W niedzielę 30 września br. rozpocznie się, organizowany po raz drugi przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, cykl spotkań „Muzyka współczesna nie gryzie”. Ponownie polscy kompozytorzy podzielą się swoimi fascynacjami, swoim widzeniem świata i miejsca, jakie w tym świecie zajmuje ich muzyka.
W roku 2012 od września do grudnia odbędzie się 6 spotkań, w których wezmą udział:
Goście cyklu należą do różnych generacji twórców. Każdy z nich ma swój oryginalny i bardzo indywidualny styl i prezentuje inne oblicze muzyki współczesnej. Będzie więc okazja do rozmowy z miłośnikami historii, literatury, tańca, podróży, technologii, z hobbystami i pedagogami.
Muzyka, tak jak wszelka sztuka, nie powstaje na bezludnej wyspie, a przyjrzenie się światu oczami kompozytora może być równie inspirujące jak kontakt z samym dziełem muzycznym. Pomoże znaleźć odpowiedzi na pytania: „skąd”, „po co” i „dlaczego”: skąd muzyka się bierze, po co jest pisana, dlaczego brzmi właśnie tak a nie inaczej.
Czy współczesna muzyka to nadal muzyka klasyczna? Czy zawsze poważna? Awangardowa, niezrozumiała, trudna? Doskonała? Jak będzie słuchana za lat 10, 20 czy 50?
Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, będą odbywać się w niedzielne popołudnia od 30 września do 2 grudnia 2012 r. o godz. 17:00 tuż przy Rynku Starego Miasta w Warszawie w Lokalu Użytkowym (ul. Brzozowa 27/29). Moderatorem spotkań będzie Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.
Pierwszy gość cyklu to Rafał Augustyn: kompozytor, a także wykładowca literatury i krytyk muzyczny. O czym będzie mówił? Na przykład o treści i formie w nowej muzyce, o sposobach obecności w niej języka i tekstu. Kompozytor postawi pytanie fundamentalne dla każdego współczesnego artysty: jak korzystać z wolności twórczej, skoro (teoretycznie) można wszystko? Pojawi się też wątek krytyki muzycznej.
Warto zarezerwować sobie czas i zaprosić znajomych. Tematów do rozmów na pewno nie zabraknie.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny