Tuż przy wejściu stanęła ogromna choinka mieniąca się światełkami i bombkami. W Sali projekcyjnej także rozgościło się świąteczne drzewko. Na jego gałęziach można podziwiać ozdoby stylizowane na ludowe. Prawdziwa gratka dla każdego entuzjasty choinek! Oprócz tego, Muzeum proponuje wiele ciekawych wydarzeń, dzięki którym niecierpliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie stanie się bardziej radosne!
8 grudnia miało miejsce otwarcie wystawy szopek krakowskich. cieszą one oko każdego, kto je ogląda. Stanowią bowiem jedną z najbardziej widowiskowych tradycji związanych z obchodami Bożego Narodzenia. W przeszłości do I wojny światowej, szopki krakowskie występowały jako kolędniczy rekwizyt. Współcześnie, stały się obiektem kolekcjonerskim, a konkurs na "najpiękniejszą szopkę" barwnym i wyjątkowym wydarzeniem w przedświątecznym Krakowie. – mówią organizatorzy wystawy. Prezentowane szopki pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Gościom zostanie zaprezentowany także bogaty materiał ikonograficzny.
Rodzinne spotkania z tradycją to ciekawa inicjatywa Muzeum. Do udziału w niej zapraszani są rodzice z dziećmi. To świetna okazja, aby spędzić czas w rodzinnej atmosferze wzbogaconej o dużą dawkę wiedzy i kreatywności. 12 grudnia o godz. 10.00 oraz 13.00 odbędą się warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych. Na warsztatach będzie można poznać zwyczaje bożonarodzeniowe, a następnie pod kierunkiem twórczyń ludowych wykonań tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy, opłatka, papieru i bibuły. Na zakończenie warsztatów wystąpi grupa kolędnicza.
Bilety w cenie 10 zł (od dziecka) do nabycia w kasie Muzeum od wtorku 8 grudnia. Ilość miejsc ograniczona. Informacji udziela Dział Naukowo - Oświatowy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, tel. (22) 696 53 80.
Kiermasz bożonarodzeniowy!
13 grudnia w godzinach 10.00 - 17.00 odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy.
Będzie można odwiedzić stoiska z ozdobami choinkowymi ze słomy, bibuły, opłatka, z szopkami, zabawkami , rzeźbą ludową , malarstwem , ceramiką, wycinankami, miodami i wyrobami z wosku, piernikami, wyrobami z drewna. W kiermaszu weźmie udział ok. 75 twórców z różnych regionów Polski : Łowicza, Kurpii , Kaszub, Podlasia, Warmii, Beskidu Sądeckiego oraz twórcy z Białorusi i Litwy. Wszystkiemu będzie wesoło przygrywał zespół góralski „Kolędnicy ze Stryszawy”. Na kiermaszu można nabyć oryginalne prezenty pod choinkę, albo po prostu pooglądać ręcznie wytworzone cudeńka.
Serdecznie polecam!