Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.10.26 g. 20:37

Ulica Karmelicka w DSH


Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na spotkanie p.t. Ulica Karmelicka w cyklu "Spojrzenia na warszawskie getto".

  

27 października (wtorek), godz. 18.00. WSTĘP WOLNY
 

 

Karmelicka – komunikacyjny nerw getta, jedna z najbardziej zatłoczonych ulic, stanowiąca jedyne połączenie południowej i północnej części zamkniętej dzielnicy. Nazywana „Gibraltarem” lub „wąwozem śmierci”, była jednym z najbardziej złowrogich miejsc w getcie. Riksze, tramwaje, wozy, tłumy przechodniów wypełniały wąską przestrzeń. W czeluść ulicy wjeżdżały codziennie niemieckie więźniarki i samochody, krążące między pobliskim Pawiakiem a siedzibą gestapo w Al. Szucha. Niemcy często zatrzymywali się, by maltretować przechodniów. Dziś zniknęło skrzyżowanie z ulicą Leszno (obecnie Al. Solidarności); została jedynie wewnątrzosiedlowa ścieżka otoczona idyllicznym krajobrazem strzelistych topoli rosnących na malowniczych wzniesieniach.

 

 

Spotkania w cyklu "Spojrzenia na warszawskie getto" prowadzi Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, współautor książki Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Jacek Leociak o cyklu: "Będą to rozważania o getcie zapamiętanym i zapomnianym, o istniejącym tam i wtedy, oraz niestniejącym tu i teraz, a więc o miejscu po getcie. Punktem wyjścia do rozważań będą konkretne miejsca, ulice, place, kamienice".

 -
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy