Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.05.17 g. 11:39

Kino Dokumentu

w DOMU SZTUKI SMB „Jary” na Ursynowie


Filmowy wieczór z Krzysztofem Wierzbickim

22 maja 2010 (sobota)  godzina 18.00

 

Wstęp wolny

ul. Wiolinowa 14 02-785 Warszawa
Tel./fax: 22 643 79 35
www.domsztuki.art.pl

 

Partner pokazu filmowego:

Stowarzyszenie Filmowców Polskich


PROGRAM

 

  1. Trzeci sprawiedliwy
    Polska 1984,
    reż. Krzysztof Wierzbicki, zdj. Jacek Petrycki


    Przewodniczący Kolegium ds. Wykroczeń przy Naczelniku Dzielnicy Praga-Północ orzeka surowe wyroki wobec ludzi, którzy popełnili drobne wykroczenia z biedy i wskutek niemożności normalnego życia w stanie wojennym. Przewodniczący wierzy w nieomylność władzy i „ludzi, którzy te paragrafy ustalali” (np. przepis o obowiązku pracy). Film ukazuje dyspozycyjność pracowników aparatu „sprawiedliwości” wobec systemu totalitarnego.

  2. Prawdziwa historia guźca
    Polska 1997,
    reż. Krzysztof Wierzbicki, Tomasz Zygadło, zdj. Sławomir Orman


    Komedia dokumentalna i zarazem parodia filmu dokumentalnego. Jeden z pierwszych polskich filmów z gatunku tzw. „mockumentary”, czyli fałszywych dokumentów, łączących rzeczywistość z fantazją. Niewiadomo, który z bohaterów jest prawdziwy, a który podstawiony. Pełna przedziwnych zwrotów akcja toczy się wokół ucieczki guźca, czyli afrykańskiej świni, z warszawskiego ZOO. Różni ludzie (politycy, działacze, wojsko, policja) chcą zawłaszczyć to zdarzenie dla osiągnięcia własnych celów propagandowych.

  3. Kryptonim Amerykan
    Polska 1999,
    reż. Krzysztof Wierzbicki, zdj. Andrzej Adamczak


    Janusz Majewski był zawodowym wojskowym, potem działaczem „Solidarności” internowanym w stanie wojennym. Życiorys jakich wiele, gdyby nie fakt, że Janusz jest Afro-Polakiem – czarnoskórym synem Polki i amerykańskiego żołnierza. Urodził się w 1945 r. w obozie dla dipisów (osób, które po wojnie znalazły się poza ojczyzną). Opuszczony przez rodziców, wychowywał się w polskim domu dziecka. Teraz mieszka w Chicago, ale często przyjeżdża do Polski, bo tu przeżył najpiękniejsze chwile swego życia. Był np. delegatem na Zjazd „Solidarności”, a działając w podziemiu poznał wielu wspaniałych przyjaciół.

  4. Porwanie Bohdana
    Polska 2001, reż. Krzysztof Wierzbicki, zdj. Wojciech Staroń


    Częściowo inscenizowany film nawiązuje do głośnej sprawy z 1957 r.: porwania i zamordowania 16-letniego Bohdana Piaseckiego, syna twórcy i przewodniczącego Stowarzyszenia PAX, Bolesława Piaseckiego. Sprawców zbrodni nie wykryto do dzisiaj, choć w zasadzie wiadomo, kim byli. Film skupia się nie tyle na rozwikłaniu zagadki kryminalnej, ile na ukazaniu jej psychologicznych aspektów. Głównym bohaterem jest najlepszy przyjaciel Bohdana i świadek jego porwania, ponad 20 lat ciągany na przesłuchania. Teraz dociera do ukrywanych wcześniej dokumentów ze śledztwa i sam „przesłuchuje” swego śledczego.

 

Filmowy wieczór z Krzysztofem Wierzbickim

 

PO PROJEKCJI ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WIERZBICKIM
 
 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy