Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.09.21 g. 20:01

Muzycy uczcili pamięć sowieckiej napaści

Artystyczne obchody 17 września 1939
Dzień po 71 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę, warszawscy artyści uczcili tragiczne dla naszego państwa i narodu wydarzenia z przed ponad siedmiu dekad. Koncert odbywający się na ochockim Placu Narutowicza w kościele Św. Jakuba został poprzedzony uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar tamtych dni.

Recital rozpoczął się refleksyjnym wspominkowym reportażem z wypowiedziami kobiet będących w przededniu wybuchu II Wojny Światowej dziećmi w wieku szkolnym.

 

W tragicznych retrospekcjach Pań można było usłyszeć także humorystyczne wspomnienia, dla których nadchodząca wojna była pretekstem do opuszczenia lekcji, a nie tragedią, której nadejścia z racji wieku nie rozumiały.

 

Po skończonej kilkuminutowej prezentacji nastąpiła część główna na którą po za patriotycznymi, dobrze znanym wszystkim pieśniami można było usłyszeć takie rarytasy jak fragment ostatniej wypowiedzi najwybitniejszego stołecznego prezydenta Stefana Starzyńskiego (którego niedawno obchodziliśmy kolejną rocznicę urodzin).

 

Prócz tego usłyszeliśmy także wiersz Zbigniewa Herberta adresowany do jego przyjaciela oraz listy dziadka do babci występującej artystki jak i listy majora oraz lotnika będących aktywnymi uczestnikami walk o wolność kraju.

 

Zaprezentowane pieśni to m.in. "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "O mój rozmarynie", "Serce w plecaku", "Wojenka, wojenka", oraz "Piechota, ta Szara Piechota".

 

Koncert zakończył się mocnym akcentem. Kiedy tylko muzycy zaczęli śpiewać "O Panie Tyś na Niebie" momentalnie powstała licznie zgromadzona publiczność. Tuż po jej zakończeniu, wierni wraz z księdzem odmówili jedną z piękniejszych maryjnych modlitw "Pod Twą obronę".

 

Bardzo cieszył udział młodych ludzi, jakich nie zabrakło.
Koncert "Golgota Wschodu" był jednym z nielicznych jakie odbywają się co jakiś czas na Ochocie.

 

Podobne występy mają miejsce przy okazji Święta Narodowego 11 listopada, przed Bożym Narodzeniem czy też w dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja,

 

Sporą pomoc przy organizacji wykazał Urząd Dzielnicy i pobliski Dom Kultury "Oko" mieszący się na Grójeckiej tuż za byłym Kinem Ochota, a obecnym Och - Teatrem należącym od pewnego czasu do jednej z najlepszych warszawskich aktorek, Krystyny Jandy.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy