Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2011.08.31 g. 21:17

Uroczyste otwarcie pierwszej SALI PRÓB Orkiestry Sinfonia Varsovia

Orkiestra Sinfonia Varsovia po raz pierwszy w swej ponad 25-letniej historii będzie miała własną Salę Prób. To kolejny krok w tworzeniu Sinfonia Varsovia Centrum.

3 września 2011 roku o godzinie 12.00 Sinfonia Varsovia zaprasza na uroczyste otwarcie Sali Prób przy ul. Grochowskiej 272. Po kilkudziesięciu latach Orkiestra wreszcie doczekała się swojej siedziby.

 

 


Główny budynek terenu dawnego Instytutu Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272

 

Od jesieni 2010 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia podjęła działania nad przystosowaniem dwóch zniszczonych niezabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynarii SGGW na Salę Prób orkiestry oraz zaplecze logistyczne. Opracowano dokumentację projektową, uzyskano stosowne pozwolenia i przeprowadzono niezbędne remonty. W efekcie powstała sala prób o powierzchni ok. 170 m2 oraz zaplecze z garderobami, sanitariatami, pomieszczeniami na ciężkie instrumentarium oraz bibliotekę nutową. Uzyskane powierzchnie przystosowane minimalnym nakładem środków nie są pomieszczeniami docelowymi, tym niemniej pozwalają aby po raz pierwszy w historii muzycy Orkiestry Sinfonia Varsovia mieli zabezpieczone miejsca pracy we własnym obiekcie. Trwają prace remontowe nad przystosowaniem innego obiektu dla obsługi przyszłego pawilonu koncertowego i administracji orkiestry. Przewiduje się, że Sinfonia Varsovia w całości przeniesie się na Grochowską 272 do końca listopada br.

 

Działalność Orkiestry Sinfonia Varsovia na terenie Grochowskiej 272
Pomimo że obiekty przy ul. Grochowskiej znajdują się dopiero w stadium adaptacji, Orkiestra Sinfonia Varsovia od 28 stycznia 2010 roku, czyli od przejęcia obiektów dawnego Instytutu Weterynarii, prowadzi na terenie Grochowskiej 272 intensywną działalność artystyczną i edukacyjną. Tylko w 2010 roku zrealizowano tam łącznie 236 imprez (wystaw, koncertów, warsztatów) dla ok. 14.000 słuchaczy i widzów – w tym 2.500 uczniów szkół warszawskich, uczestniczących w Akcji Labirynt.
Realizacja wszystkich projektów przebiegała zarówno we współpracy z organizacjami pozarządowymi (wśród nich: Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Ogrody Muzyczne, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej, Klub Twórców Reklamy, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Galeria Bezdomna, Galeria Nigdy – Nigdy, Sztuka Ulicy) jak i instytucjami kulturalnymi (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), a także uczelniami (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie).

 

Uczestnictwo we wszystkich koncertach, wystawach i projektach edukacyjnych organizowanych przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 było bezpłatne.


Wybrane projekty w 2011 roku

  • Akcja Labirynt – muzyczny program edukacyjny
  • Warsztaty dla nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego i przedmiotów artystycznych w szkołach podstawowych i gimnazjach;
  • Warsztaty artystyczne dla uczniów szkół podstawowych maju, czerwcu i wrześniu 2011 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272;
  • Ogólnopolski Konkurs na „Klasową Piosenkę Minutową” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów;
  • Ogólnopolski Konkurs plastyczny „Muzyka Tytanów”  zapraszający do  tworzenia plakatów dotyczących muzyki wybranych kompozytorów europejskich XiX i XX wieku- dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
  •  
Akcja Labirynt – muzyczny program edukacyjny

Tylko w miesiącach maj-czerwiec 2011 odbyło się na Grochowskiej kilkadziesiąt warsztatów umuzykalniających z cyklu Labirynt dla ok. 6 tysięcy uczniów i nauczycieli warszawskich szkół.

 

Kolejna odsłona Akcji Labirynt dla ok. 3 tysięcy warszawskich uczniów zaplanowana jest na wrzesień tego roku i poprzedzi drugą edycję Festiwalu La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki 2011, który odbędzie się w dniach 29 września do 2 października 2011 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz na Placu Teatralnym w Warszawie.

 

  • Letnie Recitale na Grochowskiej (3 lipca – 28 sierpnia 2011 roku)

W każdą sobotę i niedzielę lipca i sierpnia odbyło się 17 koncertów, w których wystąpiło 26 młodych, polskich muzyków w recitalach solowych, jak i występach kameralnych. Do wzięcia udziału w koncertach zaproszenie przyjęła czołówka polskich artystów, laureatów i uczestników prestiżowych konkursów Mieliśmy zaszczyt gościć m.in. trzech zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego: Bartosza Koziaka, Marcina Zdunika oraz Tomasza Darocha; uczestników Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Joannę Różewską, Marka Brachę; kandydatkę do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego: Marię Włoszczowską, a także Stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia: skrzypaczkę Martę Kowalczyk, pianistkę Aleksandrę Świgut oraz laureatkę licznych konkursów – marimbafonistkę – Mariannę Bednarską.
Cykl Letnie recitale na Grochowskiej stał się nieformalnym letnim festiwalem muzycznym, który zgromadził liczną publiczność, nie tylko na co dzień odwiedzającą sale koncertowe, ale także tę dopiero oswajającą się z muzyką klasyczną. W sumie koncertów wysłuchało ponad 3 000 osób. W związku z tak ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz niepowtarzalną atmosferą planowana jest kontynuacja cyklu w przyszłym roku.

 

  • XI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU
    (01 -11.09.2011 Warszawa)


Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu to unikatowy projekt, zainicjowany w 2001r. przez wieloletniego Dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza o wysokim poziomie artystycznym, dostępna dla bardzo szerokiej  publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy i zyskała sobie sympatię jej mieszkańców.
Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie słuchaczom wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów. Co roku, u schyłku lata, orkiestra występuje w różnych miejscach stolicy, oddalonych od głównego nurtu wydarzeń kulturalnych – domach kultury, kościołach i w plenerze, oferując publiczności bezpłatne koncerty.
W tym roku większość koncertów (19) odbędzie się w Sinfonia Varsovia Centrum przy ul. Grochowskiej 272, a wyjątkowość Festiwalu podkreśla uroczystość poprzedzająca koncert 3 września o godz. 12.00 – otwarcie Sali Prób Orkiestry Sinfonia Varsovia.

 

  • We współpracy z różnego rodzaju stowarzyszeniami, organizacjami i instytucjami warszawskimi do końca tego roku Sinfonia Varsovia przygotuje jeszcze szereg zdarzeń artystycznych, z których największym będą Dyplomy 2011 Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
     
    Plan terenu dawnego Instytutu Weterynarii przy ul. Grochowskiej 272

 


 

Szczegółowy wykaz koncertów Orkiestry Sinfonia Varsovia znajduje się w Kalendarzu Koncertowym na stronach internetowych www.sinfoniavarsovia.org.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy