Kultura
2011.04.27 g. 21:16
Komuna Warszawa
w maju na Lubelskiej 30/32
Zapraszamy na wydarzenia, które odbędą się w maju na ulicy Lubelskiej pod numerem 30/32
7.05 sob
- godz. 12.00
– ogród na Lubelskiej 30/32
– kontynuacja akcji artystycznej rewitalizacji kamienicy na Lubelskiej 30/32. Rok temu dzieki inicjatywie komuny// warszawa architekci ze słynnej niemieckiej pracowni architektonicznej OSA zbudowali „Platformę widokową” na Dworzec Warszawa Wschodnia. W maju rozpoczynamy kolejny etap: zazieleniania Platformy i podwórka. Projekt ogrodu: natalia kootstra/eufloria design
- godz. 12.00 – 22.00
– instalacja Design/Gropius na otwarciu galerii BWA WARSZAWA (ul. Jakubowska 16, Saska Kępa)
- godz. 19.30
– Cecko/Garbaczewski MIRON BE
kolejna realizacja w ramach cyklu RE// MIX, przygotowana przez Marcina Ceckę i Krzysztofa Garbaczewskiego, poświęcona Mironowi Białoszewskiemu.
remiks to pojęcie zapożyczone z muzyki: oznacza utwór powstały w wyniku przetworzenia innego utworu. Nie jest po prostu „interpretacją”, podaniem oryginału nowymi środkami wyrazu czy w nowej aranżacji. Choć może zawierać oryginalne fragmenty (tzw. sample), to są one jedynie cytatami. remiks jest utworem nowym, odnoszącym się treścią lub formą do pierwowzoru, dyskutującym z nim, nostalgicznie wspominającym lub na nowo odczytującym.
W cyklu re// mix 2011 remiksy to nowe interpretacje klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Dzieła te, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się „dziwnym” teatrem – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia.
[pomysłodawca cyklu: Tomasz Plata]
15.05 nd
- godz. 19.00 otwarcie cyklu HISTORIE ŚWIATA W MUZYCE
komuna// warszawa: Historia muzyki
komuna// warszawa w swoich działaniach teatralnych zawsze doceniała i wykorzystywała materię muzyczną. W spektaklach grana na żywo muzyka odgrywa wielką rolę dramaturgiczną. Członkinie i członkowie grupy tworzą muzyczną efemerydę Kosmos 1999, sporadycznie dającą niecodzienne koncerty, takie jak Symfonia kolejowa skomponowana na bazie rozkładu jazdy pociągów na dworcu Warszawa Wschodnia, która dała początek Operze kolejowej, stworzonej we współpracy z moskiewskim teatrem alternatywnym Liquid Theatre i zaprezentowanej w Moskwie na festiwalu Złota Maska w marcu 2011.
Historia muzyki to muzyczny esej na aktorów i instrumenty specjalnie zbudowane na potrzeby spektaklu – muzyka od szamanizmu do industrialnego noise’u…
Cykl „Historie świata w muzyce” to niezwykłe wydarzenia będące połączeniem performensu i koncertu muzyki współczesnej. Historie świata opowiadane językiem muzyki tworzą otwartą ramę do komponowania specyficznych form muzycznych. W 2011 roku swoje utwory i historie zaprezentują artyści z niezależnego środowiska muzycznego: Wojciech Kucharczyk (m.in. lider zespołu The Complainer & The Complainers), Tomasz Duda (m.in. Mitch & Mitch, Pink Freud, Baaba Kulka) i Anna Zaradny (kompozytorka i organizatorka festiwalu Musica Genera) oraz Kosmos 1999.
21.05 sob
- godz. 19.30 KKK o ATDK
Kaya Kołodziejczyk – re// mix choreografii Anne Teresy De Keersmaeker (Rosas)
Kaya Kołodziejczyk jest absolwentką jednej z najsłynniejszych szkół tańca współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli, do 2009 była tancerką w zespole legendzie – Rosas. Tak bliskie i osobiste doświadczenie pozwoli na inne spojrzenie na Keersmaeker, ikonę choreografii.
Więcej:
www.komuna.warszawa.pl
-