Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2012.05.17 g. 15:25

Noc Muzeów na 204

W Warszawie dostępne będą 204 instytucje

Będą to przede wszystkim muzea oraz m.in. Belweder, biblioteki, domy kultury, galerie, kościoły, niektóre ministerstwa a także Pałac Prezydencki.

Noc Muzeów obchodzona jest w Polsce od 2003 roku.
Z roku na rok w darmowym nocnym zwiedzaniu uczestniczy coraz więcej osób. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się z 19 na 20 maja, a w Krakowie - z 18 na 19 maja.

 

Noc Muzeów w Warszawie

 

W roku ubiegłym, w samej Warszawie placówki odwiedziło około 250 000 osób.
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów szacuje, że w tym roku w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć około milion osób.

 

W tym roku Nocy Muzeów w Warszawie będzie patronować Bolesław Prus określany jako najbardziej warszawski pisarz; autor "Lalki" w powieści uwiecznił XIX-wieczną Warszawę. W tym rok przypada stulecie jego śmierci.

 

 Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie. Fot. Cezary P. Źródło Wikipedia

 

Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie.
Fot. Cezary P. Źródło Wikipedia

 

Najwięcej placówek otworzy się w Warszawie. Jednak każde duże polskie miasto jest zaangażowane w to wydarzenie. W Łodzi to ok. 30 instytucji, we Wrocławiu ponad 40, w Poznaniu otwarte będą m.in. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego, w Krakowie na godzinę przed oficjalnym otwarciem nocy sprzed Muzeum Inżynierii Miejskiej wyjedzie na Rynek Główny kolumna ponad 20 zabytkowych pojazdów

 

Wyjątkowa Noc Muzeów zapowiada się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Po roku przygotowań muzeum otwiera się dla zwiedzających w 150. rocznicę istnienia. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się pokaz obrazów zaginionych podczas II wojny światowej i odzyskanych oraz poddanych konserwacji w ostatnim czasie. Pokazane zostaną m.in. "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.

 

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się wirtualna prezentacja dzieł tzw. Muzeum Utraconego - internetowej galerii utraconych dzieł polskiej kultury. Pokazy odbędą się w piątek w Krakowie i w sobotę w Warszawie. To świetna akcja edukacyjną mająca na celu pokazanie ile i jakie dzieła dóbr kultury Polska straciła w II wojnie światowej.

 

W Warszawie otwarte będą m.in. Muzeum Fryderyka Chopina, Akademia Sztuk Pięknych, Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej, Dom Spotkań z Historią, Galeria Kordegarda, Muzeum Historii Polski (w tymczasowej siedzibie na ul. Senatorskiej), Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Teatralne, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

 

W Nocy Muzeów debiutuje w tym roku MSW - ministerstwo po raz pierwszy w swojej historii zaprasza do swego budynku publiczność. Jak zapowiadają jego pracownicy, podczas Nocy Muzeów można będzie zobaczyć, co ze swojego okna widział Czesław Kiszczak i gdzie odbywały się narady kierownictwa MSW w stanie wojennym.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy