Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.12.05 g. 14:12

Requiem Romana Maciejewskiego

W 100. rocznicę urodzin

W 2010 roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego. W repertuarze Filharmonii Narodowej nie mogło zatem zabraknąć koncertu poświęconego jego pamięci.

  1. 10 grudnia o godz. 19:30 i
  2. 11 grudnia o godz. 18:00

 

zostanie wykonane jego najsłynniejsze dzieło:

 

  • Missa pro defunctis. Requiem

 

Monumentalny utwór jest ukoronowaniem twórczości Romana Maciejewskiego. Powstawał przez 15 lat, a pierwsze szkice zrodziły się już w 1944. Kompozytor pisał: „pod przytłaczającym wrażeniem ogromu ludzkich cierpień i morza przelanej krwi postanowiłem pod koniec drugiej wojny światowej skomponować dzieło, które stałoby się jednym z liczny ch przyczynków do utrwalenia w ludzkiej świadomości przeświadczenia   tragicznym nonsensie wojen. Requiem poświęcone jest ofiarom ludzkiej niewiedzy, w pierwszym zaś rzędzie pamięci poległych w wojnach wszech czasów".

 

Kompozycję wykonają Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej oraz czołowi polscy śpiewacy 1

 

  • Iwona Hossa (sopran),
  • Ewa Marciniec (alt),
  • Konrad Włodarczyk (tenor)
  • oraz Jarosław Bręk (bas).

 

Chór, na którym spoczywa główny ciężar muzycznej narracji, został przygotowany przez Henryka Wojnarowskiego.

 

Całość poprowadzi Tomasz Bugaj, zwycięzca Konkursu Dyrygenckiego w Bristolu w 1978 r. Artysta był dyrektorem artystycznym filharmonii w Bydgoszczy, Łodzi i Krakowie, a także dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Współpracuje z wszystkimi czołowymi filharmoniami i teatrami muzycznymi w Polsce. Jest również kierownikiem katedry dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Koncert jest dedykowany Fundacji Sue Ryder, w 10. rocznicę śmierci jej Założycielki - Lady Ryder of Warsaw. Sue Ryder była znaną działaczką charytatywną. W czasie II wojny światowej służyła w tajnej formacji armii brytyjskiej Special Operations Executive (Kierownictwo Operacji Specjalnych) zajmującej się m.in. wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Później do końca życia kierowała założoną przez siebie fundacją charytatywną na rzecz chorych, bezdomnych i pozbawionych środków do życia ludzi. Sue Ryder związała się szczególnie z Polską. Gdy w 1978 r. królowa Elżbieta II nadawała jej w uznaniu zasług tytuł szlachecki - a wiąże się z tym pr awo do wybrania miasta przy nazwisku - zdecydowała się na Warszawę i odtąd znana była jako Lady Ryder of Warsaw.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy