Uczona jest najbardziej znaną uczoną-kobietą, nie tylko w Europie, ale także na świecie. Urodzona w Warszawie studiowała w Paryżu, tam też odkryła dwa pierwiastki: polon i rad. Jest jedyną w historii dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Maria nie tylko była niezwykłą uczoną, ale gdy wybucha I wojna światowa czynnie angażuje się w ratowanie rannych żołnierzy. Dzięki zorganizowanym przez siebie ruchomym stacjom rentgenowskim ratuje tysiące mężczyzn przed amputacją rąk i nóg.
Marii Skłodowskiej-Curie zależy na rozwijaniu europejskiej nauki. W Paryżu i w Warszawie zakłada pionierskie Instytuty Radowe. Wykłada, jako pierwsza na świecie profesor-kobieta na Sorbonie.
Warszawa za symbol tegorocznej Nocy Muzeów obrała Marię Skłodowską-Curie. Uczona znajduje się na plakacie promującym imprezę, który przedstawia… ziewającą Marię, która przypomina, że tej nocy spać po prostu nie warto.
Termin Europejskiej Nocy Muzeów (14 maja) zbiega się ze 105. rocznicą bezprecedensowego wydarzenia jakim było objęcie przez Marię Skłodowską-Curie Katedry Fizyki na Sorbonie (13 maja 1906 r.). Poprzez umieszczenie dekoracji okolicznościowej o wymiarach 33 x 36,4 m (ponad 1200 metrów kwadratowych) na wschodniej fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy chcemy przypomnieć, że pochodząca ze stolicy Polski 39-letnia Skłodowska była pierwszą kobietą w historii tej uczelni, której powierzono kierownictwo katedry.
Siatka będzie zawieszona od wysokości 27 piętra PKiN do 18 piętra: jej górna krawędź znajdować się będzie na wysokości ok. 110 m., a dolna - ok. 75 m. Alpiniści rozpoczynają montaż z 32 piętra znajdującego się na wysokości ok. 135 metrów nad poziomem Placu Defilad.
Siatka została rozwinięta w poniedziałek 9 maja br.
Noc Muzeów w Warszawie rozpoczyna się w sobotę 14 maja o godz. 18.00.
Program oraz informacje o bezpłatnym transporcie
Więcej o Roku Marii Skłodowskiej-Curie