8 sierpnia 2012, godz. 17.30, sala kinowa MNW, wstęp wolny
Prace konserwatorskie i dokumentacyjne na przykładzie płaszcza koronacyjnego Augusta III oraz kilku innych obiektów ze zbiorów MNW, Jolanta Latkowska-Romaniuk, kierownik Pracowni Konserwacji Tkanin w MNW wraz z zespołem
Na wykładzie ilustrowanym zdjęciami zostaną zaprezentowane prace konserwatorskie, jakie wykonano przy płaszczu koronacyjnym Augusta III oraz na dwóch XVIII-wiecznych okryciach kobiecych zwanych jupkami. Pokażemy również grupę obiektów poddanych konserwacji w pracowni muzealnej. Na ich przykładzie zostaną omówione metody prac oraz ich różnorodność w zależności od rodzaju obiektu i materiału, z jakiego zostały wykonane.
Płaszcz koronacyjny Augusta III prezentowany jest obecnie na wystawie „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” (do 23 września).
Kolejny wykład jubileuszowy odbędzie w środę, 22 sierpnia 2012, godz. 17.30, sala kinowa MNW, wstęp wolny
XVIII-wieczny haftowany ornat wykonany dla zakonu kapucynów, znajdujący się w zbiorach MNW – historia i konserwacja, Mirosława Machulak, konserwator w Pracowni Konserwacji Tkanin MNW
W czasie wykładu ilustrowanego zdjęciami zostaną zaprezentowane XVIII-wieczne paramenty zdobione haftami, pochodzące ze zbiorów Muzeum Prowincji Warszawskiej Braci Mniejszych Kapucynów, która znajduje się obecnie w Zakroczymiu. Po wojnie do kolekcji MNW z warszawskiego klasztoru Kapucynów przy ul. Miodowej trafiły trzy ornaty. Jeden z nich jest teraz poddawany konserwacji w pracowni muzealnej. Jej kolejne etapy zostaną pokazane w czasie wykładu.