Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2011.03.22 g. 10:16

Wiek osiemnasty od lat 18


W najbliższą sobotę, 26 marca, w godz. 13-15 odbędzie się drugie spotkanie z cieszącego się dużą popularnością cyklu „Wiek osiemnasty od lat 18”.

Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych, którzy chcieliby w ciekawy i niebanalny sposób zapoznać się ze sztuką i kulturą polskiego Oświecenia w kontekście przemian świadomości, jakie zachodziły w osiemnastowiecznej Europie.

 

W ostatnich latach akcenty w edukacji muzealnej coraz wyraźniej przesuwają w kierunku uprzystępniania muzeum dzieciom i młodzieży. Oferta dla młodszych pokoleń wciąż się urozmaica i poszerza, tymczasem często jedyną formą zaznajamiania się z przestrzenią muzeum, jaką proponuje się osobom dorosłym, jest tradycyjne zwiedzanie.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebie przełamania rutyny w edukacji muzealnej dorosłych, w kolejne soboty marca i kwietnia, w godz. 13-15, Muzeum Łazienki Królewskie proponuje wszystkim zainteresowanym udział w cyklu spotkań objętych wspólnym tytułem „Wiek osiemnasty od lat osiemnastu”. Ich celem jest przybliżenie osobom dorosłym zagadnień związanych ze sztuką, kulturą i obyczajowością wieku Oświecenia w sposób nowoczesny i interaktywny – wykład na pewno nie będzie w czasie tych spotkań dominującą formą przekazywania wiedzy. Podczas zajęć odbywających się we wciąż jeszcze niedostatecznie poznanych wnętrzach Pałacu na Wodzie, Starej Pomarańczarni i Białego Domu spróbujemy wspólnie zbudować współczesną i przystępną narrację na temat dorobku artystycznego klasycyzmu, zastanowimy się również nad zagadnieniem sztuki jako dokumentu. „Wiek osiemnasty od lat osiemnastu” to także cykl, który poruszać będzie zagadnienia obyczajowości – w tym intymnych problemów codzienności w wieku XVIII oraz życia towarzyskiego Warszawy czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Wstęp w cenie biletu do Pałacu na Wodzie – 12 zł na hasło: warsztaty dla dorosłych (bilet płatny osobno za każde spotkanie).

 

Wszystkie pytania na temat zajęć prosimy kierować pod numer 22 50 60 044 lub na adres: izabela.koczkodaj@lazienki-krolewskie.pl

Do zajęć można dołączyć w każdej chwili.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Łazienki Królewskie!

 

Opisy kolejnych zajęć:

 

  • Produkt zastępczy. Sztuka jako dokument  – Stanisław August Poniatowski zwracał dużą uwagę na realizm obrazów powstających w kręgu dworskim, zwłaszcza tych o tematyce historycznej. Pilnie rejestrowano także stanisławowską współczesność. Zapraszamy Państwa do bardzo uważnego śledzenia historii zapisanej w obrazach z kolekcji Stanisława Augusta. Bo Historia to coś więcej niż słowa...
    PAŁAC NA WODZIE 26.03

 

  • Przestrzeń jako tekst kultury – Kiedy Stanisław Wokulski spotkał Izabelę Łęcką... dalszy ciąg tej historii jest powszechnie znany. Niewielu jednak pamięta, że jedną z przestrzeni, w której rozwijało się uczucie kupca galanteryjnego do pięknej arystokratki, był urokliwy park łazienkowski. Wszystkich zainteresowanych skomplikowanymi związkami literatury, sztuki i historii zapraszamy na spacer po Łazienkach widzianych przez pryzmat tekstów kultury odkrytych oraz wartych odkrycia.
    PARK 02.04

 

  • Magiel towarzyski XVIII wieku – W świecie wszechobecnej plotki zdarza nam się tęsknić za tajemnicą i anonimowością. Czy podróż w czasie rozwiązałaby ten problem? Niestety, musimy Państwa rozczarować! Plotka jest tak stara jak sama ludzkość... Jeżeli jednak rozpiera Państwa ciekawość, jak wyglądało życie towarzyskie Warszawy Stanisława Augusta, zapraszamy Państwa na zajęcia do Pałacu na Wodzie, w którego wnętrzach kryje się wiele sekretów.
    9.04. STARA POMARAŃCZARNIA

 

  • Życie intymne w wieku Oświecenia – „Bogdaj przebywać w osiemnastym wieku!”... Czy kiedykolwiek poznawali Państwo przeszłość, wędrując w ciemnościach tylko przy świetle latarki? W niezwykłej scenerii Białego Domu, w atmosferze mroku i tajemnicy, macie Państwo szansę przeżyć spotkanie z codziennością XVIII wieku. Jeżeli wstydziliście się Państwo o coś zapytać w świetle dnia, to teraz macie Państwo szansę poznać odpowiedź na nurtujące pytania...
    BIAŁY DOM 16.04


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy