Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2011.12.12 g. 22:01

Starożytny Egipt w Muzeum Archeologii


„Papirusy, mumie, złoto… Michał Tyszkiewicz i 150 - lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie"

 

 Wystawa pt. Papirusy, mumie, złoto… Michał Tyszkiewicz i 150 - lecie pierwszych polskich i litewskich wykopalisk w Egipcie", której współorganizatorami są: Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor” czynna będzie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie od 13 grudnia 2011r. do 31 maja 2012r. Koncepcja naukowa i scenariusz wystawy opracowany została przez archeologa-badacza Egiptu prof. dr hab. Andrzeja Niwińskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Teksty na wystawie są w języku polskim i angielskim. Komisarzem wystawy w PMA jest Joanna Kołacińska.


Celem zorganizowania wystawy jest uczczenie 150 – lecia pierwszych oficjalnych badań wykopaliskowych w Egipcie i utworzenia pierwszej znaczącej kolekcji zabytków egipskich. Na wystawie zostaną wystawione najpiękniejsze zabytki z kolekcji Tyszkiewicza, które „spotkają się” tu po raz pierwszy od chwili jej zgromadzenia, przywiezione do Warszawy, a znajdujące się dziś w Muzeum Luwru w Paryżu, Muzeum Sztuki im. M ‎Čiurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowym Litwy w Wilnie, Muzeum  Sztuki w Wilnie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

 



W grudniu b.r. przypadnie okrągła rocznica 150 lat od chwili rozpoczęcia pierwszych oficjalnych wykopalisk w Egipcie firmowanych przez Polaka, hr. Michała Tyszkiewicza. Wykopaliska, na które uzyskał on pozwolenie od samego szefa państwa egipskiego, Mohameda Saida-Baszy, były prowadzone na terenie Karnaku, Teb Zachodnich, w okolicy Esna, Uadi es-Sebua (tereny Nubii) i w Sakkarze. Należy podkreślić fakt, że hrabia Tyszkiewicz był w owym czasie jedynym obcokrajowcem, któremu zezwolono na prowadzenie badań archeologicznych w Egipcie, gdyż były one wówczas objęte monopolem państwowym. Michał Tyszkiewicz przeprowadził krótkie, ale, jak na owe czasy, nieźle zadokumentowane badania i osiągnął zaskakujące wyniki, a jego licząca ok. 800 zabytków kolekcja częściowo wzbogaciła zbiory Luwru i stanowiła zalążek egipskich zbiorów kilku muzeów na terenie Litwy, a jej część znajduje się obecnie także w Muzeum Narodowym w Warszawie. Późniejsze osiągnięcia polskich archeologów w Egipcie, zwłaszcza tych, które były prowadzone pod kierunkiem profesora Kazimierza Michałowskiego i jego uczniów stanowiły chlubną kontynuację tamtych, zapomnianych, sukcesów. Dziś polska archeologia śródziemnomorska należy do tych dziedzin nauk humanistycznych, którymi mamy prawo się szczycić, a jej wyniki uzyskane na terenie Egiptu należą do najbardziej spektakularnych.

 

 

 

 


 Wystawa jest adresowana nie tylko do mieszkańców Warszawy i regionu, ale także do licznych turystów z kraju i z zagranicy, zarówno do tych którzy cenią kulturę starożytnego Egiptu, jak i do tych, którzy jeszcze jej nie poznali, a zwłaszcza do młodzieży szkolnej. Dla  młodzieży wszystkich rodzajów szkół,  przygotowane będą zajęcia i  warsztaty muzealne.

Organizowane również będą sympozja i odczyty naukowe na których prezentowane będą referaty wybitnych egiptologów z Polski i Litwy. Wystawie towarzyszyć będzie katalog o wysokich walorach estetycznych i naukowych w języku polskim i angielskim. Wystawa dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 Dnia 12 grudnia 2011r. w rocznicę 150. lat polskich odkryć archeologicznych w Egipcie, w Państwowym Muzeum Archeologicznym przy ul. Długa 52 w godz. 13.00-16.00 odbędzie się konferencja naukowa a wieczorem nastąpi uroczyste otwarcie wystawy.

Wystawa dostępna dla osób niepełnosprawnych.


Wystawie towarzyszy cykl fotografii Joanny Borowskiej pt. „Egipt w fotografiach”.

 

Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa, ul. Długa 52 (Arsenał),

Wystawa czynna: poniedziałki-czwartki, soboty w godz. 9-16, w piątki wystawy zamknięte, niedziele w godz. 10–16.   W niedzielę na wystawy wstęp bezpłatny.
Rezerwacja grup szkolnych: Dział Wystaw i Popularyzacji tel. (022) 831-15-37
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy