Zarówno „Café Müller“ z 1978 roku, jak i „Le sacre du printemps“ („Święto wiosny”) z 1975 roku, które polscy widzowie mieli okazję zobaczyć pod koniec lat 80, to już legendarne spektakle. Od nich zaczęła się ogromna popularność Piny Bausch w Polsce. Pierwsze przedstawienie łączy taniec z kabaretem, drugie to nawiązująca do dzieła Igora Strawińskiego opowieść o rytuale, który nieuchronnie prowadzi do złożenia ofiary z bohatera. Z kolei „Vollmond” z 2006 roku - jedno z ostatnich dzieł choreografki - jest historią wojny płci, dla której niezwykłą scenografią staje się woda. Uzupełnieniem przedstawień zmarłej w 2009 wybitnej choreografki z Nadrenii Północnej-Westfalii stanie się specjalny pokaz filmu „Pina” zrealizowanego w technice 3D przez Wima Wendersa. Rozpoczęciu Sezonu Kultury towarzyszyć będzie także międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Piny Bausch.
W ciągu kolejnych sześciu miesięcy będziemy mogli zobaczyć ponad dwadzieścia różnych projektów kulturalnych z Nadrenii Północnej-Westfalii, m.in. wystawę Wolfganga Tillmansa w warszawskiej Zachęcie (od 18 listopada, ekspozycję zakazanej sztuki Trzeciej Rzeszy w Krakowie (od 18 października) oraz 24-godzinny maraton jazzowy we Wrocławiu (26 listopada). Na cały projekt rząd krajowy w Düsseldorfie przeznaczył blisko 5 mln złotych (1,2 mln euro).
Znana do tej pory z przemysłu i świetnych klubów piłkarskich Nadrenia Północna-Westfalia w 2010 roku, kiedy Zagłębie Ruhry zostało Europejską Stolica Kultury, udowodniła, że jest landem o wielkim potencjale kreatywnym. Wydarzenia Sezonu Kultury Tam'Tam odbywające się w kilkunastu polskich miastach pozwalają spojrzeć na NRW jako zagłębie muzyki współczesnej, sztuk wizualnych, tańca i innych dziedzin kultury. Düsseldorf, Kolonia, Wuppertal czy Essen są kolebkami artystycznych projektów w niczym nie ustępującymi Berlinowi. Tam'Tam daje pierwszą w Polsce szansę, aby się o tym przekonać.
Sezon Kultury powstał dzięki ponadnarodowej, trwającej czasem nawet dwa lata, współpracy. „Tam”, czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, instytucje i artyści współpracowali z „tam”, czyli Polską, nad powstaniem i realizacją kulturalnych projektów. Efektem tej bliskiej, intensywnej oraz wielowymiarowej współpracy spod znaku Tam'Tam jest wyjątkowy przegląd najciekawszych zjawisk współczesnej sceny kulturalnej niemieckiego regionu.
Sezon Kultury odbędzie się równolegle w wielu miejscach w Polsce. W poznańskim Starym Browarze przez niemal miesiąc (od 1 do 29 października) będzie gościł Tanzhaus NRW, jeden z najlepszych na świecie ośrodków teatru tańca. „Prąd myśli i rzeka książek” to literacka podróż wzdłuż Odry, która w formie spotkań z wybitnymi autorami z Niemiec, Polski i Holandii wystartuje z Wrocławia, aby przez Frankfurt oraz Słubice dotrzeć do Szczecina (1-4 października). Z kolei Chorwerk Ruhr i artyści Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego połączą siły w Katowicach wykonując „Vigilię” Wolfganga Rihma (9 listopada).
Tam'Tam to także wiele wydarzeń dziejących się w ramach istniejących polskich festiwali. Podczas Warszawskiej Jesieni wystąpi m.in. grupa musikFabrik w repertuarze genialnego kompozytora z Westfalii Karlheinza Stockhausena (22 września). Na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych odbędzie się przegląd teatrów z Nadrenii (10-12 października), będzie można zobaczyć m.in. „Amerykę” Franza Kafki przygotowaną przez Jana Klatę dla Schauspielhaus Bochum.
Idea Tam'Tam zostanie w pełni zrealizowana w projekcie „Escape Enter Space – Młodzi Media Sztuka” (wrzesień 2011 – czerwiec 2012). Teatr, fotografia, muzyka zyskają nowe wymiary dzięki młodemu pokoleniu i najnowszym technologiom. Zostaną przekroczone granice państw i gatunki sztuk. „Escape Enter Space” tworzy sieć, społeczność opartą na zaangażowaniu w kulturę zarówno artystów, jak i zwykłych internautów.
Także specjalnie dla Sezonu Kultury Kunsthalle Düsseldorf i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przygotowały projekt „Trzeci pokój” (jesień-zima). W obu galeriach powstaną ekspozycje, performance, instalacje, które będą ze sobą korespondować oraz nawiązywać do spuścizny zarówno Josepha Beuysa, jak i Edwarda Krasińskiego. Szczegóły projektów oraz kompletny program Sezonu Kultury można znaleźć na stronie: www.sezon-kultury-tamtam.pl.
Sezon Kultury Tam'Tam w Polsce będzie trwał do końca stycznia 2012 roku. Ale wcale się wtedy nie zakończy. Wkrótce rozpocznie się jego druga część. W przyszłym roku w Nadrenii Północnej-Westfalii to polscy artyści i instytucje będą mieli okazję przedstawić nasz dorobek kulturalny.
Strona internetowa: www.sezon-kultury-tamtam.pl
Facebook: www.facebook.com/SezonKulturyTamTam
Program Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce – Tam'Tam
INDUSTRIAL on Tour – program filmowo-muzyczny
Georg Friedrich Händel ACI, GALATEA E POLIFEMO Kölner Kammerchor / Collegium Cartusianum
Przegląd teatrów z NRW, w ramach festiwalu „Krakowskie Reminiscencje Teatralne“