Kultura
2010.05.17 g. 11:39
Kino Dokumentu
w DOMU SZTUKI SMB „Jary” na Ursynowie
Filmowy wieczór z Krzysztofem Wierzbickim
22 maja 2010 (sobota) godzina 18.00
Wstęp wolny
ul. Wiolinowa 14 02-785 Warszawa
Tel./fax: 22 643 79 35
www.domsztuki.art.pl
Partner pokazu filmowego:
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
PROGRAM
- Trzeci sprawiedliwy
Polska 1984,
reż. Krzysztof Wierzbicki, zdj. Jacek Petrycki
Przewodniczący Kolegium ds. Wykroczeń przy Naczelniku Dzielnicy Praga-Północ orzeka surowe wyroki wobec ludzi, którzy popełnili drobne wykroczenia z biedy i wskutek niemożności normalnego życia w stanie wojennym. Przewodniczący wierzy w nieomylność władzy i „ludzi, którzy te paragrafy ustalali” (np. przepis o obowiązku pracy). Film ukazuje dyspozycyjność pracowników aparatu „sprawiedliwości” wobec systemu totalitarnego.
- Prawdziwa historia guźca
Polska 1997,
reż. Krzysztof Wierzbicki, Tomasz Zygadło, zdj. Sławomir Orman
Komedia dokumentalna i zarazem parodia filmu dokumentalnego. Jeden z pierwszych polskich filmów z gatunku tzw. „mockumentary”, czyli fałszywych dokumentów, łączących rzeczywistość z fantazją. Niewiadomo, który z bohaterów jest prawdziwy, a który podstawiony. Pełna przedziwnych zwrotów akcja toczy się wokół ucieczki guźca, czyli afrykańskiej świni, z warszawskiego ZOO. Różni ludzie (politycy, działacze, wojsko, policja) chcą zawłaszczyć to zdarzenie dla osiągnięcia własnych celów propagandowych.
- Kryptonim Amerykan
Polska 1999,
reż. Krzysztof Wierzbicki, zdj. Andrzej Adamczak
Janusz Majewski był zawodowym wojskowym, potem działaczem „Solidarności” internowanym w stanie wojennym. Życiorys jakich wiele, gdyby nie fakt, że Janusz jest Afro-Polakiem – czarnoskórym synem Polki i amerykańskiego żołnierza. Urodził się w 1945 r. w obozie dla dipisów (osób, które po wojnie znalazły się poza ojczyzną). Opuszczony przez rodziców, wychowywał się w polskim domu dziecka. Teraz mieszka w Chicago, ale często przyjeżdża do Polski, bo tu przeżył najpiękniejsze chwile swego życia. Był np. delegatem na Zjazd „Solidarności”, a działając w podziemiu poznał wielu wspaniałych przyjaciół.
- Porwanie Bohdana
Polska 2001, reż. Krzysztof Wierzbicki, zdj. Wojciech Staroń
Częściowo inscenizowany film nawiązuje do głośnej sprawy z 1957 r.: porwania i zamordowania 16-letniego Bohdana Piaseckiego, syna twórcy i przewodniczącego Stowarzyszenia PAX, Bolesława Piaseckiego. Sprawców zbrodni nie wykryto do dzisiaj, choć w zasadzie wiadomo, kim byli. Film skupia się nie tyle na rozwikłaniu zagadki kryminalnej, ile na ukazaniu jej psychologicznych aspektów. Głównym bohaterem jest najlepszy przyjaciel Bohdana i świadek jego porwania, ponad 20 lat ciągany na przesłuchania. Teraz dociera do ukrywanych wcześniej dokumentów ze śledztwa i sam „przesłuchuje” swego śledczego.
PO PROJEKCJI ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WIERZBICKIM
-