Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.03.17 g. 21:05

Polish films in english in Etnokino

Polskie przeboje kinowe ostatnich lat z angielskimi napisami!
Od kwietnia Etnokino zaprasza na cykl najbardziej znanych polskich filmów z ostatnich lat. Na ekranie pojawi się m.in. długo oczekiwany „Rewers” z angielskimi napisami!

 

 Fundacja Filmowa Warszawa

 

 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

 

Rewers
- polski kandydat do Oscara - to  najgłośniejsza polska produkcja minionego roku.  Teraz, dostępny także dla publiczności obcojęzycznej. Film był nagradzany przez jury i publiczność na wszystkich najważniejszych polskich festiwalach. Doskonała obsada (Janda, Polony, Buzek, Dobrociński), fascynująca historia i  niepowtarzalne zdjęcia.

 

Zapraszamy także na „Małą Moskwę
- historię zakazanej miłości, która dzieje się Legnicy, gdzie stacjonowała Armia Radziecka. W jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia.

 

Polecamy też wzruszający film „Pora umierać
- nieco ironiczną opowieść o starości, samotności i próbie znalezienia sensu życia, kiedy ono nic już nie oferuje.

 

Filmy prezentowane w ramach cyklu „Polish films in English” są skierowane przede wszystkim do publiczności obcojęzycznej, ale także do osób uczących się języka angielskiego i wszystkich, którzy spragnieni są dobrego, polskiego kina na dużym ekranie. 

 

 • Pokazy odbywają się zawsze w poniedziałki.
 • Cena biletu: 10 zł.
 • Szczegółowy repertuar na stronie www.filmowawarszawa.org.

 

SZCZEGÓŁOWY PLAN PROJEKCJI:

 

 • 12.04.2010 (18:00)
  REWERS
  – reż. Borys Lankosz,
  POLSKA 2009, 101 min.

 • 19.04.2010 (18.00)
  MAŁA MOSKWA
  – reż. Waldemar Krzystek,
  POLSKA 2008, 120 min.

 • 26.04.2010 (19.00)
  PORA UMIERAĆ/TIME TO DIE
  – reż. Dorota Kędzierzawska,
  POLSKA 2007, 104 min.

 

REWERS / REVERSE

 

Najczęściej nagradzany polski film w 2009 roku. Polski kandydat do Oscara.
Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina, "szara myszka", która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia, ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, "jak spod ziemi", zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław. Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury...

 

MAŁA MOSKWA / LITTLE MOSCOW

 

"Mała Moskwa" to wzruszająca historia zakazanej miłości, w czasach, w których nawet o intymnych sprawach decydowało sowieckie imperium. Film przenosi nas do świata, w którym w jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu i wścibskich politruków  kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia.
W tym docenionym przez wielu krytyków oraz publiczność i jury 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, widz znajdzie także to, czego zazwyczaj szukamy w kinie rozrywkowym: miłość, śmiech, łzy, wielkie dramaty i wielkie radości oraz wzruszenia...

Jest rok 1967. Jura, młody pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy, zwanej "Małą Moskwą”, ze względu na ulokowanie tam największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna młoda żona Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką, wygrywa piosenkarski "konkurs przyjaźni", wykonując porywająco i w części po polsku "Grande Valse Brillante" Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka – Michała. Długo broni się przed obudzonym wówczas uczuciem. Zakazana miłość Rosjanki i Polaka musi rozwijać się w tajemnicy i po kryjomu...

 

PORA UMIERAĆ / TIME TO DIE

 

Autorskie kino duetu Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart z olśniewającą kreacją Danuty Szaflarskiej. "Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością.
"Marzę o tym, by nie dali się Państwo zwieść temu tytułowi. Bo to jest oczywiście film o życiu - zmaganiu się z nim, ale też pasji i radości życia, która jest w zasięgu ręki każdego z nas, choć tylko niektórzy o tym wiedzą...” (Dorota Kędzierzawska)

 

ETNOKINO
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Ul. Kredytowa 1
Tel.: 0 609 525 756
www.filmowawarszawa.org
www.ethnomuseum.plOpublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy