Przypomnijmy, że pierwszy WBN miał miejsce 5 grudnia 2003 roku. Na jubileuszowy wieczór warto się wybrać tym bardziej, że być może ze względu na kłopoty finansowe będzie to zarazem ostatnia edycja. A uświetnią ją dwa fantastyczne zespoły: Paul Lamb & The King Snakes i J.J. Band.
Mimo że Paul Lamb i jego czteroosobowy zespół to rodowici Brytyjczycy, trudno w ich muzyce doszukiwać się typowych blues-rockowych wpływów spod znaku Mayalla czy Claptona. Duchem znacznie bliżej im do żywiołowości i finezji bluesa z Kalifornii, choć Paul Lamb równie udanie nawiązuje do twórczości swego nauczyciela i mistrza Sonnego Terrego.
Szef zespołu rozpoczął karierę muzyczną w 1979 roku w grupie Smokestack Lightning. Wkrótce powstał jego obecny zespół The King Snakes, w którym w tej chwili udziela się również jego syn.
Lamb, wirtuoz harmonijki, wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca w ankietach pism muzycznych. I słusznie ¬-¬ radość grania, styl, brawura i perfekcyjna technika zapierają dech w piersiach.
Koncerty jego zespołu to olbrzymia dawka energii podana elegancko, często z poczuciem humoru; znakomity show, w którym pędzące swingujące nuty przeplatają się z oldschoolowym rock’n’rollem, by rzucić nas na kolana szorstkim, korzennym bluesem.
Mocnych wrażeń dostarczy zapewne także formacja J. J. Band doskonale znana bywalcom naszych festiwali, bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o przedstawicieli młodego polskiego bluesa.
W tej chwili zespół pracuje nad albumem, którym składa hołd Tadeuszowi Nalepie. Dlatego obok materiału z poprzednich płyt na pewno usłyszymy nowe, często zdumiewające interpretacje kompozycji „ojca polskiego bluesa”.
Zapowiada się smakowicie.
Krótko:
WARSAW BLUES NIGHT
Cykl koncertów Warsaw Blues Night został zainicjowany w 2003 roku przez członków Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od samego początku jest to inicjatywa non-profit z założeniem nadrzędnego celu jakim jest promocja muzyki bluesowej poprzez prezentację najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny, a także gwiazd światowego bluesa odwiedzających Polskę. Prezentując różnorodność stylów w muzyce bluesowej, koncerty pełnią rolę edukacyjną, W zamierzeniu organizatorów mają także integrować stołeczne środowisko bluesowe.
Michael Hill 's Blues Mob 29.05.2005 - Traffic Club (fot. Z. Matysik)
W sześcioletniej historii na 38 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się ponad 50 wykonawców, w tym czołówka polskiego bluesa, m.in.: Nocna Zmiana Bluesa, JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan 'Kyks' Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile, a także światowe gwiazdy bluesa: Wanda Johnson, The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey czy Duke Robillard.
Strona 3 z 4
The Holmes Brothers 09.09.2005 - Traffic Club (fot. L Graff)
Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in. w Traffic Clubie i Proximie. Od roku 2008 koncerty odbywają się w klubie Hybrydy. Obecnie jest to jedyna tego typu cykliczna impreza w stolicy.
Koncerty Warsaw Blues Night gromadzą nie tylko miłośników muzyki bluesowej, lecz także fanów jazzu i rocka z całej Polski.
Duke Robillard 30.03.2008 - Hybrydy (fot. P.Łukasiewicz)
Warsaw Blues Night cieszy się uznaniem i renomą w polskim środowisku bluesowym. Wielokrotnie relacje z koncertów gościły na łamach elitarnego magazynu Twój Blues, portalach internetowych i są gorąco komentowane na forach internetowych.