Naszą ambicją jest Warszawę rozwijać, odważnie wprowadzać w przyszłość, ale nie pragniemy wcale wymyślać jej na nowo.
Rozumiemy specyfikę naszych czasów i z zainteresowaniem spoglądamy na te miasta, w których mieszkańcom udaje się wcielać w życie marzenia. Dzięki temu pełni nadziei zabieramy się za realizowanie naszego obywatelskiego projektu – Kwartału Muzycznego. Wierzymy w jego powodzenie, bo wiemy, że jest mądry: oparty o istniejące wartości i potencjał.
Kwartał Muzyczny, tak jak i Aleja Na Skarpie, to wizje, które już dawno odnaleźć powinny były swoją konkretną formę. Warszawa ich potrzebuje. Sama Aleja pierwszy raz pojawiła się na miejskich planach w 1916 roku. Zbliżający się rok 2016 to okrągły, setny jubileusz. Stać chyba Warszawę na to, aby po stu latach - okresie pełnym tragedii, przemian, upadków i odrodzeń - zakończyć dzieło kreacji tak szczególnego założenia! Niech pierwszym krokiem na tej drodze będzie tchnięcie życia w Muzyczny Kwartał.
KWARTAŁ MUZYCZNY
W śmiałym wyobrażeniu twórców, Kwartał Muzyczny ma być symbolem zjawiska wykraczającego poza sztywne ramy czasu i przestrzeni, znakiem wydarzenia nie podlegającego prostym definicjom i, tym samym, nie dającym się łatwo określić poprzez przestrzenne granice.
Nie zaczynamy więc myślenia o Kwartale od arbitralnego wydzielenia go z otoczenia, liczymy bowiem na to, że takie zjawisko ożyje własnym życiem, że samo odnajdzie swoje tempo i zakres. Jakże mielibyśmy odgórnie nakładać nań ograniczenia? Przecież nie chcemy wcale łaskawie uraczyć miasta muzyką, lecz raczej dać miastu impuls i możliwości, żeby zagrało samo.
Dlatego nie narzucamy przestrzennych barier – określamy tylko potencjał i możliwości, obszar urodzajnej ziemi. Rysując granice wyznaczamy wstępnie pole aktywności, którą należy skupić na miejscach spodziewanego wzrostu, nic więcej. W końcu gdzieś Kwartał Muzyczny musi zaistnieć i tam właśnie najlepiej byłoby tę ideę pielęgnować, na spontaniczny jej rozwój pozostając oczywiście stale otwartym.
Obszar Kwartału
Miejsca Kwartału Muzycznego
Kładka Muzyczna
To jedno z najbardziej niesamowitych, magicznych wręcz, miejsc w Warszawie – droga biegnąca w wąwozie prowadząca do wiecznie zamkniętych bram klasztoru Sióstr Szarytek. Miejsce do którego warszawiacy przychodzą, chociaż nie ma tu co robić. Jest tutaj po prostu wystarczająco pięknie. Ale mogłoby być jeszcze ciekawiej.
Hotel na Skarpie
Aleje Jerozolimskie stanowią główny wjazd z Pragi do Śródmieścia. Rozumiał to Stefan Szyller i nadał przyczółkom wiaduktu Poniatowskiego szczególnie bogatą formę: symetryczny układ wież czytelnie artykułuje wjazd. Tak postrzegana jest architektoniczna oprawa z poziomu Alej Jerozolimskich. Kompozycję tą dobrze byłoby uzupełnić nowym budynkiem u wylotu ulicy Smolnej, symetrycznym do wschodniego skrzydła Muzeum Narodowego.
Pasaż Chopinowski
Przestrzennym wyrazem integracji działań powinien stać się Pasaż Chopinowski, czyli szczególny trakt prowadzący przez Kwartał, przy którym mieściłyby się najważniejsze obiekty Kwartału. Sam pasaż powinien stanowić atrakcyjną przestrzeń publiczną zapraszającą ludzi do Kwartału i zachęcającą do uczestniczenia w jego muzycznym życiu. Wyobrażamy sobie, że w Pasażu Chopinowskim byłoby więcej ludzi niż samochodów, a na każdym jego odcinku rozbrzmiewałaby muzyka. Powinno się tu znaleźć miejsce przygotowane do ustawiania plenerowej sceny, a czytelny system informacji zachęcałby do wstępowania na liczne koncerty. Marzymy przecież o stworzeniu miejsca, w którym czuć będzie, że rządzi tam muzyka!
Warszawa Stolicą Kultury?
Jesteśmy przekonani, że Kwartał Muzyczny jest strzałem w dziesiątkę dlatego, że nie silimy się na stworzenie czegoś absolutnie nowego, nie wytężamy się nad wyraz dla osiągnięcia wątpliwej oryginalności. Kwartał Muzyczny, tak jak aleja Na Skarpie, to pomysły na wyzwolenie energii, która od dawna już tkwi w Warszawie. Energii, której wystarczy impuls z naszej strony.
Zapraszamy do przejrzenia prezentacji, która przygotowana została przy współpracy i z natchnienia wielu osób wierzących w ideę Kwartału Muzycznego.
Kliknij w powyższe logo,
by pobrać prezentację w formacie PDF
Autorzy:
mgr inż. arch. Artur Jerzy FILIP
inż. arch. Karolina FILIP
Zobacz 1 nr Kwartalnika Muzycznego wydanego przez inicjatorów Kwartału Muzycznego i Stowarzyszenie Mieszkańców ulicy Smolnej