Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2013.06.20 g. 09:52

POWITANIE LATA

w Teatrze Druga Strefa

Ostatni raz przed wakacjami zapraszamy do Teatru Druga Strefa na spektakl WARIAT I ZAKONNICA oraz na premierę filmu dokumentalnego Grzegorza Młynarskiego pod tytułem JAŚNIEJSZE BARWY, o aktorce Halinie Chrobak.

  • Start: 21 czerwca 2013 g.20.00

 

Po spektaklu i po filmie zapraszamy widzów do rozmowy.

 

POWITANIE LATA w Teatrze Druga Strefa. Foto: Andrzej Heldwein

 

Fot. Andrzej Heldwein

 

Info o spektaklu:

 

Przestrzeń spektaklu to cela zakładu dla umysłowo chorych.
Główny bohater, Walpurg to poeta, który buntuje się przeciwko wiążącemu jednostkę systemowi. Artysta tęskni do śmierci, ale narzucone przez jego katów ograniczenia i lekarstwa zrobiły z niego tylko „żywego trupa”, gdyż nieskończenie dobre społeczeństwo „dba o to, by nie przestał się męczyć przedwcześnie”. Dramatyczne napięcie powstałe poprzez zestawienie twórczego umysłu poety - wariata i narzucanego mu środowiska zyskuje na sile dzięki jego relacji z opiekunką - zakonnicą, która widząc w nim nie tylko pacjenta ale i mężczyznę sama zaczyna kwestionować świat do tej pory przyjmowany za normalny. Inscenizacja dramatu oparta jest na redukcji środków scenicznego wyrazu do minimum. Pomaga w tym nie tylko specjalnie skomponowana muzyka ale i podporządkowanie ruchu scenicznego euklidesowskim regułom. Elementy znane już w teatrze antycznym łączą się ze współczesnymi technologiami uzupełniając pełną ekspresji grę aktorską. Stworzona w ten sposób oryginalna przestrzeń wprowadza widza w swoisty mikrokosmos, który nie tylko pozwala na odmienne postrzeganie czasu ale pokazuje też z nowej perspektywy wieczną problematykę ludzkiego ego.

 

Dramat Witkiewicza należy do klasyki, z którą mierzyło się już wielu reżyserów. Wizja Biragi konsekwentnie skupia się na gradacji napięcia emocjonalnego między sceną a widzem po raz kolejny udowadniając, że dobry tekst literacki jest niezależny od trendów epoki w której powstał i pozostaje inspiracją dla pokoleń. Biorąc pod uwagę, że tempo życia jest dziś dużo szybsze niż w czasach Witkacego takie przypomnienie relacji między jednostką i społeczeństwem pomaga zrozumieć, że nawet jeśli powstały nowe kanały komunikacyjne i formy przekazu, to treść komunikatów pozostała niezmienna.

 

  • reżyseria, choreografia, scenografia: Sylwester Biraga
  • muzyka: Marek Żurawski
  • występują: Beata Bójko, Paweł Hajnos

 

Premiera 19 sierpnia 2011
Czas trwania 85 minut

 

Trailer

 

 

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy