Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2012.02.24 g. 13:26

Kolekcja w Królikarni


Wydarzenia towarzyszące wystawie w lutym i marcu 2012

Muzeum Narodowe w Warszawie, KoLekcja w Królikarni, 22 października 2011 – 3 czerwca 2012

 

TO LUBIĘ… niedzielne spotkania z dziełami sztuki

godz. 14.00, ok. 30 minut, obowiązuje bilet wstępu na wystawę
Pracownicy MNW opowiadają o wybranym dziele sztuki z „KoLekcji”.

26 lutego – Bernardo Strozzi, Nawiedzenie, ok. 1630 – Bożena Pysiewicz

 

 

 

 

 

Nawiedzenie powstałe prawdopodobnie około 1630 r. jest świadectwem odważnego stylu Strozziego. Z wielką swobodą łączy silny światłocień i zacięcie realistyczne – tak charakterystyczne dla Caravaggia i kontynuatorów jego dorobku – z wyrafinowaniem kolorystycznym właściwym dla szkoły malarstwa weneckiego. Przy doskonałości technicznej malarz nie traci z oczu głównego przesłania obrazu – ciepła i czułości, które promieniują ze sceny spotkania dwóch przyszłych matek Jezusa Chrystusa i św. Jana Chrzciciela.

 


SPOJRZENIA NA DZIEŁO SZTUKI – wykłady czwartkowe

godz. 18.00, ok. 80 minut, wstęp wolny

1 marca – Wolność spojrzenia – prof. dr hab. Maria Poprzęcka


1 marca – Artysta święty czy artysta uczony? W pracowni malarza XV i XVI wieku – dr hab. Grażyna Jurkowlaniec (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego)

 

Punktem wyjścia wykładu będzie rycina Jana Baptista Collaerta według Jana van der Straat (Johannesa Stradanusa) Color olivi, należąca do serii poświęconej najważniejszym wynalazkom i odkryciom doby nowożytnej, zatytułowanej Nova reperta (1584). Samo zaliczenie malarstwa olejnego do tych osiągnięć nasuwa rozmaite refleksje na temat rozumienia zadań malarstwa i jego relacji do innych dziedzin działalności człowieka w XVI wieku. Z kolei wygląd pracowni, zwłaszcza jeśli porównać ją z wcześniejszymi przedstawieniami malarza przy pracy, każe zadać pytanie o przemianę statusu i pozycji społecznej artysty w epoce nowożytnej.
Dr hab. Grażyna Jurkowlaniec, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się sztuką późnego średniowiecza i epoki nowożytnej.

 

RODZINA W AKCJI! niedzielne warsztaty familijne dla dzieci w wieku 5–12 lat,
godz. 12.00, ok. 90 minut, udział w zajęciach bez zapisów, obowiązuje bilet wstępu na wystawę

4 marca, Czy można namalować hałas?

 

Program lekcji muzealnych Ośrodka Oświatowego MNW towarzyszących wystawie: http://www.mnw.art.pl/index.php/pl/osrodek_oswiatowy/lekcje_muzealne_w_krolikarni/



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy