Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.11.20 g. 13:26

Mireille Mathieu w Warszawie

Jeden koncert w Kongresowej

Mireille Mathieu wystąpiła w Polsce tylko raz. W kwietniu 1969 roku dała cztery, wyprzedane w całości, koncerty w Sali Kongresowej. Po 41 latach wystąpi w Warszawie na jednym koncercie

28 listopada 2010,
Warszawa, Sala Kongresowa,
godz. 18.00

 

Mireille Mathieu wraca do Sali Kongresowej, aby zaprezentować specjalny recital, przygotowany z okazji jubileuszu 45-lecia kariery!

To może być jedyna szansa dla większości fanów Mireille Mathieu, aby posłuchać na żywo jej największych przebojów!

 

Mireille Mathieu

 

Mireille Mathieu


Urodziłam się, żeby śpiewać (Je suis née pour chanter) – to tytuł jednego z przebojów Mireille Mathieu, ale i słowa, które idealnie pasują na jej życiowe motto. Przez ponad 40 lat pracy na scenie nagrała blisko 1200 piosenek w jedenastu językach, jej setka albumów rozeszła się w nakładzie 150 milionów egzemplarzy, a nagród i wyróżnień, które otrzymała, prawdopodobnie nawet sama artystka nie jest w stanie zliczyć. Uważana za ambasadora francuskiej kultury, pieszczotliwie nazywana „Słowikiem z Awinionu”, jedna z najlepszych piosenkarek świata.

 

Mireille Mathieu urodziła się w 1946 roku w Awinionie.
Jej liczna rodzina mieszkała w biednej dzielnicy i zmagała się z wielkim niedostatkiem. Dlatego Mireille już w wieku 14 lat zatrudniła się w fabryce kopert, aby choć trochę wesprzeć rodziców w utrzymaniu gospodarstwa. Jednak od zawsze marzyła o śpiewaniu, w czym dodatkowo wspierał ją ojciec, powtarzając córce, że ma najpiękniejszy głos na świecie. Wzorem dla niej były Edith Piaf oraz Maria Callas, których nagrań słuchała bez przerwy.

 

W 1962 roku po raz pierwszy wzięła udział w lokalnym konkursie piosenki, ale nie przeszła do finału. Próbowała jeszcze kilkukrotnie, ale poszczęściło jej się dopiero w 1964 roku, kiedy została zauważona przez dwie ważne osoby. Pierwszą z nich był Roger Lanzac, który umożliwił nieznanej nikomu dziewczynie zaprezentować swoje zdolności wokalne w programie Jeu de la Chance. Drugą był znany impresario Johnny Stark, który oczarowany jej niezwykłą siłą i ekspresją w głosie, postanowił wziąć ją pod swoje skrzydła i uczynić z niej gwiazdę. I udało mu się to doskonale.

 

Swój pierwszy album nagrała w 1966 roku, na którym znalazły się takie przeboje, jak Mon Credo, Viens Dans Ma Rue czy Qu'Elle Est Belle. Od tego momentu jej kariera potoczyła się błyskawicznie. „Słowik z Awinionu”, jak zaczęto ją nazywać, wyleciał daleko poza Francję…

 

Zaczęła koncertować na całym świecie – Europie, Azji, Australii, Ameryce Północnej i Południowej. Zapraszana była do programów telewizyjnych, radiowych, brała udział w wielu koncertach galowych w towarzystwie takich gwiazd jak Placido Domingo, Tom Jones, czy Barry Mannilow. Występowała przed wieloma osobistościami, m.in. Ronaldem Reaganem, Wladymirem Putinem, królową Elżbietą II i Janem Pawłem II. Była pierwszą artystką zza „żelaznej kurtyny”, która wystąpiła w Chinach (1986). Za swoje zasługi w promowaniu kultury francuskiej na świecie została w 1999 roku uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej. Do jej najbardziej znanych utworów należą: Paris un tango, Mille colombes, La Paloma adieu, Mon credo…

 

Mimo upływu lat zarówno popularność Mireille Mathieu na świecie, jak i jej chęć występów i tworzenia pięknej muzyki nie maleje. W styczniu 2007 roku otrzymała Srebrny Medal Zasługi Miasta Petersburga oraz nagrodę niemieckiej telewizji dla najpopularniejszej zagranicznej piosenkarki roku. W 2009 roku wydała swój najnowszy niemieckojęzyczny album, natomiast na rok 2010 zaplanowana jest trasa koncertowa, świętująca 45-lecie jej kariery. I właśnie w ramach tej trasy będziemy mogli posłuchać największych przebojów Mathieu na jedynym i niepowtarzalnym koncercie w warszawskiej Sali Kongresowej.

 

Mireille Mathieu

 

28 listopada 2010, Warszawa, Sala Kongresowa

 

Koncert zawdzięczamy staraniom firmy Makroconcert.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy