Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.01.11 g. 15:46

CZAS ŚPIEWU KOBIETY

ODSŁONA PIERWSZA na podstawie poezji Marleny Zynger

Między wierszami wkradnę się. Bezszelestnie. Przez zamknięte drzwi Twojej duszy. Do pokoju wzruszeń - obiecuje Marlena Zynger

 

 

 

 

 

 

 

  • reżyseria:
    Ernestyna Winnicka

  • scenografia:
    Rafał Zawistowski

  • ruch sceniczny:
    Jerzy Winnicki

  • muzyka:
    Dominika Świątek, Marlena Zynger, Izabella Goldstein, Anna Borowska

  • wystąpią:
    Agnieszka Wielgosz, Edyta Jurecka, Dominika Świątek, Ewa Dąbrowska,

  • światło i dźwięk:
    Sylwia Konstantynowicz

 

Między wierszami wkradnę się. Bezszelestnie. Przez zamknięte drzwi Twojej duszy. Do pokoju wzruszeń - obiecuje Marlena Zynger wszystkim tym, którzy pojawią się w Domu Kultury Gocław (Filia Centrum Promocji Kultury W Dzielnicy Praga Południe Miasta Stołecznego Warszawy)

 

25 stycznia br. o godzinie 19:00


Spektakl, który Szanowni Państwo, będą mogli tego dnia obejrzeć, powstał na podstawie wierszy i piosenek lirycznych MARLENY ZYNGER. Przybliża on świat kobiecych emocji, jednocześnie nie wartościując ich. Puentę pozostawia publiczności, wierząc w jej doskonałą intucję, empatię i mądrość naturalną.

 

Spektakl pokazywany był w teatrach w Warszawie, Krakowie i Zakopanem, m.in. w Forcie Sokolnickiego, Teatrze Żydowskim (podczas V i VI edycji Festiwalu Singera w latach 2008 i 2009), Teatrze Witkacego, krakowskim Loch Camelot, warszawskich Hybrydach (pod patronatem honorowym Jej Magnificencji Rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyny Chałasińskiej-Macukow) oraz w domach kultury (szczegóły na www.zynger.pl)

 

Zapraszamy również na kanał YouTube Marleny Zynger

 

 

  • Stefan Jurkowski,
    poeta, publicysta, krytyk literacki, dziennikarz:
    Związek Literatów Polskich, 6 czerwca 2008r.


    "Rzadko zdarza się czytać wiersze pisane z taką wrażliwością i wyczuciem słowa. Marlena Zynger, poetka o nietuzinkowej osobowości, z powodzeniem wypracowuje swój własny język poetycki; pomysłowy, bardzo ekspresyjny niekiedy wprost zaskakujący skojarzeniami, celnością metafor, świeżością i śmiałością. Odrębne widzenie świata, bardzo selektywne, uważne, niekiedy pełne ironii, to jedna z najbardziej pozytywnych cech tej poezji, w której może uważny czytelnik usłyszeń daleki pogłos poezji Leśmiana. Marlena Zynger opisuje świat, to znowu broni się przed rzeczywistością brutalnie naruszającą jej azyl wewnętrzny. Poetyckie słowo staje się dla tej rzeczywistości zaporą, poza którą ukrywa się intymny świat poetki.


    Te wiersze, to nie tylko impresje, obrazy, ale także próba przedstawienia i wykreowania własnej przestrzeni, w której jest miejsce na szczerość, na miłość, ale także na bunt przeciwko wszystkiemu, co niszczy nasze człowieczeństwo.


    Prosta ich forma ułatwia percepcję, a zawarty w nich ładunek emocjonalny oraz niebagatelna warstwa refleksyjna sprawiają, że utwory Marleny Zynger urzekają nas swoim klimatem.
    "



  • Krystyna Janda,
    reżyser, aktorka,
    27 marca 2008r.


    "Bliskie każdemu, kto spotka te wiersze na swej drodze, będą tęsknoty, westchnienia i wyrzuty tej Odrzuconej, Tęskniącej, Spragnionej Miłości Pani.
    Kto raz do niej przyjdzie, odejdzie z Jej niepokojem i kobiecością, łagodną perswazją i prośbą, zapamiętując Jej "potrzebę"
    ."


  • Zygmunt Konieczny,
    kompozytor,
    9 maja 2009r.


    "Lubię poezję, która posiada określony, wyraźny rytm i niespodziewanie zaskakujące rymy.
    Nadaje to wyczuwalną muzyczność."


  • Beata Zalot,
    TYGODNIK PODHALAŃSKI, ROK XIX, nr 21/2009,
    28 maja 2009r.


    "Czasy dziwne nastały. Pełno cymbałów brzmiących wokół. Przecinają krowę i z faktu onego tworzą dzieło sztuki, podczas gdy miłość sprowadzają do poziomu gadżetu, stanowiącego zwykły dodatek do codziennego ubrania. A zatem, jakże dzisiaj nie bać się dotykania tematu emocji, kiedy w każdej chwili można być posądzonym o słabość, czułostkowość, banał" mówi poetka. A jednak Marlena Zynger postanawia opowiedzieć o emocjach kobiecych. Z ogromną subtelnością, często między wierszami.(...) "Czas śpiewu kobiety" to spektakl o jednej kobiecie, która ma w sobie różne osobowości. Przy czym nie wszystkie są dla niej oczywiste. Jest swoistą jednością w wielości. Marlena Zynger liczy, że widowisko, z którym przyjeżdża do Zakopanego, będzie tylko zaczynem, pretekstem do dalszej dyskusji. I jak zapewnia, to dopiero pierwsza odsłona jej opowieści...Identyczny jak spektakl tytuł nosi tomik wierszy, w którym niebagatelną rolę odgrywają ilustracje, wykonane specjalnie dla potrzeb książki - autorstwa Marka Raczkowskiego, Liliany Chwistek, Malwiny de Brade, a także fotografie płócien Rafała Zawistowskiego, które zagrają w spektaklu."

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy