Twórcją idei Laboratorium Dramatu jest Tadeusz Słobodzianek, dramaturg, reżyser, krytyk teatralny i producent ; współtwórca sukcesów Teatru Wierszalin i Teatru Nowego w Łodzi; autor dramatów: "Car Mikołaj", "Obywatel Pekosiewicz", "Turlajgroszek", "Prorok Ilja", "Merlin. Inna historia", "Kowal Malambo" i "Sen pluskwy", które w teatrze realizowali wybitni reżyserzy m.in. Kazimierz Dejmek, Maciej Prus, Mikołaj Grabowski, Ondrej Spisak i Piotr Tomaszuk; laureat wielu nagród m.in. Paszportu "Polityki", Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie, Nagrody im. Stanisława Piętaka; dwukrotnie Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu i trzykrotnie Grand Prix w konkursie dramaturgicznym Ministerstwa Kultury.
Nadrzędnym celem Laboratorium Dramatu jest rozwój i rozpowszechnianie współczesnej, polskiej dramaturgii oraz edukacja dramatopisarska. Laboratorium Dramatu stwarza młodym dramaturgom, reżyserom i aktorom możliwość wypowiedzenia się poprzez teatr na tematy społeczne i międzyludzkie, zadawania niewygodnych pytań i dyskutowania z widzem o dzisiejszym świecie, jego dziedzictwie i przyszłości, wartościach, życiu i śmierci. Współczesną dramaturgię traktuje jako remedium na komercjalizację i "zbydlęcenie" społeczeństwa.
Laboratorium Dramatu proponuje eksperymentalną metodę pracy nad dramatem. W ramach cotygodniowych warsztatów w gronie dramaturgów i reżyserów odbywają się czytania nowych sztuk i spotkania z autorami. Teksty są analizowane pod kątem celności tematu, błędów dramaturgicznych oraz nowych rozwiązań. Kolejnym etapem pracy jest czytanie poprawionego tekstu w obsadzie aktorskiej i z przygotowaniem reżyserskim. To spotkanie warsztatowe także kończy się dyskusją. Ostatnim etapem jest produkcja spektaklu na różnych scenach warszawskich teatrów z udziałem profesjonalnych reżyserów i aktorów. Dzięki tej eksperymentalnej metodzie pracy nad dramatem tworzy się pomost pomiędzy dramaturgiem, reżyserem i aktorem. Wspólne dyskusje, analizy tekstu, interpretacje, poprawki nanoszone na bieżąco podczas prób scenicznych powodują, iż każda ze stron czuje się współtwórcą sztuki, gdyż ma wpływ na końcowy jej efekt. LD nie zapominając o polskiej tradycji dramaturgicznej i wielkich autorach, którzy tworzyli z dala od sceny, propaguje nawrót do formuły, w której dramat jest pisany dla teatru i w nim powstaje, a scena nie jest niedostępną i estetyczną świątynią, lecz żywym i twórczym miejscem poszukiwań dramaturgicznych, w którym ścierają się różne emocje i skrajne opinie. Od początku istnienia pojawiają się w Laboratorium Dramatu wciąż otwarci, odważni i utalentowani ludzie, którzy chcą podzielić się swoim światopoglądem z widzem.
Do stale współpracujących z LD dramaturgów należą: Joanna Owsianko, Maria Spiss , Magdalena Fertacz, Danuta Łukasińska, Marek Modzelewski, Robert Bolesto, Tomasz Man, Paweł Jurek, Tomasz Kaczmarek oraz reżyserzy: Aldona Figura, Bogna Podbielska, Łukasz Kos, Redbad Klynstra, Krzysztof Rekowski, Krzysztof Jaworski i Jarosław Tumidajski.
Siedziba Laboratorium Dramatu mieści się przy ul. Olesińskiej 21
Rezerwacja biletów: pocztą elektroniczną lub telefonicznie: 0 889 51 55 46
Bilety można kupić także na 1,5 h przed spektaklem w cenie 30 i 20 zł.
Informacje o spektaklach na stronie www.tat.pl