Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2008.11.28 g. 22:35

Wybieramy ikony dwudziestolecia (1918 - 1939)

wielki jubileuszowy plebiscyt Muzeum Historii Polski, „Rzeczpospolitej” i Onet.pl

Piłsudski i Rataj, Niepokalanów i Gdynia, Enigma i Polska Macierz Szkolna, Fiat 508 i Sokół, Kusociński i Mała Ziemiańska, Skamander i Qui Pro Quo czy Pola Negri – to z pewnością wielkie ikony dwudziestolecia. Ale czy największe? Mija 90 lat od wywalczenia przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie Muzeum Historii Polski prezentuje wystawę „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”. Spośród wielu aspektów prezentowanych w jej ramach wybraliśmy 90 ikon, które miały wpływ na życie w dwudziestoleciu międzywojennym i chcielibyśmy poznać o nich opinie Internautów.

 

Ludzka wyobraźnia karmi się symbolami. Proponujemy zatem wybranie ikon epoki, które kojarzą się z dwudziestoleciem międzywojennym, jego dokonaniami i atmosferą. Wiele z nich cieszyło się w tamtych czasach wielką popularnością, na tyle dużą, że dziś z pewnością nazwalibyśmy je „kultowymi”. Niektóre z nich przetrwały, inne odeszły na zawsze.

 

W latach 20. i 30. w polityce, sztuce, kulturze i codziennym życiu pojawiły się postaci wykształcone w różnych miejscach na świecie, z różnym doświadczeniem i poglądami politycznymi. Jedno, co ich łączyło to wielkie zaangażowanie, talent, pragnienie, aby Polska na zawsze już pozostała wolna, ale i by odpowiadała na wyzwania swoich czasów. Może właśnie ta pasja spowodowała, że 20 lat okresu międzywojennego stało się czasem wielkich dokonań i osiągnięć.

 

Chcielibyśmy wraz z Państwem ocalić ikony dwudziestolecia od zapomnienia. Zabawmy się więc w sporządzenie rankingu 90 ikon Polski międzywojennej. Już od dziś przedstawiamy 90 ikon, które wybraliśmy wraz z „Rzeczpospolitą” i portalem Onet.pl. Mogą Państwo wziąć udział w naszym internetowym plebiscycie i wybrać największe symbole tamtej epoki.

 

Prócz głosowania na ikonę dwudziestolecia zapraszamy, również do lektury „Rzeczpospolitej” na łamach, której w każdy piątek (do końca trwania wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie: Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności) będą prezentowane poszczególne ikony.
 


Głosować można w następujących kategoriach:

 

·                     Polityka

·                     Architektura, Miejsca

·                     Nauka, Edukacja

·                     Produkty, Firmy, Technika

·                     Styl Życia

·                     Kultura


Od 21 listopada do 5 grudnia (godzina 0.00) można oddać głos na kandydatury z listy nominowanych.

 

 

 

 

 

 

 

Jak głosować?


1. Na stronach internetowych: http://www.muzhp.pl, http://www.rp.pl/ikony oraz  http://portalwiedzy.onet.pl znajdź zakładkę konkursu.

2. Zaznacz ikonę, którą wybierasz - jedną z każdej kategorii (w przypadku portalu Onet.pl po  kliknięciu w nią wpisz jej nazwę do formularza).

3. Podaj swój adres e-mail i kliknij „wyślij”.

4. Na podany przez siebie adres dostaniesz prośbę o potwierdzenie swojego głosu.

5. Po kliknięciu w link, który znajdziesz w przysłanym przez nas e-mailu, twój głos  zostanie ostatecznie zarejestrowany.

6. Z jednego adresu internetowego można zagłosować tylko raz na każdą z kategorii.

7. Głosowanie trwa do 5 grudnia do północy.

 

Po zsumowaniu głosów oddanych na stronach internetowych ogłosimy wyniki plebiscytu w każdej z kategorii na najpopularniejsze ikony dwudziestolecia międzywojennego.

 

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, „Rzeczpospolita” i rp.pl, Onet.pl

Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Dodatkowe informacje:

Biuro Prasowe Muzeum Historii Polski

tel. + 48 22 211 90 25 (14, 12)

biuro.prasowe@muzhp.pl

www.muzhp.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy