Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.09.19 g. 00:36

Najgłośniejsze skrzyżowanie w Warszawie

Finał Festiwalu Skrzyżowania Kultur

Wcale nie mam tu na myśli hałaśliwych ulic centrum Warszawy, ale prawdziwy karnawał muzyki z całego świata!

Senegal, Burkina Faso, Portugalia, Wyspy Zielonego Przylądka, Indie...

 

Z tych i wielu innych krajów przyjechali wybitni artyści, aby otworzyć Warszawiaków i gości stolicy  na bogactwo kultur współczesnego świata.

 

Już po raz 5 w Warszawie odbywa się Festiwal Skrzyżowania Kultur (Cross Culture Festival, 13 – 19 września).

 

Po raz kolejny, tuż obok Pałacu Kultury i Nauki, od strony ulicy Świętokrzyskiej stanęło miasteczko Festiwalu. Piąta edycja wydarzenia zainicjowana jest przez władze miasta, a zorganizowana przez Stołeczną Estradę. W ciągu pięciu lat istnienia Festiwal zadomowił się na kulturalnej mapie Warszawy, stworzył własny krąg odbiorców, wykształcił swój unikalny charakter, niepowtarzalność oraz prestiż.

 

Inicjatorzy oraz organizatorzy podkreślają, że mają do spełnienia misję ukazywania i przybliżania bogactwa kultur świata. Festiwal ma  odzwierciedlać to, czym jest sama Warszawa i cały współczesny świat – wiedza, otwartość oraz wrażliwość na kulturową i artystyczną różnorodność. Jego zadaniem jest także ciągły rozwój, poszukiwanie i niesienie inspiracji.

 

Od 13 września centrum miasta rozbrzmiewa muzyką z całego świata.
Naprzeciwko wejścia do Pałacu Młodzieży stoi biały, niepozorny namiot. Wejście do środka jest prawdziwym zastrzykiem pozytywnej energii. Wnętrze wypełnione jest kolorami i egzotyczną muzyką. To właśnie tam przez cały czas trwania festiwalu odbywa się tytułowe „skrzyżowanie kultur”. Koncert inauguracyjny odbył się w Sali Kongresowej.

 

Gwiazdą wieczoru był senegalski artysta Youssou N’Dour, znany m.in. z przeboju 7 seconds nagranego z Neneh Cherry.

 

13 września utwór ten N’Dour wykonał w duecie z Anną Marią Jopek. Tego samego dnia w Sali Kongresowej wystąpił także Tcheka, okrzyknięty prawdziwym muzycznym ambasadorem Wysp Zielonego Przylądka na całym świecie. Scena festiwalowego namiotu gościła wielu wybitnych artystów: Márcio Faraco (Brazylia), Ana Moura (Portugalia), Kwadrofonik (Polska), Master Musicians of Jajouka (Maroko), Al Andaluz Project (Hiszpania), Vishwa Mohan Bhatt (Indie), Sister Fa (Senegal), Orishas (Kuba) i innych wykonawców z najodleglejszych zakątków świata.

 

Festiwalowi towarzyszyły liczne imprezy okolicznościowe i warsztaty, np. projekt polsko-afrykański Dzieci świata na skrzyżowaniu kultur (Teatr Lalka) czy pokaz filmu dokumentalnego Bab Sebta, poruszającego problem emigracji ludności Afryki do Europy (Kino.Lab).

 

Przez cały czas trwania festiwalu można podziwiać wystawę fotograficzną Barwy Tradycji. Polska-Maroko. Autorką zdjęć jest Jola Lipka.

 

Festiwal Skrzyżowania Kultur trwa do 19.09, a jego finał będzie hucznie świętowany!

 

Już od godziny 17  odbywać się będą koncerty uczestników mistrzów warsztatów muzycznych oraz koncert zespołu Farafina (Burkina Faso).

 

19 września przyniesie kolejną, szczególną prezentację kultur krzyżujących się od pięciu lat w Warszawie – mówi Maria Pomianowska, opiekunka artystyczna warsztatów. – To właśnie tu z pasji, chęci nawiązywania dialogu i samodoskonalenia rodzi się muzyka, która wybrzmiewa potem cały rok, do następnej edycji. Serdecznie zapraszamy na finał naszej wielokulturowej fiesty 19 września!

 

Świetnie zorganizowana i kolorowa impreza, jaką jest tegoroczny FSK, jest z pewnością unikalnym wydarzeniem, które nie tylko ukazuje różnorodność kulturalną naszego globu, ale również uczy międzykulturowej współpracy, dialogu a także tego, iż odmienność jest zjawiskiem fascynującym i niezwykle inspirującym.

 

Koncerty, warsztaty, pokazy filmowe spotkały się z bardzo ciepłym i entuzjastycznym odbiorem uczestników festiwalu – zarówno widzów jak i artystów.

 

W przyszłym roku – kolejna, 6 Edycja  FSK. Oby było jeszcze bardziej kolorowo!

 

Artykuł stworzony w oparciu o materiały dla mediów zamieszczone przez organizatorów festiwalu.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy