Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2006.11.20 g. 23:13

Teatr RAJ

dla dzieci

Szanowni Państwo!


Serdecznie zapraszam na uroczystość 10-lecia Teatru Dziecięcego RAJ połączoną z premierą spektaklu "Bajka o szczęściu". Będzie to 32. premiera Teatru.

 Obchody jubileuszowe będą trwały dwa dni: 25 oraz 26 listopada 2006 r. od godz. 19. Odbędą się w budynku parafii Św. Marka Ewangelisty na ul. Zamiejskiej 6.

W programie imprezy m. in. prezentacja multimedialna, wystawa plastyczna oraz urodzinowy tort.

Wstęp wolny

Urszula Muszel

kontakt tel:

Teresa Tymosiewicz-Muszel, kierownik Teatru: 696 132 646,

www.raj.art.pl

 

Historia

Teatr RAJ jest amatorskim zespołem dziecięcym, który od września 1996 roku działa przy parafii Świętego Marka Ewangelisty w Warszawie na Targówku.

 

Powstanie Teatru jest zasługą przede wszystkim ówczesnego księdza proboszcza Szczepana Stalpińskiego, który udostępnił dzieciom pomieszczenia parafialne i zbudował salę widowiskową z całym zapleczem teatralnym. Początkowo zespół liczył kilkanaścioro dzieci, które do czerwca 1996 r. wchodziły w skład teatru „Świetliki” przy Szkole Podstawowej nr 315 na Targówku, prowadzonego  przez Teresę Tymosiewicz- Muszel, która od początku istnienia Teatru jest kierownikiem zespołu i reżyserem przedstawień teatralnych.

 

Pierwszym premierowym przedstawieniem teatru, który początkowo działał pod nazwą Teatr Dziecięcy przy Parafii Św. Marka Ewangelisty, była sztuka napisana przez Urszulę Golańską „Cicha Noc”, której premiera odbyła się 25 stycznia 1997 r. W tym dniu została też oddana do użytku nowa sala teatralna.

 

Pomysł na nazwę „RAJ” pojawił się po wspólnym wakacyjnym pobycie zespołu w Piwnicznej. Mottem tego wyjazdu był cytat z piosenki ze słowami Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Pierwszym ogrodem był biblijny raj, przygotowywane na koloniach scenki na temat „Adam i Ewa w raju” zainspirowały nas. I tak powstał „RAJ”...

 

 Uczestnicy
Zespół z każdym rokiem powiększał się o kolejnych uczestników. W ciągu 10 lat istnienia przez teatr „przewinęło” się ponad 200 dzieci.

 

Obecnie Teatr RAJ tworzy grupa 40 dzieci, przeważnie uczniów pobliskich szkół podstawowych nr 52, 84 i 114, a także gimnazjów nr 141, 142 i 145. Przyjeżdżali do nas nawet mali mieszkańcy Żoliborza i Łomianek.

 

Uczestnikiem Teatru może zostać każdy, nie ma bowiem żadnych przesłuchań, eliminacji, wystarczy chęć i regularne uczęszczanie.

 

Cele Teatru
Cele Teatru „RAJ” odbiegają znacznie od typowych założeń amatorskich dziecięcych zespołów teatralnych. Nie dążymy do sukcesów frekwencyjnych, choć na brak publiczności nie możemy narzekać. Naszym celem nie jest również sukces ekonomiczny. „RAJ” wciąż jest jeszcze przedsięwzięciem deficytowym mimo społecznego zaangażowania jego twórców. Może istnieć tylko dzięki pomocy naszych sympatyków i ofiarodawców, wrzucających symboliczną złotówkę po obejrzanym spektaklu.

 

Na drugi plan schodzi tu nawet poziom artystyczny spektakli, chociaż zarówno widzowie, jak i jurorzy festiwali teatralnych wielokrotnie doceniali efekty pracy małych aktorów i dorosłych twórców przedstawień. Osiągnięcie wysokiego poziomu przedstawień ustępuje innym celom, wśród których najważniejszym jest wychowanie przez teatr. Nie jest przypadkiem ani to, że zespół powstał przy parafii, ani fakt, że do Teatru przyjmuje się wszystkie dzieci niezależnie od ich zdolności. Teatr jest taką dziedziną, w której każde dziecko ma szansę się rozwinąć, jeżeli tylko będzie miało chęć do pracy i spotka osoby (dorosłych i rówieśników), które pomogą mu się otworzyć i w pełni skorzystać z zajęć. Słowa te nie są tylko sloganem – na co dzień widzimy ich odbicie w rzeczywistości, obserwując ewolucję dzieci. Kształtowanie osobowości dziecka, rozwijanie jego

wyobraźni, nauka odpowiedzialności za siebie i innych, przygotowanie dziecka do pracy w zespole – oto zadania, które stawiają przed sobą twórcy Teatru „RAJ”.

 

Dorośli w Teatrze
Nasz Teatr to nie tylko dzieci, ale i opiekunowie, młodzież, rodzice oraz liczne grono naszych sympatyków.

Obecny proboszcz, ksiądz Wacław Madej, wspiera nasze działania i śledzi z uwagą nasze dokonania, jest wiernym widzem „RAJskich” spektakli, uczestniczy w premierach, cieszy się z sukcesów, jakie osiągamy

Kierownikiem Teatru i reżyserem przedstawień jest pani Teresa Tymosiewicz-Muszel, która działa od początku istnienia Teatru.

Od 2005 roku z Teatrem współpracuje Monika Oliszewska, autorka 3 sztuk, których premiery odbyły się w „Raju”.

„Raj” to przedsięwzięcie wymagające pracy zbiorowej i twórczej – gdyby nie dziesiątki, a nawet setki pomocnych rąk, sprawnych umysłów i gorących serc, Teatr Raj nie mógłby zaistnieć.

W pracach Teatru uczestniczy grupa rodziców. Tomasz Goździewicz od wielu lat projektuje i wykonuje zaproszenia i programy teatralne, robi zdjęcia na spektaklach, założył i prowadzi stronę internetową Teatru. W domu państwa Teresy i Andrzeja Żaków znajduje się nieformalna pracownia kostiumów, szytych mistrzowską ręką. Zawsze można liczyć na pomoc w pracach wszelkiego typu (od przyszycia guzika po zaprojektowanie scenografii) Mam i Babć naszych aktorów: Anety Głowienki, Jolanty Rudowskiej, Leokadii Bożym, Agaty Adamczuk i Anny Markowskiej i innych. Wszyscy pracują społecznie, czerpiąc radość z sukcesów dzieci i zadowolenia widzów Teatru.

Obsługą dźwięku i oświetlenia od kilku lat w naszym Teatrze zajmuje się Sebastian Kozioł, absolwent pobliskiego Gimnazjum Nr 141. Dzieki jego staraniom sala teatralna  jest wyposażona w profesjonalny sprzęt oświetleniowyi nagłośnieniowy
Nie zapominamy także o tych, którzy przez wiele lat byli związani z Teatrem. Wiele zawdzięczamy pierwszemu proboszczowi naszej parafii, księdzu prałatowi Szczepanowi Stalpińskiemu, dzięki któremu powstała przystosowana do występów sala teatralna i pierwsze wyjazdy kolonijne. Bardzo ciepło wspominamy drugiego proboszcza naszej parafii, księdza Krzysztofa Waligórę, który był wiernym widzem i dobrym duchem naszego Teatru. A w przedstawieniu jasełkowym ”W poszukiwaniu wydarzenia, które wszystko zmieniło” zagrał nawet z dużym wdziękiem rolę XIX-wiecznego proboszcza.
Niezaprzeczalny wkład w rozwój Teatru wnieśli: Grażyna, Bogdan i Agata Hulak, Jadwiga Olędzka, Marek Korzan (pomoc techniczna  i nagrywanie przedstawień), Urszula i Lesław Golańscy (autorzy tekstu i muzyki do kilku spektakli naszego Teatru), Radek Pęsiek, Urszula Muszel i Łukasz Fabijański oraz Karolina Janiszewska, Marzena i Krzysztof Ptaszkowie, Bogusława Ciskowska, Barbara Witowska i wielu, wielu innych. Co roku w przygotowanie jasełek włączała się schola parafialna pod batutą siostry Danuty Przybyłek. Z owoców ich pracy korzystamy do dziś: mamy uszytą i zamontowaną kurtynę, oświetlenie i nagłośnienie sali, zakupione pianino, darowane materiały i rekwizyty.

 

Dokumentacja działalności
Cała działalność Teatru „RAJ” jest udokumentowana. Mamy 11 tomów kronik teatralnych, 14 tomów kronik kolonijnych, przedstawienia nagrane na kasetach wideo, DVD, mnóstwo zdjęć. W teatralnym archiwum zgromadzone są zaproszenia, programy, afisze, wycinki z prasy.

 

Jubileusz Pięciolecia Teatru
W lutym 2002 r. Teatr RAJ uroczyście obchodził swoje piąte urodziny. Z tej okazji został przygotowany specjalny program „5 lat w RAJU”, składający się z fragmentów większości przedstawień premierowych. Do tego przedsięwzięcia udało się zaprosić kilku „dawnych aktorów”, którzy wystąpili w swoich poprzednio granych rolach. Uroczystości towarzyszyła wystawa prezentująca zdjęcia, programy, zaproszenia, artykuły z prasy ze wszystkich przedstawień premierowych zespołu. Wyróżniający się aktorzy oraz dorośli i młodzież, którzy pomagają w Teatrze, otrzymali podziękowania i gratulacje od Zarządu Gminy Warszawa-Targówek.
Specjalne podziękowanie od Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Kazimierza Romaniuka zostało przekazane na ręce kierownika Teatru.
 Dziś to już 10 lat!

 


Repertuar Teatru RAJ
W repertuarze Teatru „RAJ” znalazły się przedstawienia pisane na kanwie bajek i wspólnych przeżyć wakacyjnych, jasełka, teksty Wandy Chotomskiej, często Zofii Wójcik, Leona Schillera i innych autorów oraz mieszkańców naszego osiedla: Urszuli Golańskiej, Barbary Czerskiej, ostatnio Moniki Oliszewskiej.
Tradycją „RAJU” stało się wystawianie w okresie Bożego Narodzenia sztuki opowiadającej o narodzinach Jezusa. Co roku jest to inne przedstawienie.
W ciągu blisko 10 lat działalności udało się przygotować 31 premier, zagrać 137  przedstawień dla ok. 20 tys. widzów.


Premiery i przedstawienia Teatru RAJ
2006
Z. Wójcik „Zielona Wyspa Banana BIS” - premiera 17 czerwca 2006 r. (3 spektakle)

Roman Szwarc (wg książki Ramona Cue Romano S.I.) „Mój Chrystus Połamany” - premiera 1 kwietnia 2006 r. (5 spektakli)

Monika Oliszewska „Prezent dla Jezusa” - premiera 7 stycznia 2006 r. (6 spektakli)


Monika Oliszewska „Zaproszenie” - premiera 7 stycznia 2006 r. (prapremiera 17 grudnia 2005 r.) (7 spektakli2005
• Ks. A. Mojżeszko „Drewniana miska” - premiera 18 maja 2005 r. (4 spektakle)
• M. Oliszewska „Od Słowa do ... komórki” - premiera 15 stycznia 2005 r. (6 spektakli)

2004

 

  • U. Golańska „Niebezpieczny nałóg” - premiera 6 listopada 2004 r. (prapremiera 18 czerwca) (4 spektakle)
  • „Samochody koło Środy, czyli ciężki los niechcianych aut” - premiera 6 listopada 2004 r. (prapremiera 18 czerwca) (3 spektakle)
  • E. Gorzka-Kmieć „Wróbelek” - premiera 27 marca 2004 r. (5 spektakli)
  • T. Muszel wg tekstów m.in. A. Marciniak, L. Schillera ,U. Golańskiej, „Co nas odmieniło, czyli lećmy wszyscy do stajenki” - premiera 17 stycznia 2004 r. (3 spektakle)
  • K. Zagórska „Świąteczna ulica” - premiera 3 stycznia 2004 r. (5 spektakli)

.

Muszel wg Marii Terlikowskiej „Malowana Awantura” (1 przedstawienie)

 

2003

Z. Wójcik „Nie ma tego złego” - premiera 7 czerwca 2003 r. (4 przedstawienia) 

. Kurosz „W poszukiwaniu wydarzenia, które wszystko zmieniło” (3 przedstawienia) 

Z. Wójcik, E. Gajewska „Na urodziny Pana Jezusa” - premiera 4 stycznia 2003 r. (3 przedstawienia)
2002

Z. Wójcik „Zielona Wyspa Banana” - premiera 15 czerwca 2002 r. (2 spektakle) 

B. Czerska „Katarzynki” (2 spektakle) 
Muszel „5 lat w Raju” - program na Pięciolecie Teatru 
W. Chotomska „Oj, Maluśki, Maluśki” - premiera 5 stycznia 2002 r. (5 spektakli)
2001
U. Golańska „Babciraj” (4 spektakle) 
 E. Gorzka-Kmieć „Mały Przyjaciel” (13 spektakli) 
J. Zięba „W Dzień Bożego Narodzenia” (5 spektakli)
2000
T.Muszel wg tekstów W. ChotomskiejU. Golańskiej „Kram z Bajkami” (9 spektakli) 
Muszel „Jak to było 2000 lat temu” (4 spektakle)

1999
• U. Golańska „Narodziny” (6 spektakli)
• L. Schiller „Pastorałka” (4 spektakle)
1998
• Z. Wójcik, T. Muszel „Zabawa w Bajkę o Śpiącej Królewnie” (5 spektakli)
• W. Chotomska „Jasełka” (4 spektakle)
1997
• T. Muszel „Za co kochamy nasze Mamy” - program na Dzień Matki
• B. Czerska „Bajka Niezapominajka” (6 spektakli)
• U. Golańska „Cicha noc” - premiera 25 stycznia 1997 r. (4 spektakle)

 

Sukcesy
Występy na innych scenach

 

Rzadko występujemy poza parafialną salą teatralną, nie szukamy przeglądów, festiwali, nagród, bo nie takie są cele naszego teatru. Było nam jednak bardzo miło, gdy w marcu 2000 r. doceniono naszą pracę na Przeglądzie Teatrów Szkolnych „Maska”, przyznając zespołowi Nagrodę Specjalną za spektakl „Narodziny”.
Dwukrotnie zdobyliśmy Grand Prix na Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki”: w 2000 r. za sztukę „Kram z Bajkami” (nagrodą dla najlepszej aktorki festiwalu uhonorowano Mariolę Piwek, a wyróżnieniem dla najlepszego aktora – Łukasza Czarnaka), a w roku 2001 za spektakl „Mały Przyjaciel” (nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu zdobyła Magda Żebrowska, a wyróżnienia aktorskie otrzymali: Magda Łapińska, Sylwia Sarzyńska, Hania Korzeniowska i Maciek Pawliszewski; za scenografię wyróżniono panią Anetę Głowienkę).
Spektakl ten pokazywaliśmy w ramach prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2002, zajął on również I miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Teatralnych im. Piotra Grabowskiego MASKA 2003. Tutaj wyróżniono za zagrane role Joannę Ekielską i Piotra Markowskiego.
Trzykrotnie występowaliśmy w Konkursie Bożonarodzeniowym Betlejem u Avetek zajmując dwa razy I miejsce i raz II miejsce.

Czasami wybieramy się z przedstawieniami na zaproszenie różnych ludzi i organizacji:
 Dużą satysfakcję sprawiły nam występy w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zagraliśmy „Kram z Bajkami” dla ponad 200 dzieci z oddziału onkologicznego.
 Przedstawieniem „Mały Przyjaciel” włączyliśmy się w realizację Gminnego Programu „Stop Przemocy w Rodzinie”
 Sztukę „Narodziny” pokazaliśmy na zaproszenie Katolickiej Szkoły dla Rodziców w Centrum Kultury Civitas Christiana
 Spektakl „Wróbelek” otwierał Konferencję Edukacyjną „Mam pomysł na zajęcia dla Ciebie” zorganizowaną przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy i Wydział Oświaty na Targówku
 Spektakl jasełkowy „Zaproszenie” obejrzeli uczestnicy spotkania wigilijnego organizowanego przez Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
 Wyjątkowo miło było nam gościć w lutym 2006 r  w Zerzeniu w aktualnej parafii ks. Krzysztofa Waligóry  z przedstawieniami jasełkowymi „Zaproszenie” i  „Prezent dla Jezusa”.

  • Nagrody i wyróżnienia
    2005 I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Bożonarodzeniowym Betlejem u Avetek za przedstawienia „Prezent dla Jezusa” i „Zaproszenie”
    2005 II miejsce w Ogólnowarszawskim Konkursie Bożonarodzeniowym IV Betlejem u Avetek za spektakl „Od Słowa... do komórki”
    2004 • I miejsce w Ogólnowarszawskim Konkursie Bożonarodzeniowym III Betlejem u Avetek „Pójdźmy wszyscy do stajenki” za spektakl „Świąteczna ulica”
    2003 • I miejsce w IX Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Teatralnych im. Piotra Grabowskiego Maska 2003 za spektakl „Mały Przyjaciel”
    2002 • Udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2002” ze spektaklem „Mały Przyjaciel”
    2001  • Grand Prix na III Festiwalu Teatrów Amatorskich “Garderoba Białołęki” za spektakl „Mały Przyjaciel”
    2000  • Nagroda specjalna na Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych „Maska” za spektakl „Narodziny”   Grand Prix na II Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki” za spektakl „Kram z Bajkami”
    1997 • II miejsce na Przeglądzie Teatralnym „Zygzak” za spektakl „Bajka Niezapominajka”

  
 

   



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy