Termin wystawy nie jest przypadkowy, zbiega się z organizowaną w stolicy konferencją CUMULUS, skupiającą ponad osiemdziesiąt najważniejszych uczelni projektowych z całego świata. Jest to okazja, aby dokonać przeglądu polskiego designu i skonfrontować go z osiągnięciami innych krajów. Organizatorzy zamierzją rowniez rozpocząć dyskusję nad problemi i wyzwaniami, przed jakimi stoi polskie wzornictwo. Szerszej publiczności design kojarzy się z ekskluzywnymi i limitowanymi seriami produktów. Tymczasem problem wzornictwa to problem jakości i estetyki naszego codziennego życia.
Prezentowane eksponaty w przeważającej części należą do grupy tzw. hard design. Są to na przykład samoloty, wagony kolejki podmiejskiej, autobusy, tramwaje, traktory, ale też artykuły wykończeniowe, sprzęt biurowy i AGD, meble, szkło i ceramika.
Wśród wystawionych przedmiotów znajdą się prawdziwe hity eksportowe: polskie meble, jachty czy szybowce. Polskie wzornictwo rozwija się prężnie i ma przed sobą dużą przyszłość. Świadczy o tym towarzysząca wystawie ekspozycja prac studentów wydziałów wzornictwa z całej Polski. Jej motywem przewodnim jest zmaganie się z wyzwaniami, jakie niesie współczesna cywilizacja. Znajdziemy tu więc systemy informacji miejskiej, projekty urządzeń przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, bezpieczne i inteligentne zabawki dla dzieci oraz wygodne i ekologiczne opakowania. Wreszcie zwiedzający wystawę będą mogli zaznajomić się z organizacyjnym zapleczem polskiego wzornictwa. Swoją działalność przedstawią grupy projektowe działające na terenie całego kraju, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej i pisma związane z promocją designu w Polsce: 2+3D, A4, Architektura, Dobre Wnętrze, Łazienka, MeblePlus.
Akademia Sztuk Pięknych
Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
Informację zaczerpnięto ze strony www.culture.pl.