Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2010.12.08 g. 14:09

Festiwal Sputnik znany jest na Kremlu

To ważna platforma wymiany kulturalnej pomiędzy Polską a Rosją
Podczas wizyty w Polsce Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nazwał Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską "symbolem owocnej współpracy kulturalnej" pomiędzy Polską a Rosją.

Festiwal Sputnik wymieniony został podczas rozmów Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa.

 

Jest to duże wyróżnienie i docenienie wysiłków organizatora festiwalu: Fundacji Wspieram, ale także wszystkich instytucji, które finansują tak ważne wydarzenie kulturalne, partnerów, patronów medialnych, widzów i wolontariuszy.  Sputnik to największy rosyjski festiwal w Europie, który dociera do ponad 30 miast w Polsce. Mówiąc o dialogu, nie można pominąć faktu o organizowanym w Rosji festiwalu filmów Polskich „Wisła”, z roku na rok cieszącego coraz większą popularnością.

 

Festiwal Filmowy Sputnik

 

Podczas tegorocznego festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik zaprezentowano 160 filmów rosyjskich, a w samej Warszawie festiwal odwiedziło ponad 35 tysięcy widzów. Repliki festiwalu odbywają się w 30  miastach Polski. W Warszawie filmy można było obejrzeć w Kinotece, Kinie Kultura oraz w Multikinie Złote Tarasy, oraz na platformie internetowej iplex.pl. Niesłychaną popularnością cieszyła się retrospektywa filmów Siergieja Paradżanowa oraz Aleksieja Bałabanowa.

 

Zwycięzcą festiwalowym, wyłonionym przez jury w Konkursie Głównym, którego przewodniczącym był w tym roku Andrzej Żuławski, okazał się film Andreja Chrzanowskiego „Półtora pokoju”, będący impresją na temat twórczości i życiorysu poety Josifa Brodskiego. Publiczność natomiast przyznała swoją nagrodę filmowi „Pochowajcie mnie pod podłogą” Siergieja Snieżkina.

 

Festiwal z roku na rok rozrasta się. Przybywa nie tylko filmów, ale i wydarzeń towarzyszących, przybliżających rosyjską kulturę. W tym roku widzowie mieli okazję uczestniczyć w wernisażach wystaw, koncertach, debatach i wykładach, spotkaniach z literaturą rosyjską.

 

Dyrektor Festiwalu Małgorzata Szlagowska - Skulska raz jeszcze dziękuje wszystkim partnerom i instytucjom i  już zaprasza na 5 – tą rocznicową edycję Sputnika. W programie kolejnej  edycji SPUTNIKA znajdzie się m.in. retrospektywa filmów Andrieja Konczałowskiego

 

www.sputnikfestiwal.pl
www.festiwalwisla.pl

 


 

Partnerem festiwalu jest szkoła rosyjskiego Katiusza, która serdecznie zaprasza na festiwal.

 

Katiusza zaprasza również na kursy rosyjskiego, na których oprócz realizacji programu często wykorzystuje fragmenty filmów rosyjskich i dokładnie je omawia dzięki temu, że sale są wyposażone w duże telewizory z DVD.

 

 Szkoła językowa KatiuszaOpublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy