Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.10.28 g. 19:45

Festiwal Filmów Dokumentalnych TRANZYT OBJAZDOWY

7 – 8 listopada Kino Świt, Wysockiego 11
Transitus po łacinie oznacza „przejście”. Stąd nazwa Festiwalu Filmów Dokumentalnych TRANZYT.

Dla nas to także pewien proces, zmiana, droga do pokonania. Ludzki fenomen przenoszenia się w opowieść interesuje nas zwłaszcza w odniesieniu do rzeczywistości. Zdając sobie sprawę z jej subiektywności i różnorodności, cenimy twórczość, która staje z nią twarzą w twarz.

 

TRANZYT to również stosunek do innych światów, które spotykamy na swoich szlakach. Światów, które tak pochopnie nazywamy obcymi, bo nie zdajemy sobie sprawy z ukrytych w nas samych przejść. W zgiełku wspólnot i samotności stwarzamy miejsca, gdzie można poczuć odmienność i powiązania dróg prowadzących przez lasy rąk i labirynty linii papilarnych.

 

Zapraszamy w podróż.

 
 
DZIEŃ 1
(4 godz. 8 min.)

 

  • PEKIN 2008
    Polska 2008,
    39'
    Reżyseria: Dagmara Drzazga
    Wystarczy skręcić z jednej z większych ulic w Katowicach nieco na bok, by znaleźć się w zupełnie innym świecie: „dzielnicy cudów”, na Pekinie. W starych, zjedzonych przez grzyb familokach mieszkają ludzie pogrążający się w nałogach i rozpaczy. Większość nie pracuje, utrzymują się z niewielkich zasiłków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak sami mówią są na „skazaniu” – zostali wyeksmitowani na Pekin za zaległości czynszowe. Wspólną biedę klepią tam Ślązacy i Cyganie. Wiosną ubiegłego roku na Pekinie zawrzało: przyjechali filmowcy, by zrealizować wybrane sceny do filmu fabularnego „Senność” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Kiedy ekipa przestawiała sprzęt i filmowała kolejne duble, w oknach, a potem przed klatkami schodowymi pojawili się zaciekawieni mieszkańcy... Film Dagmary Drzazgi jest roczną obserwacją życia ludzi mieszkających na Pekinie, opowieścią o ich radościach i codziennych kłopotach.


  • KAWIOROWA RULETKA / KAVIJAR KONEKŠN
    SERBIA/USA 2008.
    58’
    Reżyseria: Dragan Nikolic
    Film to rybacka ruletka braci Rat, bezskutecznie polujących na wielką rybę. I to nie jakąś tam rybę. Marzą o znalezieniu w swoich sieciach tłustego jesiotra, którego ikra jest na wagę złota. W czasie, gdy bracia stawiają czoła pisanym i niepisanym prawom natury i ekonomii, ich postacie, z początku jakby wyjęte z komedii slapstikowej, niespodziewanie stają się o wiele głębsze.

  • CZARNE SERCA / ČERNÁ SRDCE
    CZECHY 2008,
    86'
    Reżyseria: Monika Rychlíková (Poland, Czech Republic), Břetislav Rychlík (Hungary, Slovakia)
    Monika Rychlíková i Břetislav Rychlík, oraz dwoje fotografów, Jindřich Štreit i Marie Zachovalová, prezentują swoje wspólne spojrzenie na cztery romskie rodziny. Film nakręcono pomiędzy grudniem 2006 a grudniem 2007 w następujących miejscach: w osadzie romskiej na Słowacji, w tradycyjnej cygańskiej wiosce na Węgrzech, w dzielnicy przemysłowej w Polsce, oraz w podmiejskiej komunie romskiej w Czechach.

  • SUPERBOHATERZY/ SUPERHELDEN
    NIEMCY 2008,
    65’
    Reżyseria: Janek Romero
    Grupa aktywistów, przebranych za komiksowych bohaterów plądruje delikatesy i rozdaje łupy świetlicom dziecięcym. Studentka, która ma trzy prace dorywcze opróżnia kontener na śmieci „bio” sklepu, aby móc przygotować swoim dzieciom porządny posiłek. To o tych superbohaterach, o niepewnych życiowych warunkach młodej klasy średniej, o adaptacji do otoczenia, o rezygnacji, wizjach i sensacyjnych wydarzeniach traktuje ten nakręcony w Hamburgu film.

 


DZIEŃ 2
(3 godz. 15 min.)

 

  • HISZPAŃSKI DLA DOROSŁYCH / ESPANOL PARA ADULTOS
    LITWA / HISZPANIA 2007,
    53'
    Reżyseria: Tomas Tamosaitis
    Niewielka klasa w hiszpańskim miasteczku jest miejscem spotkań i schronieniem dla dorosłych imigrantów, którzy, wierząc w „europejski sen”, przybyli do Hiszpanii by zacząć nowe życie. Połączeni przez los, odosobnieni i stęsknieni za ojczyzną, ludzie ci oddają się wesołej i entuzjastycznej nauce. Pod okiem niezwykłej nauczycielki, Marii Antonii, starają się zrozumieć siebie nawzajem w tych wyjątkowych, delikatnych okolicznościach. 48-letnia Maria Antonia czerpie inspirację ze snów. Jest oddana marzeniu swojego życia – marzeniu o aktorstwie. Czasem wydaje się, że klasa zamienia się w scenę, a do Antonii należy główna rola.

  • MAMA, TATA, BÓG I SZATAN
    POLSKA 2008/2009,
    43’
    Reżyseria i zdjęcia: Paweł Jóźwiak-Rodan
    Student reżyserii przeprowadza odważną wiwisekcję, która ma odpowiedzieć na pytanie dlaczego jego rodzice się rozwiedli i po którym z nich odziedziczył osobowość. Jego ojciec jest pisarzem powieści pornograficznych i antyklerykałem. Mama fanatyczną zwolenniczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi zarówno do zabawnych jak i bolesnych wniosków.

  • AWANGARDA
    Polska 2008,
    21’
    Reżyseria: Paulina Malczewska
    Znany malarz, prekursor op-artu Wojciech Fangor po swych wieloletnich wojażach postanawia spędzić spokojną starość na jednej z polskich wsi, wybór pada na Błędów. Kiedy miejscowi dowiadują się, że i artysta i powszechnie znany, dalej – zorganizować mu wystawę – remiza przecież pusta stoi, w boazerię pięknie przystrojona! Na wernisażu nie zabraknie ani strażaka Waldka, ani fryzjerki Ani, ani tym bardziej nauczycielki plastyki. Wszakże kto lepiej, niż ona na sztuce się zna, chociaż ta, to jakaś taka awangarda...

  • LUDZIE PRZY TORACH / ĽUDIA NA TRATI
    SŁOWACJA 2006,
    26'
    Reżyseria: Arnold Kojnok
    Film jest zbiorowym portretem ludzi, żyjących w pobliżu opuszczonej trakcji kolejowej w południowo-środkowej Słowacji. To film konfrontujący współczesny stan „rzeczy” w porównaniu z przeszłością.

  • MUZYCZNA PARTYZANTKA
    POLSKA 2007,
    52’
    Reżyseria: Mirosław Dembiński
    Film przedstawia młode, białoruskie, zespoły rockowe, które są przeciwne reżimowi prezydenta Łukaszenki. Swoją postawę do otaczającej ich rzeczywistości wyrażają poprzez muzykę, ubrania, zachowanie. W tym dziwnym kraju, pełnym absurdów i sowieckich reliktów, żyją prawdziwi ludzie. Starsze pokolenie boi się zmian i jest pod silnym wpływem rządowej propagandy. Ale młodsi marzą o wolności i jednym ze sposobów na pokazanie niezależności jest muzyka rockowa. Film pokazuje białoruską rzeczywistość poprzez pryzmat muzyki rockowej. Ludzie którzy tworzą muzykę rockową na Białorusi są jak mała iskra. Ale to bardzo ważne by byli, bo od małej iskry może się zacząć wielki ogień. Ogień wolności. Więcej informacji: kinoswit.pl
     
     


Sobota: godz. 16:00
Niedziela: godz. 16:00
Karnet na dwa dni 10 zł.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy