17-21 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa
Studnia Opowieści 2010 „Wędrowni rapsodzi, wędrujące wątki”
Już po raz piąty Grupa Studnia O. zaprasza do Warszawy na międzynarodowy festiwal opowieści, podczas którego do stolicy zjadą artyści z całego świata – opowiadacze, pieśniarze, współcześni aojdowie, rapsodzi, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale i teatru. Ideą wydarzenia jest pokazanie publiczności zarówno tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i współczesnych miejskich opowiadaczy.
W tym roku Festiwal tematycznie związany jest z Grecją i przestrzenią Morza Śródziemnego. Historie przygotowane pod hasłem „Wędrowni rapsodzi, wędrujące wątki” przywołują Grecję jako kolebkę europejskiej kultury, obszar, z którego wyrasta tradycja opowiadania. Zaproszenie do słuchania opowieści Herodota i eposów Homera jest podróżą do początków, ale, mówiąc słowami opowiadaczy ze Studni O., patrzymy w stronę starożytności po to, by wyraźniej widzieć to, co dzisiejsze.
Program festiwalu obejmuje 14 spektakli dla dorosłych i dzieci, w tym tradycyjną Noc opowieści, na której zaprezentują się wszyscy uczestnicy Festiwalu. Stelios Pelasgos, grecki opowiadacz, uczony, muzyk, który od wielu lat pracuje nad tradycyjnymi formami epickimi i skutecznie szuka sposobów wykonywania tych szlachetnych opowieści, pokaże podczas Festiwalu widowisko Tak wielu bogów, tak niewielu ludzi. Grecja od Homera do współczesności. Dźwięk i słowo, umysł i ciało, muzyka i gest – wszystkie te formy obecności opowiadacza Stelios przywołuje w swojej pracy i unaocznia słuchaczom. W spektaklu towarzyszy mu żona, Dominiki Mavridou, wybitna instrumentalistka grająca na kanun, znawczyni wielu muzycznych tradycji: starogreckiej, bizantyjskiej, orientalnej. Dido Lycoudis z Francji (Greczynka urodzona w Etiopii – na zdjęciu) przywoła na festiwalowej scenie starogreckimi słowami Błagalnice Ajschylosa, Slobodan Marković, tradycyjny śpiewak i instrumentalista z Serbii, zaśpiewa stare epickie południowosłowiańskie pieśni o miłości i śmierci, o czułości i okrucieństwie, a Nefissa Benouniche z Algierii zaprezentuje w Warszawie Maghrébinades - opowieści pochodzące właśnie stamtąd. Bruno de La Salle, wybitny opowiadacz z Francji, jeden z najważniejszych animatorów ruchu opowiadania w swoim kraju, zaprosi na wiele godzin w świat bohaterów i bogów - świat Odysei. Ewa Benesz będzie mówić Księgę XII Pana Tadeusza i dzielić się doświadczeniami niezwykłych wypraw, które odbywała po wsiach wschodniej Polski w latach 80., gromadząc ludzi, by słuchali epopei narodowej. A Jihad Darwish z Libanu zabierze widzów na wybrzeże Afryki Północnej i na bliski Wschód, by przypomnieć o nieeuropejskim, drugim brzegu Morza Śródziemnego.
Festiwal Studnia Opowieści 2010 „Wędrowni rapsodzi, wędrujące wątki” odbywać się będzie w dniach 17-21 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, przy ul. Jazdów 1. Organizatorami są Stowarzyszenie Grupa Studnia O. we współpracy z Instytutem Teatralnym. Projekt wspiera Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerami Festiwalu są m.in. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Francuski w Warszawie, Uniwersytet Warszawski. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: „Tygodnik Powszechny”, TVP Kultura, Polskie Radio Program II, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Etno.serpent.pl, e-teatr, Portal Księgarski ksiazka.net.pl oraz qlturka.pl. Więcej informacji na stronie www.studnia.org