Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2009.09.03 g. 18:26

Interwencje! - wystawa w Muzeum Narodowym

od 11 września 2009 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie

W muzealnej szatni zawisł biały płaszcz Pauliny Ołowskiej, obok Pół płaszcza z klejnotami Milana Knížáka i sukien Barbary Hoff. Dwie Gracje komentują odejście Trzeciej w Galerii Sztuki Starożytnej, monumentalny Człowiek z młotem Grzegorza Klamana zdobywa Galerię Faras, a awangardowy fotel Modzelewskiego zakłóca harmonię Galerii Sztuki Średniowiecznej. Na pierwszym piętrze Che Zbigniewa Libery nieoczekiwanie znalazł dla siebie miejsce wśród starych mistrzów w Galerii Malarstwa Włoskiego, a depczący złe moce buddyjski Bishamonten przyszedł w sukurs Bitwie pod Grunwaldem. XVIII-wieczny haft z wyobrażeniem Drzewa Życia odmienia spojrzenie na obrazy w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, egipska maska sarkofagowa rywalizuje z półmiskami Picassa, podczas gdy rzymska głowa barbarzyńcy, ustawiona w sali socrealizmu, przypomina o władzy kanonu. 

 

Interwencje! to przemieszanie przestrzeni i obiektów muzealnych, to akcja wprowadzająca w galerie sztuki dawnej dzieł sztuki nowej, ale także obiekty sztuki dawnej do kolekcji sztuki nowoczesnej. Zasoby muzealnych magazynów umożliwiły wprzęgnięcie do tej akcji wszystkie epoki i media, od starożytnej ceramiki i biżuterii, przez posągi, tkaniny i obrazy, po współczesne meble, instalacje i fotografie. Ta stosunkowo prosta metoda pracy, która na pierwszy rzut oka przypomina strategię łatwego uzyskania efektu ekspozycyjnego, ma jednak głębsze znaczenia.
Interwencje! to wstęp do długoterminowej akcji przekształcenia muzealnej ekspozycji. To początek namysłu czym jest galeria, muzealna ekspozycja, jak tworzy się historię sztuki, czym jest dzieło w perspektywie historycznej, jak można je postrzegać na innych, niż historia zasadach.

 

Zapraszamy wszystkich naszych gości do włączenia się w tę akcję.
Strona internetowa wystawy www.iterwencje.mnw.art.pl zawiera komentarze kuratorów do niektórych zestawień obiektów, ale to tylko początek szukania związków między nimi. Zachęcamy do zamieszczania tam Państwa własnych refleksji, do ujawniania znaczących kontrastów i odczytywania nowych znaczeń. Jesteśmy ciekawi nie tylko głosów na temat interwencji zaproponowanych przez wystawę, ale także Państwa propozycji co do aktywowania innych możliwych powiązań, innych dialogów pomiędzy dziełami sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Wystawa została przygotowana przez zespół kuratorów i pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy