Projekt „Jak czytać malarstwo?” to warsztaty poświęcone interpretacji dzieł sztuki. Spotkania odbywają się przez cały październik, a ich ideą są opowieści o sztuce. Opowieści, które przeradzają się w dyskusję próbującą odpowiedzieć na nurtujące pytania z dziedziny malarstwa.
Czy malarstwo współczesne, często niezrozumiałe, nieprzypominające w żaden sposób rzeczywistości, często wręcz brzydkie na pierwszy rzut oka, może się podobać? Czy opowiada coś istotnego? To tylko niektóre z pytań stanowiących punkt wyjścia do warsztatów o „czytaniu obrazów”. Spotkania w Sztukarni są również świetną okazją do zapoznania się z arcydziełami światowego malarstwa, a także inspiracją do zbliżenia się do sztuki współczesnej. Warsztaty prowadzi Jarosław Górski – dziennikarz i popularyzator historii Polski, literatury i sztuki. Jest to wybitna postać m.in. ze świata polonistyki i antropologii kultury.
W Sztukarni poruszano już wiele tematów – od malarstwa Caravaggio’a, przez znaczenie martwej natury aż po malarstwo publicystyczne. A oto tematy najbliższych spotkań:
Ważne informacje:
Źródło: www.sztukarnia.pl