Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.11.19 g. 10:54

Recital Kai Danczowskiej

w Filharmonii Narodowej
Jedna z najznakomitszych polskich skrzypaczek, Kaja Danczowska wystąpi ze swoją córką Justyną Danczowską w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej we wtorek 23 listopada 2010 o godz. 19:00.

Kaja Danczowska

 

koncertuje od dziewiątego roku życia. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Już jako 10-latka wygrała Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy we Wrocławiu. W 1967 zdobyła III nagrodę Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w 1969 - II nagrodę na Konkursie im. Alberto Curciego w Neapolu, w 1970 - II nagrodę na Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie, w 1975 - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium, w 1976 - srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. Jej szeroki repertuar obejmu je dzieła od Vivaldiego do Pendereckiego. Występowała z takimi sławami jak Krystian Zimerman (z którym stale współpracuje), Heinz Holliger, Gidon Kremer, Misha Maisky. Posiada ogromny dorobek płytowy, nagrywała m.in. dla Deutsche Grammophon. Jej nagranie I i II Koncertem skrzypcowym Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda (Polygram, 1997) zostało wyróżnione nagrodą Diapason d'Or.

 

 Kaja Danczowska ze swoją córką Justyną Danczowską

 

Kaja Danczowska z Justyną Danczowską

 

Od kilku lat Kaja Danczowska występuje w duecie ze swoją córką, pianistką, Justyną Danczowską.

 

Młoda artystka w 2004 ukończyła Musik Akademie Basel w Szwajcarii w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana, a w 2007 dwuletnie studia podyplomowe u Konstantina Scherbakova w Zürcher Hochschule der Künste (dyplom z wyróżnieniem). Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów prowadzonych przez Halinę Czerny-Stefańską. W 1997 zwyciężyła w Konkursie Pianistycz nym im. Ludwika Stefańskiego w Płocku, otrzymując dodatkowo nagrody specjalne za najlepsze wykonania utworów Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena. W 1998 zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży w Szafarni. W 2000, podczas konkursu dla młodych muzyków "Nuta na gruszce" w Krakowie, otrzymała I nagrodę oraz nagrodę specjalną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepsze wykonanie utworu współczesnego.

 

W 2007 Polskie Radio wydało płytę z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego w wykonaniu Kai i Justyny Danczowskich, która była nominowana na nagród polskiego przemysłu muzycznego "Fryderyk 2009".

 

Podczas wtorkowego koncertu w Filharmonii Narodowej usłyszymy:

 

  • Taniec z baletu „Harnasie" Karola Szymanowskiego w transkrypcji Pawła Kochańskiego na skrzypce i fortepian,
  • Sonatę A-dur Césara Francka (pisaną z myślą o wielkim s krzypku Eugene Ysaÿe'u) oraz –
  • I Sonatę f-moll na skrzypce i fortepian op. 80 Siergieja Prokofiewa, którą słynny Dawid Ojstrach wykonał podczas pogrzebu kompozytora. A właśnie u Dawida Ojstracha w latach 70-tych dwuletni kurs mistrzowski w konserwatorium w Moskwie odbyła Kaja Danczowska...

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy