Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.01.13 g. 21:20

Totalitaryzm – spojrzenie z oddali

Spotkania i pokazy filmów na finisaż wystawy Oblicza totalitaryzmu

Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA zapraszają na finisaż wystawy Oblicza totalitaryzmu: 16–17 stycznia (sobota–niedziela), godz. 16.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

16 stycznia, sobota, godz. 16.00
Totalitaryzm – spojrzenie z oddali. Jak w dzisiejszych Niemczech opowiada się o trudnym dziedzictwie przeszłości?

 

W programie pokaz filmu Kobieta w Berlinie (Niemcy 2008, 131 min), reż. Max Färberböck. Reżyser podejmuje trudny temat losu niemieckich kobiet gwałconych przez żołnierzy Armii Czerwonej po wkroczeniu wojsk radzieckich do Berlina w 1945 roku.

 

Po pokazie dyskusja z udziałem ekspertów: dr. Waldemara Czachura (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Floriana Kellermana (Austria Press Agency), dr. Kazimierza Wóycickiego (Uniwersytet Warszawski)

 

17 stycznia, niedziela, godz. 16.00
Totalitaryzm – spojrzenie z oddali. Jak w dzisiejszej Rosji opowiada się o trudnym dziedzictwie przeszłości?

 

W programie film Papierowy żołnierz (Rosja 2008, 116 min), reż. Aleksei German. Zwycięzca tegorocznego festiwalu kina rosyjskiego Sputnik nad Polską, nagrodzony za „ukazanie duszebnej męki rosyjskiej inteligencji w czasach radzieckich”. Opowieść o kilku tygodniach życia i pracy doktora Daniła Pokrowskiego, pracownika kosmodromu „Bajkonur”, który uczestniczy w programie przygotowawczym dla przyszłych kosmonautów.

 

Po pokazie dyskusja z udziałem ekspertów: Jacka Hugo-Badera („Duży Format”), Grzegorza Ślubowskiego („Wprost”), Bartosza Cichockiego
(Biuro Bezpieczeństwa Narodowego).

 

Na spotkania i wystawę – WSTĘP WOLNY.
***

Multimedialna wystawa Oblicza totalitaryzmu przygotowana została przez Ośrodek KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią i prezentowana od 28 września 2009 do 17 stycznia 2010 w DSH. Materiały z wystawy będą dalej wykorzystywane podczas warsztatów edukacyjnych z młodzieżą prowadzonych przez Dział Edukacji DSH. W przygotowaniu jest również wirtualna wersja wystawy.

 

Ekspozycja pokazuje powstanie i rozwój dwóch systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu. Prezentacja podzielona jest na kilkanaście części, dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej – od końca I wojny światowej do upadku systemu komunistycznego w 1989 r. Obejmuje rewolucję 1917 roku, wojnę polsko-bolszewicką, czasy Wielkiego Terroru w ZSRR, powstanie III Rzeszy, okres sojuszu obu totalitaryzmów i ich późniejszą walkę, obie okupacje, Holokaust, wypędzenia, koniec nazizmu i dalszą ekspansję komunizmu. Wystawę, która przede wszystkim na przykładzie skomplikowanych losów Polski ukazuje mechanizm funkcjonowania ustroju totalitarnego, zamyka rozdział o Polsce powojennej i jej skutecznym oporze wobec komunizmu.
Na ekspozycję składają się krótkie wprowadzenia i świadectwa historyczne: fragmenty dokumentów, listów, zapisy przemówień, fotografie, plakaty propagandowe, filmy archiwalne, nagrania audio.
Zestawienie oficjalnych dokumentów, rozkazów, uzasadnień decyzji politycznych i przemówień przywódców z bardzo osobistymi relacjami świadków wydarzeń podkreśla rozmiar indywidualnych tragedii ofiar systemów totalitarnych.
Oprócz relacji polskich świadków, na wystawie znajdują się wspomnienia Ukraińców, Rosjan, Żydów i Niemców; obok ofiar represji wypowiadają się agresorzy. Przedstawienie totalitarnego doświadczenia XX-wiecznej Europy z perspektywy wielu narodów i poprzez różne postawy sprawia, że ekspozycja ma uniwersalny charakter i pozwala dojrzeć wyraźne podobieństwo obu systemów totalitarnych.

***

Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, tel. 22-826-51-95, fak 22-827-67-51, e-mail: dsh@dsh.waw.pl, www.dsh.waw.pl

***

Ośrodek KARTA – niezależna organizacja pozarządowa zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji. Od lipca 2004 roku Ośrodek KARTA ma status organizacji pożytku publicznego (OPP).
Od 1982 roku nieprzerwanie realizuje swoją misję. Prowadzi działalność wydawniczą, dokumentacyjną, edukacyjną, wystawienniczą (także w kontaktach międzynarodowych); jest m.in. wydawcą kwartalnika historycznego „Karta”, albumów historycznych, serii książkowych. Ośrodek KARTA realizuje: program edukacyjny Historia Bliska (www.historiabliska.pl), Indeks Represjonowanych – dane o obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR w latach 1939-56 (www.indeks.karta.org.pl); ogólnopolski program Pogotowie Archiwalne i program Historia Mówiona, którego celem jest nagrywanie (według metodologii oral history), archiwizowanie i udostępnianie biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA obejmuje ponad 100 tysięcy fotografii, w tym kilkadziesiąt kolekcji autorskich i tematycznych. Ośrodek KARTA był inicjatorem utworzenia Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Fundacja Ośrodka KARTA, ul. Narbutta 29, 02-536 Warszawa
tel. 22-848-07-12, faks 22-646-65-11, e-mail: ok.@karta.org.pl, www.karta.org.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy