25 września o godz. 18 w Sali Kongresowej otworzy go koncert Urszuli Dudziak oraz Femi Kutiego. Festiwalowa zostanie wzbogacony o warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów, projekcje filmów dokumentalnych, wystawę i specjalną ofertę dla dzieci.
Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu sześciu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy. W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 130 artystów indywidualnych i grup z ponad 48 krajów.
Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się.
Najbliższa edycja festiwalu, poświęcona głównie muzyce europejskiej przesiąkniętej wpływami innych kultur, potrwa do 1 października.
Koncert inauguracyjny odbędzie się 25 września o godz. 18 w Sali Kongresowej. Imprezę otworzy Urszula Dudziak Superband.
Urszula Dudziak zaprezentuje premierowy wielokulturowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. W latach siedemdziesiątych wraz z Michałem Urbaniakiem z ogromnymi sukcesami wykonywali swój oryginalny miks jazzu i etno. Wówczas w warstwie muzyki ludowej aranżowanej przez Michała Urbaniaka i Urszulę Dudziak dominowały głównie motywy polskie. Tym razem, z pomocą odpowiedzialnego za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny kierownika muzycznego Jana Smoczyńskiego, jazz zmiesza się z muzyką z różnych zakątków świata. Fascynacja mistrzem tego typu fuzji - Joe Zawinulem, w zestawieniu z niezwykle oryginalnym językiem Urszuli Dudziak i energetycznymi interpretacjami Superbandu da mieszankę świeżą, kolorową i niezwykle interesującą.Fragment nowego utworu Urszuli Dudziak stanowi tło jingla festiwalowego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
Koncert inauguracyjny uświetni także dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, Femi Kuti, nigeryjski muzyk, ikona afrobeatu, aktywista, najstarszy syn Feli Kutiego. Ten wyjątkowo charyzmatyczny artysta wystąpi wraz ze swoim wieloosobowym zespołem Positive Force. Na początku swojej muzycznej drogi tworzył w zespole ojca. W latach 80-tych założył własną grupę Positive Force, a w 1998 roku wdarł się przebojem na międzynarodową scenę muzyczną płytą Shoki Shoki i hitem Beng, beng,beng. Podczas, gdy krążki takie jak Fight to Win łączyły elektronikę i rap, to ostatni album Africa for Africa jest najbardziej dynamiczną płytą od lat i równocześnie powrotem do korzeni. Podobnie jak ojciec, w swojej twórczości porusza tematy polityczne oraz społeczne dotyczące dzisiejszej Nigerii i Afryki. Nie waha się wskazywać konkretnych nazwisk, dlatego też nigeryjskie władze wielokrotnie cenzurowały jego twórczość, zniesławiały, a nawet doprowadziły do aresztowania. W 1999 roku reżim wojskowy zakazał stacjom radiowym grania utworu Beng, beng, beng. Jednak Femi odnalazł w tej sytuacji pozytywny aspekt. Sprawy, o które poprzez swoją muzykę walczył on, a wcześniej jego ojciec, mimo zakazów władz zostały nagłośnione.
O godz. 21 po koncercie inauguracyjnym odbędzie się Afrobeatowe Afterparty w Klubie Festiwalowym, Bratnia Szatnia.
Kolejnych 12 koncertów odbędzie się tradycyjnie w namiocie festiwalowym przy Pałacu Kultury i Nauki
Więcej informacji: festiwal.warszawa.pl