Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2006.10.26 g. 15:08

Warszawa-Budapeszt 1956

Wystawa „Warszawa-Budapeszt 1956” została zorganizowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ambasadę Republiki Węgierskiej w Warszawie i Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Okazją do przypomnienia wydarzeń z października i listopada 1956 r. w Warszawie i Budapeszcie stała się pięćdziesiąta rocznica wypadków.

Ekspozycja pokazuje protesty poznańskich robotników w czerwcu 1956 r., październikowe demonstracje w Warszawie (18-24.X), powstanie w Budapeszcie  (X-XI), a także pomoc społeczeństwa polskiego dla węgierskich powstańców. Wydarzenia 1956 r. będące buntem przeciwko stalinowskiemu terrorowi i totalitarnej władzy, po raz kolejny w historii splotły ze sobą losy Polski i Węgier. Węgrzy wyszli na ulice z transparentami: „Poznań – Warszawa – Budapeszt”, na znak solidarności z Polakami zgromadzili się 23 października pod pomnikiem gen. Józefa Bema, bohatera powstania listopadowego w Królestwie Polskim i powstania węgierskiego w latach 1848-1849. Polacy pospieszyli ze wsparciem dla walczącego Budapesztu – organizowali zbiórki pieniędzy, krwi i lekarstw.

Wydarzenia sprzed pół wieku można obejrzeć na zgromadzonych przez organizatorów kilkudziesięciu fotografiach. Ponadto zostaną zaprezentowane artykuły z polskiej prasy (m. in. z „Głosu Pracy”, „Trybuny Ludu”, „Sztandaru Młodych”, „Życia Warszawy” czy „Po prostu”). Rola gazet nie ograniczała się tylko do informowania – prasa włączyła się  w koordynację akcji pomocy. Dramaturgię i atmosferę tamtych dni oddają relacje polskich uczestników Węgierskiego Powstania oraz archiwalne nagrania audycji Polskiego Radia, które będzie można usłyszeć na wystawie. Autorzy wystawy przygotowali także planszę z fragmentem wykazu Polaków represjonowanych przez reżim komunistyczny w latach 1944-1956, a także część listy Węgrów skazanych na karę śmierci w latach 1956-1961. Jedną z najbardziej poruszających pamiątek na ekspozycji będzie autentyczna, flaga z powstania w Budapeszcie z otworem pośrodku, powstałym po wycięciu komunistycznej czerwonej gwiazdy. Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog.

Wystawa czynna do 30 listopada 2006.

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42 


Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy