękiem, temperamentem, tajemniczością i szczególnie wysublimowaną, skodyfikowaną formą. To konglomerat czystego, abstrakcyjnego tańca z pantomimą i aktorstwem. Technika ruchu nie przypomina techniki tańca europejskiego. Wymaga szczególnej podzielności uwagi i skupienia. Podczas pokazów tanecznych będzie można zobaczyć różne style klasycznego tańca indyjskiego: bharatanatjam, odissi i mohinijattam. Ten ostatni styl taneczny, niezwykle wdzięczny, pełen spokoju, kobiecej uwodzicielskości, ciepła i delikatności ruchu, jest rzadziej niż inne wykonywany poza granicami Indii. Tym cenniejszy jest zatem każdy jego recital.

 

 Oprócz tańca podziwiać będziemy również jedyną formę teatru klasycznego, która przetrwała dwadzieścia pięć wieków aż do dnia dzisiejszego na południu Indii - w Keralii. Mowa o sanskryckim teatrze kudijattam.
Na wszystkie pokazy zapraszamy do:
· PAŃSTWOWEGO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO, ul. Kredytowa 1, Warszawa
· ETNOKINA, ul. Kredytowa 1, Warszawa
· KINA ALCHEMIA, ul. Jezuicka 4, Stare Miasto, Warszawa


PROGRAM

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Kredytowa 1
PONIEDZIAŁEK 21.09
20.00 - Starożytny teatr Indii Kudijattam - spektakl w wykonaniu artystów z Indii.
Cena biletu na spektakl wynosi 25 zł.

 

ETNOKINO, ul. Kredytowa 1
WTOREK 22.09 
Pokaz przedpremierowy filmów z serii „OBLICZA INDII" Planete Doc Review!:
19.30 - HINDUSKIE LOVE STORY - reż. Jiska Rickels, Holandia 2009, 71 min.
21.00 - HAIR INDIA - reż. Raffaele Brunetti, Marco Leopardi, Włochy 2008, 75 min.

 

KINO ALCHEMIA, ul. Jezuicka 4
ŚRODA 23.09
15.30 - TANDOORI LOVE - reż. Oliver Paulus, Niemcy / Austria/ Szwajcaria 2008, 95 min.
17.15 - HEAVEN ON EARTH  VIDESH - reż. Deepa Mehta, Kanada 2008, 106 min.
19.15 - AMAL - reż. Richie Mehta, Kanada 2007, 101 min.

 

PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Kredytowa 1
CZWARTEK 24.09
19.00 - Klasyczne świątynne tańce Odissi, Mohinijattam, Bharatanatjam - pokaz w wykonaniu artystów z Indii.
Cena biletu na spektakl wynosi 25zł.


CENY BILETÓW NA POKAZY FILMOWE:
· WG STAWEK OBOWIĄZUJĄCYCH W POSZCZEGÓLNYCH OBIEKTACH KINOWYCH


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

PONIEDZIAŁEK 21.09  -  PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Kredytowa 1
20.00 - Starożytny teatr Indii Kudijattam - spektakl w wykonaniu artystów z Indii. Cena biletu na spektakl wynosi 25 zł.
 Kudijattam ("Wspólna gra") to keralski świątynny teatr. Jest jedyną starożytną formą teatru klasycznego, która przetrwała aż do dnia dzisiejszego. Kudijattam zostało uznane przez badaczy za najstarszą żywą tradycję teatralną nie tylko Indii, ale i świata. W 2001 r. kudijattam zostało uznane przez organizację UNESCO za zagrożoną formę dziedzictwa kulturowego świata (Oral and Intangible Heritage of Humanity) i wpisane na odpowiednią listę arcydzieł kultury światowej. Kudijattam jest sztuką wyrafinowaną, skomplikowaną, przeznaczoną dla szczególnych, wykształconych i wymagających widzów z najwyższej klasy społecznej, czyli braminów nambudiri. Jest sztuką ekskluzywną, wymagającą od widzów konkretnej wiedzy o skodyfikowanym języku gestów – „angika abhinaja", melorecytacji „wacika abhinaja", trudnych modułach rytmicznych, z których każdy ma swoje odrębne znaczenie i zastosowanie w zależności od nastroju poszczególnych scen i wielu innych elementów tej sztuki. Do dnia dzisiejszego w keralskich świątyniach grywane są sztuki autorów z zamierzchłych czasów, np. Bhasy z IV w. czy Kalidasy z V w. Kalidasa znany jest polskiej publiczności w związku ze sztuką „Śakuntala", która wystawiana była kilakrotnie. Sztuka kudijattam jest niewątpliwie sztuką ginącą. Jest bardzo prawdopodobne, że niedługo najstarsza tradycja artystycznego teatru świata zniknie z powierzchni ziemi, tak jak stało się to ze starożytnym teatrem greckim czy dramatem liturgicznym w Europie. Poszczególni bardzo nieliczni badacze i teoretyczni znawcy kudijattam robią co mogą i potrafią, żeby zachować wiedzę o sztuce, utrwalając niektóre przedstawienia na płytach DVD, ale wiadomo, że żywa, autentyczna tradycja to nie to samo, co najlepszy film video lub nagranie DVD.

 

WTOREK 22.09  -  ETNOKINO, ul. Kredytowa 1
Pokaz przedpremierowy filmów z serii „OBLICZA INDII" Planete Doc Review:
19.30 – film HINDUSKIE LOVE STORY - reż. Jiska Rickels, Holandia 2009, 71 min.
 Indie są wciąż krajem, gdzie można spotkać mistyków i świętych. Jednym z nich jest Baba Bażant Rai, zażywny 107-latek, cieszący się ogromnym uznaniem lokalnej społeczności. Sąsiedzi darzą go ogromnym szacunkiem – oprócz talentów uzdrowicielskich dysponuje także ogromną wiedzą o duchach, z którymi codziennie obcuje. Czas jakby się go nie imał – badający go lekarze ze zdumieniem stwierdzają, że zamiast starzeć, wydaje się młodnieć.  „Hinduskie love story” to także opowieść o niezwykłej mocy miłości. Baba, chcąc być bliżej swej zmarłej przed kilku laty żony, wykopuje koło domu grób dla niej, a obok – drugi dla siebie. Choć w tradycji hinduskiej grób jest czymś mało znanym– większość zmarłych jest kremowana – dla Baby to sposób, żeby być bliżej ukochanej. Baba codziennie leży w grobie, czeka na śmierć, modli się i rozmawia ze swoim ulubionym krukiem, poza tym – przyjmuje pacjentów (jednym z nich był nawet minister indyjskiego rządu). Film jest poruszającą opowieścią o przenikaniu się świata żywych i umarłych.

 

21.00 – film HAIR INDIA - reż. Raffaele Brunetti, Marco Leopardi, Włochy 2008, 75 min.
 Planując swój ślub z boginią Padmavathi, bóg Wisznu musiał zaciągnąć olbrzymi dług. Kubera, skarbnik bogów, uznał, że dług  jest tak duży, że będzie musiał być spłacany przez setki lat. Ten obowiązek spada na barki wiernych, którzy muszą zapłacić za zabawę tego, którego opiece powierzają swe losy. Bogaci składają w ofierze pieniądze i klejnoty, a biedni zostawiają w świątyni własne włosy. Nigdy nie zastanawiają się, co dzieje się z ich ofiarą. Zarząd świątyni uznał jakiś czas temu, że na tonach pozostawionych włosów można zarobić – i to bardzo dużo. Sprzedane włosy trafiają do specjalistycznych zakładów, gdzie przygotowuje się z nich peruki i pasma, dzięki którym można przedłużyć włosy – to ostatni krzyk mody wśród gwiazd Hollywood i… bogatych Hindusek. Film przynosi poruszającą konfrontację religijnego i świeckiego rytuału.


ŚRODA 23.09 - KINO ALCHEMIA, ul. Jezuicka 4 (Stare Miasto)
15.30 – film TANDOORI LOVE - reż. Oliver Paulus, Niemcy / Austria/ Szwajcaria 2008, 95 min.
Nagrodzony na festiwalu w Kairze film to... "szwajcarski Bollywood". Nie jest to jednak łzawa historia, jakie znamy z indyjskiej fabryki snów, ale solidna jak Szwajcaria opowieść o pochodzącym z Indii młodym kucharzu o imieniu Raja i jego przygodach w kraju Helwetów. Reżyser Oliver Paulus zadbał o odpowiednią muzykę oraz piosenki, porywające aktorów do efektownego tańca.

17.15 – film HEAVEN ON EARTH  VIDESH - reż. Deepa Mehta, Kanada 2008, 106 min.
Piękna Chand jest panną młodą, która właśnie opuszcza dom swoich rodziców w Indiach, aby udać się do Kanady, gdzie w Ontario mieszka jej mąż – Rocky. Bardzo przestrzegająca tradycji rodzina pana młodego z niepokojem oczekuje przybycia dziewczyny. Dla Chand cała podróż jest niezwykła, a po przylocie odkrywa istnienie świata, jakiego nigdy przedtem nie widziała. Stopniowo poznaje uroki swojego nowego życia. Ale wkrótce sielanka mija, w rodzinie pojawiają się niesnaski. Chand pada ofiarą wieloletniej przemocy domowej. Film oparty jest na prawdziwej historii kobiety, nad którą przez lata znęcał się mąż. Deepa Mehta nakręciła wcześniej dokument o jej życiu.

 

19.15 – film AMAL - reż. Richie Mehta, Kanada 2007, 101 min.
Biedny, ale uczciwy rikszarz Amal pracuje w New Delhi i stara się, aby klienci dotarli do celu szybko i bezpiecznie. Pewnego dnia pomaga pozornie bezdomnemu człowiekowi. Ten okazuje się starzejącym milionerem i poruszony sercem i skromnością Amala, zapisuje mu w spadku całą swą posiadłość. To niespodziewane wydarzenie poważnie wpłynie na życie rikszarza, który będzie musiał się zmierzyć z nowymi wyzwaniami... Produkcję nagrodzono na Festiwalu Filmowym w Toronto w 2007 roku.


CZWARTEK 24.09  - PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Kredytowa 1
19.00 - Klasyczne świątynne tańce Odissi, Mohinijattam, Bharatanatjam - pokaz w wykonaniu artystów z Indii.
Cena biletu na spektakl wynosi 25zł.

 

Odissi - ten pełen gracji taniec pochodzi ze wschodniego wybrzeża Indii, z Orissy, i liczy sobie już ponad 2000 lat. Charakteryzują go precyzja wykonania, wysublimowana i skodyfikowana forma, subtelność i duża doza bhakti – oddania. Historia odissi jest bardzo burzliwa, udało mu się jednak przetrwać zarówno najazdy muzułmańskie, jak i upadek świątyń (z którymi był silnie związany). Dzisiejsze odissi to kombinacja dwóch stylów: pełnego delikatnego wdzięku tańca mahari (tancerek świątynnych) z domieszką żywiołowego tańca gotipua (chłopców, którzy wykonywali pełen wigoru taniec, zawierający kroki akrobatyczne i wymagający dużej sprawności fizycznej). Mówi się, że odissi to wprawione w ruch rzeźby z murów świątyń Orissy.

Mohinijattam jest tradycyjnym artystycznym tańcem pochodzącym z Południa Subkontynentu Indyjskiego, ze stanu Kerala. Słowo mohini określa uwodzicielską kobietę: dosł. „tę, która zwodzi", a słowo attam znaczy taniec. W najprostszy (i trochę banalny) sposób można byłoby przetłumaczyć nazwę tańca jako: "Taniec uwodzicielskiej kobiety". Nie jest to jednak zupełnie jednoznaczne, ponieważ tematyką poszczególnych kompozycji choreograficznych mohinijattam są teksty związane z religią i mitologią Hindusów. Taniec mohinijattam jest niezwykle wdzięczny, pełen spokoju, szlachetnej gracji, kobiecej uwodzicielskości, która w dzisiejszym, europejskim świecie jest już zadziwiająco egzotyczna. Płynność gestu, ciepło i wyrazistość spojrzeń oczu gazeli, delikatność ruchu czynią ten taniec godnym niezwykłej uwagi.

Bharatanatjam to klasyczny taniec, wywodzący się z południa Indii, ze stanu Tamilnadu. To ucieleśnienie piękna, precyzji i gracji, taniec ciała i duszy, łączący dynamikę ruchu z subtelną tajemniczością i zmysłowością. Jedna z teorii mówi, że nazwa bharatanatyam to akronim utworzony z trzech terminów, określających trzy najważniejsze „składniki” tego tańca: „bha” od bhawa – znaczącego „nastrój, emocja”, „ra” od raga – melodia oraz „ta” od tala, czyli „rytm” (druga część nazwy - natyam - znaczy „taniec”). Dziś jest popularny i tańczony na całym świecie, niezmiennie zachwyca swą oryginalnością i temperamentem.


PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa

 

ETNOKINO
Budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
Ul. Kredytowa 1
Warszawa
Tel.: 0 609 525 756
Rezerwacja biletów: etnokino@filmowawarszawa.org

 

KINO ALCHEMIA
Budynek Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej
Ul. Jezuicka 4 (Stare Miasto), Warszawa
Tel.: 0 609 525 756
Rezerwacja biletów: alchemia@filmowawarszawa.org

www.ethnomuseum.pl
www.filmowawarszawa.org
www.taniecindyjski.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy