Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.09.20 g. 13:52

Wrzesień 1939 roku w obiektywie niemieckich i sowieckich najeźdźców


22-23 września (wtorek-środa), godz. 18.00

Pokazy filmowe w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20)
 

 

WSTĘP WOLNY

 

Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza na propagandowe filmy dokumentalne, zrealizowane przez okupantów, dotyczące napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku.
W programie:
· 22 września (wtorek) godz. 18.00 – Kampania w Polsce (Feldzug in Polen), Niemcy, 1940.
· 23 września (środa), godz. 18.00 – Wyzwolenie (Oswobożdienije), ZSRR, 1940.

 

Kampania w Polsce to pełnometrażowy film dokumentalny Fritza Hipplera i Alberta Burmeistra,  zmontowany z materiałów nakręconych przez filmowców Kompanii Propagandowych Wehrmachtu. Pierwotnie film o niemieckich zwycięstwach w Polsce miała na zlecenie Adolfa Hitlera nakręcić Leni Riefenstahl. Reżyserka zrezygnowała jednak z realizacji tego zadania, będąc świadkiem masakry polskich Żydów w miejscowości Końskie. Premiera filmu odbyła się w Berlinie w lutym 1940. Stanowi on propagandowe uzasadnienie agresji Trzeciej Rzeszy na Polskę, a także efektownie filmowany pokaz sprawności niemieckich sił zbrojnych we wrześniu 1939.
Wyzwolenie opowiada o „wyzwalaniu” Ukrainy spod władzy polskich panów. Napaść Związku Radzieckiego na Polskę, będącą skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow, w filmie przedstawiona jest jako pomoc uciskanym Ukraińcom, Białorusinom, Niemcom i Żydom. Obraz wpisuje się w kanon kina stalinowskiego; pokazuje ludzi świętujących wyzwolenie spod okupacji polskich imperialistów i burżujów oraz nadejście komunizmu – systemu niosącego sprawiedliwość społeczną, internacjonalizm i powszechne szczęście.
Reżyser filmu, Ołeksandr Dowżenko, usunął Wyzwolenie ze swojej filmografii.

 

Wprowadzenie do obu filmów wygłosi prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk i politolog, znawca problematyki propagandy, współautor albumu „W obiektywie wroga”. Prof. E.C. Król prowadzi w Domu Spotkań z Historią cykl filmowy „Przez kino do historii” poświęcony związkom  propagandy i kinematografii.

***

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filmotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy