Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Galerie

2008.05.30 g. 20:38

PAPUASI w Galerii Jabłkowskich


Galeria Jabłkowskich zaprasza na wystawę fotografii Grzegorza Torzeckiego "PAPUA - wojowników raj utracony".

 

Wernisaż odbędzie się w sobotę 31 maja o godz. 17.00. Wystawa potrwa do 17 czerwca.  Zapraszamy.

 

Wstęp wolny.

 

 

Grzegorz Torzecki - Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF, Tv i T w Łodzi. Współautor scenariusza i zdjęć filmu fabularnego "Niedzielne igraszki" - reż. Robert Gliński. Operator filmowy TVP.

 

Fotograf i podróżnik po krajach Azji Wschodniej, autor szeregu indywidualnych wystaw fotograficznych z Japonii, Tajwanu, Indonezji, Birmy, Tajlandii, Nowej Gwinei oraz Sri Lanki. Plonem tych wypraw jest także album pt. "IRIAN JAYA - wojowników raj utracony" (Świat Książki, 2001) ukazujący ginący świat Papuasów oraz przygotowywana do druku książka "BIRMA. Królowie i generałowie".

 

 

 

Irian Jaya (od roku 2002 Papua). Gdy w 1995 roku czytałem reportaż w „Gazecie Wyborczej”, ogarniało mnie zdumienie i oszołomienie. Ze zdjęć spoglądali groźnie nadzy wojownicy uzbrojeni w łuki i strzały półtorametrowej długości. Uwagę zwracały przepiękne pióropusze. Ale najbardziej rzucały się w oczy różnego kształtu rury osłaniające ich penisy. Jak większość czytelników, nic nie wiedziałem o tej krainie i jej mieszkańcach, Papuasach. Za dużo czasu upłynęło od lektury książek typu "Tomek wśród łowców głów". W miarę czytania z bólem nabierałem pewności, że muszę tam pojechać. Z bólem, bo wiedziałem, że będzie ciężko, bardzo ciężko. Malaria, bagna i błota, oraz niemiłosierna plaga wielkich karaluchów – to codzienność pobytu w Irian Jaya.

 

            Przyciągała jednak wizja, że oto pod koniec XX wieku zobaczyć

można jeszcze na własne oczy obraz kultury materialnej znanej tylko ze scenek przedstawianych w muzeach historii naturalnej. W Irian Jaya nadal spotkać można ludzi krzesających ogień za pomocą kawałków drewna, którzy do niedawna nie znali żelaza i nadal rzadko się nim posługują; podobno ciągle jeszcze spotyka się tam kanibalizm rytualny i toczone są walki plemienne.

 

                        Słowem świat sprzed tysięcy lat...


Galeria Jabłkowskich, ul. Chmielna 21 ( w podwórzu)

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy