12. Ogrody Muzyczne zapraszają do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni symbolicznych cyprysów. Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Cypryjska, która dnia 1 lipca 2012 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej. „Cypryjskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie rozpoczynają się dzień później – 2 lipca. Podczas festiwalu zabrzmi nie tylko muzyka z Cypru, lecz również krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego. Stąd tytuł festiwalu “W cieniu Cyprysów”.
Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli po prostu…dobra muzyka: na żywo i na ekranie.
Opera i film
W repertuarze filmowo-operowym 12.-tych Ogrodów znajdą się dzieła Verdiego i Donizettiego, których akcja toczy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Będą to: Rigoletto we włoskiej Mantui, nagrodzony w ubiegłym roku nagrodą Festiwalu Złota Praga oraz Otello, którego akcja rozgrywa się na Cyprze. Kultura śródziemnomorska to przede wszystkim Gracja i…mity, które wraz z biegiem lat i rozwojem kultury podlegały ciągłym przemianom. I tak w Teatrze Wielkim w Warszawie Mariusz Treliński wystawił Orfeusza i Eurydykę Christofera Willibalda Glücka, przenosząc akcję opery w nasze czasy, do nowoczesnego mieszkania w bloku. Znakomita inscenizacja teatralna, świetni wykonawcy Olga Pasiecznik i Wojciech Gierlach oraz oryginalne przeniesienie filmowe akcji, zrealizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny – pokaz premierowy w Ogrodach Muzycznych 15 lipca. Mityczne tematy podejmuje też Orfeusz w piekle Jakuba Offenbacha pod dyrekcją Marca Minkowskiego – zasługująca na szczególną uwagę, jedna z najciekawszych inscenizacji tego dzieła, w reżyserii Laurenta Pelly'ego, ze znakomitymi rolami Natalie Dessay i Laurenta Naouri (1997 rok). W programie festiwalu znajdą się również filmy dokumentalne produkcji TV Cypryjskiej, które ukażą kulturę Cypru, jego zabytki z różnych epok, stylów i religii. Niezwykle ciekawie zapowiada się prezentacja portretu Mikisa Theodorakisa, a w ramach niej jego twórczość, silnie związaną z korzeniami muzyki greckiej.
Film i Balet
12.-te Ogrody Muzyczne to również wyjątkowe spektakle baletowe. W repertuarze produkcje francuskie m.in. balet Octopus - objawienie w zakresie tańca/ruchu na tegorocznym festiwalu Złota Praga. To dzieło Philippa Decouffle – choreografa i reżysera, który w sposób odkrywczy posługuje się ciałem ludzkim, tworząc w tańcu niezwykłej urody sceny i obrazy. 12. Ogrody to wreszcie wydarzenia nadzwyczajne: dwa balety Johna Neumeiera: Święty Józef oraz jego najnowszy balet Mała Syrenka, oparty na motywach baśni Andersena, zrealizowany przez zespół San Francisco Ballet i wystawiony z okazji 70-lecia urodzin wielkiego choreografa.
Koncerty
Program koncertów „Festiwalu Ogrody Muzyczne 2012“ będzie prezentował kulturę muzyczną kręgu śródziemnomorskiego. Usłyszymy arcydzieła muzyki XX wieku z Francji, Hiszpanii, Włoch, ale też muzykę tradycyjną Cypru czy Libanu. Wśród gwiazd tegorocznych ogrodów znaleźli się między innymi: Elżbieta Chojnacka, znakomita, światowej sławy polska klawesynistka, Agata Zubel, Maciej Grzybowski oraz włoski Duo Alterno. Kulminacją i jednocześnie zwieńczeniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert zespołu Cappella Mediterranea, który wystąpi na finał
12. Ogrodów Muzycznych w programie Monteverdi – Piazzola.