Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2013.05.07 g. 10:33

Chór Ringsaker Kantorii

Z Norwegii

W sobotę 11 maja 2013 r. wystąpi na jednym koncercie w Warszawie norweski chór Ringsaker Kantorii.

Koncert:

 

  • Sobota
  • 11 maja 2013 r.
  • godz. 19:00
  • Kościół św. Antoniego w Warszawie
  • ul. Senatorska 31(przy Ogrodzie Saskim)

 

Chór Ringsaker Kantori

 

Chór pod nazwą Ringsaker Kantori powstał w 1996 r. Aktualnie liczy on 25 śpiewaków. Chór uczestniczy we mszach w kościele w miejscowości Ringsaker oraz koncertuje w innych okolicznych kościołach. Odbył również kilka podróży zagranicznych. Koncertował w Antwerpii (2005 r.), Budapeszcie (2009 r.), w 2010 r. wystąpił w Polsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Szczecinie.

 

Ringsaker Kantori ma w swoim repertuarze rożne utwory religijne od XV-wiecznych po współczesne, wykonywane a capella jak i z akompaniamentem. Chórowi akompaniuje organista Roger Andreasen. Chórem od 1999 r. dyryguje Torgeir Ziener. Po jego batutą Ringsaker Kantori wykonało w ostatnich latach wiele dzieł, z udziałem solistów i orkiestry, takich jak: „Oratorium na Boże Narodzenie” Jan Sebastiana Bacha, „Szwedzka Msza” Johana Helmicha Romana czy „Requiem” Gabriela Faure. W 2012 r. chór po raz pierwszy wykonał oratorium „Mesjasz”, Georga Friedricha Händla. Na wiosnę tego roku chór  wykonał „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

Chór nagrał 2 płyty CD. Pierwsza płyta pt. „Osanna” z wybranymi utworami z repertuaru chóru nagrana została w 2006 r. Kolejna  z „Mszą w intencji pokoju” Feliksa Nowowiejskiego na chór i organy została wydana w 2010 roku. Swoją skandynawską premierę dzieło to miało w kościele w Ringsaker jesienią 2008 roku. Potem wykonywane było wielokrotnie na różnych koncertach.
Stałą siedzibą chóru jest XI-wieczna kamienna bazylika pod wezwaniem św. Olafa w Ringsaker położona w woj. Hedmark, w odległości 150 km na północ od Oslo.

 

Torgeir Ziener jest dyrygentem Ringsker Kantori od 1999 roku.
Jest też nauczycielem w średniej szkole muzycznej w Stange, gdzie uczy gry na klarnecie i dyrygentury. Jest również dyrygentem szkolnego choru. Z wykształcenia jest on klarnecistą - studiował u prof. Richarda Kjelstrupa na Uniwersytecie w Oslo oraz u prof. Josepha Meidta na Uniwersytecie
w Winsconsin. Studiował tam również dyrygenturę choru. W 1982 r. zadebiutował jako klarnecista w Oslo i od tego czasu jest aktywnym solistą i wykonawcą muzyki kameralnej. Torgeir Ziener przez długi czas był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Hedmark.

 

Pod jego batutą wspomniany wyżej chór ze szkoły muzycznej w Stange wykonał wiele znanych dzieł między innymi: „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla, „Requiem” Luigi Cherubiniego, wersję koncertową opery „Porgy i Bess” George’a Gershwina i kantaty scenicznej „Carmina Burana” Carla Orffa.

 

Organista Roger Andreassen jest absolwentem uniwersytetu w Oslo. Gry na organach uczył się pod kierunkiem Ragnara Røgeberga, Leifa Solberga i Arilda Sandvolda.
W latach 1975 – 1996 pracował jako drugi organista w Katedrze w Hamar. Od 1991 r. jest organistą w kościele w Ringsaker, w którym często organizuje koncerty dla publiczności z udziałem wielu wykonawców. Na koncertach tych występuje jako solista oraz akompaniator. Dzięki tym koncertom Roger Andreassen cieszy się wielka popularnością i wdzięcznością publiczności.

Roger Andreassen grywał wielokrotnie na Dworze Krolewskim. Kocertowal również w Szwecji, Danii, Irlandii, Szkocji, Austrii, we Włoszech i USA. Razem ze swoim bratem flecistą Tomem Ottarm Andreassenem nagrali 2 płyty CD.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy