Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2006.11.14 g. 13:19

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania STUDNIA OPOWIEŚCI

W ostatnich latach mamy w Europie do czynienia z prawdziwą eksplozją sztuki opowiadania. Opowiadacze podbijają sceny teatralne i kawiarnie, regularnie występują w bibliotekach i szkołach.

Gorączka opowiadania ogarnęła Europę!

Publiczność - zmęczona masowymi produktami kultury, konwencją telewizyjną i teatralną - garnie się do tej formy sztuki. Ludzie potrzebują właśnie bezpośredniego kontaktu, kameralnej formy spotkania, chcą słuchać i chcą opowiadać, chcą w ten sposób podróżować, poznawać inne kultury. W samej tylko Francji działa obecnie około pięciuset zawodowych opowiadaczy, a w ciągu roku odbywa się blisko dwieście festiwali poświęconych tej sztuce i tysiące warsztatów.

W Warszawie od blisko dziesięciu lat działa Grupa Studnia O. - pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy. Jej członkowie są pionierami odnowy sztuki opowiadania w kraju. Swoje poszukiwania wielokrotnie konfrontowali z opowiadaczami ze świata, występując na festiwalach w Europie i Afryce, współpracując z ośrodkami kultury z różnych krajów. Korzystając z nawiązanych kontaktów, organizują Festiwal STUDNIA OPOWIEŚCI, który ma na celu pokazać polskiej publiczności sztukę opowiadania w jej różnorodnych przejawach, egzotycznych i swojskich, tradycyjnych i współczesnych.

Pierwszy w Polsce Festiwal Sztuki Opowiadania

Festiwale opowiadania mają swoją wieloletnią tradycję w znaczących europejskich miastach, a także w Ameryce Północnej i coraz częściej w Afryce. Pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania wpisuję się w tę europejską tradycję, dzięki czemu warszawscy widzowie będą mogli zapoznać się z różnymi odmianami tej dynamicznie rozwijającej się sztuki.

Tradycja opowiadania jest wciąż żywa w kulturach Afryki, Wysp Karaibskich, czy Bliskiego Wschodu - pokażemy więc, w jaki sposób te tradycyjne praktyki zderzają się z nowymi praktykami opowiadania w Europie, w jaki sposób te dwa nurty wzajemnie się inspirują tworząc wielowarstwową tkankę współczesnej kultury, w której twórczo współistnieje to, co etniczne, z tym, co literackie. Na tym w istocie polega przecież praktyka wielokulturowości.
"Literatura ustna" - baśnie, opowieści, eposy, przysłowia - jest też określana mianem "nieuchwytnego dziedzictwa"; istnieje ono tylko w żywej sytuacji, tylko w momencie wykonania. Nasz program pozwala nie tylko "poznać" opowieści (na ogół można je przecież przeczytać), ale i uczestniczyć w niepowtarzalnej sytuacji opowiadania.

Bogaty program festiwalu (14 spektakli, warsztaty i wiele imprez towarzyszących) oraz różnorodność osobowości i stylów artystycznych to doskonały przegląd możliwych form praktyki opowiadania - od opowieści erotycznych do opowiadania dla dzieci, od dużego scenicznego widowiska do kameralnego spotkania-warsztatu, od autorskiej opowieści do wątków tradycyjnych z różnych stron świata - Bliskiego Wschodu, Indii, Francji, Litwy, Szkocji, Grenlandii, Karaibów, od polskich opowieści i ballad ludowych do historii warszawskich, wpisanych we współczesną mapę miasta. Jednym z zadań festiwalu jest wypromowanie i popularyzacja sztuki opowiadania, wskazanie na jej szczególność i odrębność.

Przestrzeń Starej Prochoffni na warszawskim Nowym Mieście zamieni się na pięć dni w prawdziwą gospodę opowieści, wielojęzyczną, gwarną, rozśpiewaną. Opowiadanie to sztuka bardzo otwarta i demokratyczna, jej istotą jest (nieczęsta we współczesnej kulturze) sytuacja opowiadania i słuchania - przy czym wagę tu odgrywają nie tylko umiejętności artystyczne opowiadaczy, lecz także ich oraz słuchaczy kompetencja komunikacyjna. Jest to sytuacja twórcza i użyteczna w pracy nauczyciela, bibliotekarza, przewodnika muzealnego, ale także menadżera czy dziennikarza. Sytuacja ważna także w codziennych sytuacjach między ludźmi. Integralną częścią programu festiwalowego są także spotkania, dyskusje i warsztaty - jako forum wymiany, konfrontacji, społecznej dyskusji, zachęty dla zainteresowanych, integracji europejskiego i polskiego środowiska opowiadaczy. Dzięki takiej formule jednorazowe wydarzenie, jakim jest festiwal, będzie zapoczątkowaniem nowego, długotrwałego nurtu w kulturze, który znajdzie swój wyraz w cyklicznym, corocznym warszawskim festiwalu opowiadania.

Zadanie, które przed sobą stawiamy, nie polega więc tylko na udanej prezentacji sztuki opowiadania, ale też na skutecznym ożywieniu ruchu opowiadania w Polsce.

Program

wejście na spektakl: 12 zł     karnet: 50 zł

środa 15 XI Na Karaiby
19.00 Czarny mazurek - Serge Tamas (Gwadelupa) i Magda Lena Górska
21.00 O mężczyźnie, kobiecie, życiu i miłości - Jan Blake (Jamajka)

czwartek 16 XI Ciało: obrzędy, gry, słowa
19.00 Inuitki, łowczynie wielorybów - Beata Frankowska
Departament Poszukiwań Rozkoszy Doskonałej - Jarek Kaczmarek
21.00 Od tańca kathakali do bajek La Fontaine'a - Nathalie Le Boucher (Francja)

piątek 17 XI
16.30 Opowiadać dzisiaj - debata

Piołun i lubczyk
19.00 Jan Tajemnik i inne klechdy polskie B. Leśmiana - Magda Lena Górska i Serge Tamas
20.30 Wernisaż leśmianowski Kamili Białkowskiej-Ismaił
21.00 Ballady dziadowskie - Jacek Hałas

sobota 18 XI Bazar opowieści
12.00 Egle, królowa węży i inne baśnie litewskie - Gosia Litwinowicz i Beata Frankowska
17.00 Bajki robotów wg St. Lema - Jarek Kaczmarek
19.00 Historie z innego świata - Peter Vallance (Szkocja)
od 21.00 NOC OPOWIEŚCI - Catherine Zarcate, Grupa Studnia O. i goście

niedziela 19 XI
12.00 Śniadanie warszawskie, Grupa Studnia O.
14.00 Zabawy narracyjne
Podróż na Wschód
17.00 Zakochany obłok, bajki orientalne - Agnieszka Aysen Kaim,
Dorota Maciejuk, Paweł Górski
19.00 Opowieści meddaha - Erol Gunaydin (Turcja)
21.00 Nocny bazar - Catherine Zarcate (Francja)

MUZYCZNA GOSPODA  - gotuje Paweł Górski

Rezerwacje:

Wejściówki na spektakle można rezerwować

* telefonicznie: 886 437 878 (telefon działa w godz. 10.00-19.00)
* mailowo: studnia_o@wp.pl

1. wejście na jeden spektakl (dorośli) - 12 zł
2. dzieci do lat 7 - bezpłatnie
3. dzieci szkolne (podstawówka, gimnazjum) - 6zł
4. wejście dla grup (powyżej 10 osób) na jeden spektakl - 6zł/os
5. karnet dzienny: wejście na dwa spektakle pod rząd (jednego dnia) - 20 zł
6. karnet dzienny: wejście na trzy spektakle pod rząd (jednego dnia) - 30zł
7. karnet na 5 spektakli: 50zł - prosimy o zaznaczenie, jakie spektakle wybierają Państwo w ramach swojego
8. karnetu karnet na cały festiwal 120 zł
9. wejście na debatę (pt), wernisaż (pt) i zabawy narracyjne (nd) - bezpłatnie

Odbiór wejściówek w dniu spektaklu w teatrze Stara Prochoffnia (ul. Boleść 2) najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem.


Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy