Kultura
2010.05.14 g. 13:11
OTWARTA TWARDA 2010 w NOC MUZEÓW
Na zwiedzających Synagogę w czasie Nocy Muzeów czekać będzie stoisko Kuchni Koszernej, która będzie serwować tradycyjne potrawy żydowskie, m.in. czulent, kanapkę z śledzikiem po żydowsku, faszerowanego karpia i szabatowe słodkie ciasto na deser.
Swoje stoisko będzie też miała Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa.
SOBOTA 15.05 – Noc Muzeów
- 21.00 - Cukunft (jidysz: przyszłość) – otwarcie wystawy
Synagoga im. Nożyków
Wystawa Cukunft opowiada o dwóch pokoleniach warszawskich Żydów - dziadkach i babciach oraz ich wnuczkach. Autorką wystawy jest Magda Braniewska, a partnerem produkcji Warszawska Szkoła Fotografii. Portretom wykonanym w technice lentikularnej towarzyszyć będzie katalog zawierający wywiady z bohaterami i bohaterkami wystawy, którzy opowiadają o międzypokoleniowym przekazie tradycji w swoich rodzinach.
- 21.30 - Panel dyskusyjny: „Skrzypaczki na dachu”
Synagoga im. Nożyków
Spotkanie z żydowskimi kobietami. Miriam Gonczarska - dziennikarka, absolwentka Tradycyjnych Wyższych Akademii Talmudycznych w Jerozolimie będzie rozmawiała z Joanną (Inką) Sobolewską, Heleną Datner oraz Katarzyną Czerwonogórą – socjolożkami i działaczkami środowiska żydowskiego, przedstawicielkami trzech pokoleń żydowskich kobiet. Zapyta je o ich żydowską tożsamość - jak osobiste losy ich i ich rodzin wpłynęły na sposób, w jaki patrzą na świat? Z jakimi stereotypami się zmagają? O jakim świecie marzą? Czy i jakie piętno odcisnęła na nich historia? Czy świadomość bycia ocaloną obciąża i odbiera prawo do „zwykłego życia”? Zapyta, jak mówią o sobie – w jaki sposób opisują swój świat i siebie? W rozmowie padną pytania o feminizm, judaizm, nowoczesność, nacjonalizm.
Gościnie panelu:
Katarzyna Czerwonogora
Socjolożka, trenerka antydyskryminacyjna, tropicielka kobiecych i innych nietypowych śladów w historii, bada temat żydowskich organizacji kobiecych przed II wojną. Członkini Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej, wcześniej związana z krakowskim Stowarzyszeniem Czulent, gdzie koordynowała projekt poświęcony żydowskim i polskim emancypantkom. Rowerzystka, od niedawna mieszkanka Warszawy.
Joanna (Inka) Sobolewska
Pracownik Instytutu badań nad młodzieżą oraz Instytutu Socjologii UW. Wieloletnia Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. W SDH była odpowiedzialna za programy edukacyjne dla szkół w ramach projektu "Pamięć dla Przyszłości", szkolenia dla nauczycieli i kontakty z mediami. Zaangażowana w wydawnictwa "Dzieci Holokaustu Mówią..." oraz "Czarny Rok.. Czarne Lata...". Przeprowadziła 140 wywiadów z ocalałymi z Holokaustu w ramach projektu Fundacji Shoah, którego pomysłodawcą i fundatorem był Steven Spielberg. Odznaczona w 2009 roku medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Dr Helena Datner
Historyczka, doktor socjologii, działaczka społeczności żydowskiej. W latach 1999-2001 przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Jest córką historyka Szymona Datnera (1902-1989), przewodniczącego Gminy w Białymstoku do 1944 roku. Jej dwie starsze siostry, Lilka i Mika, zginęły w czasie powstania w Getcie Białostockim. Helena Datner zajmuje się społeczną historią Żydów w XIX wieku i powojenną historią społeczności żydowskiej w Polsce oraz socjologicznymi badaniami nad antysemityzmem. Jest pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz byłą wieloletnią dyrektorką Centrum Edukacji Kultury Żydowskiej. Jako pierwsza kobieta w historii zasiadła w zarządzie ZGWŻ w RP.
- 23.00 i 24.14 – Zwiedzanie Synagogi im. Nożyków
W czasie zwiedzania poznają Państwo historię Synagogi i żydowskiej Warszawy. Będzie też czas na zadanie pytań. Oprowadza: Bolesław Zając.
Pokazy filmowe, wycieczki, warsztaty, koncerty, wykłady, gra miejska, wystawy, panele dyskusyjne to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się niebawem festiwalu „OTWARTA TWARDA 2010”. Organizatorzy stawiają na otwartość, nowoczesność i rewolucyjność w podejściu do kultury i tradycji żydowskiej. Początek już 15 maja w Noc Muzeów. Impreza potrwa dziewięć dni.
Szczegółowy i obszerny plan festiwalu „Otwarta Twarda” znajduje się na stronie http://www.otwartatwarda.pl/ oraz warszawa.jewish.org.pl.Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, jednak na niektóre wymagane jest zgłoszenie udziału.
Otwarta Twarda 2010, 15-23 maja 2010, ul. Twarda 6
http://www.otwartatwarda.pl/
-