Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Muzea

2012.08.07 g. 20:04

Pełnia lata w Zielonym Jazdowie

Pokaz filmu dokumentalnego "Nargis” o birmańskiej katastrofie to jedna z głównych atrakcji najbliższego weekendu przed CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Poza tym w programie Zielonego Jazdowa znajdują się warsztaty konstruowania lodówki i piecyka bez użycia prądu, targ ze zdrową żywnością, recyklingowy i slowfoodowy piknik oraz koncert zespołu Snow Crash Trio.

Już w piątek 10 sierpnia w Zielonym Jazdowie będzie można podyskutować z ekspertem Moniką Marks o tym dlaczego ostatnio obserwujemy tak nagłe zmiany pogody. Działaczka WWF (World Wildlife Fund) spróbuje odpowiedzieć na pytanie jakie są tego konsekwencje dla przenoszenia się chorób oraz dla gospodarki. Zaraz po debacie odbędzie się pokaz wstrząsającego filmu dokumentalnego "Nargis", który przeniesie widzów w niedostępne rejony Birmy zniszczonej cyklonem. Produkcja pokazuje podział społeczeństwa wciąż uciskanego przez silną dyktaturę.

 

Wszystkie propozycje programowo wpisują się w ekologiczny charakter projektu Zielony Jazdów, którego zadaniem jest bawiąc uczyć i propagować zdrowy styl życia. W programie znajdują się zajęcia, w których mogą uczestniczyć rodzice z dziećmi.

 

W sobotę od rana na ekologicznym targu smakosze będą mogli spróbować wyrobów producentów zdrowej żywności. Do skosztowania będzie między innymi oryginalny chleb orkiszowy. Z kolei zajęcia ze wspólnego gotowania to próba rozwijania umiejętności kulinarnych uczestników oraz nauka na temat pochodzenia poszczególnych produktów i weryfikacji ich źródła. Po południu Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaprasza do udziału w interaktywnej grze, która bawiąc nauczy jak zakładać kooperatywę. Równolegle będzie odbywać się niezmiernie  popularna wśród Warszawiaków Garażówka, czyli recyklingowy piknik. Podczas wydarzenia, każdy będzie miał okazję sprzedać bądź wymienić przedmioty ze swojej szafy. Jednocześnie amatorzy dwóch kółek będą mogli pobuszować na giełdzie rowerowej.

 

Wieczorem odbędzie się spotkanie z Edwinem Bendykiem, dziennikarzem "Polityki", który opowie o inteligentnych systemach transportu miejskiego. Zagadnienie porusza temat Sieci, która opiera się na komunikacji i wymianie informacji między jednostkami. Wieczorem będzie czas na poddanie się elektronicznym rytmom zespołu Snow Crash Trio. To nowy projekt muzyków warszawskiego zespołu Kerd oraz producenta i muzyka znanego jako LAL. Ich muzyka to połączenie elektronicznego brzmienia z dźwiękiem gitar i perkusji akustycznej.

 

Niedzielny poranek rozpocznie się czystym relaksem przy jodze i masażu tajskim. Ciekawą propozycję dla dorosłych wraz z dziećmi przedstawi fundacja Aeris Futuro, która pokaże jak dekorować balkony kolorowymi doniczkami zrobionymi z butelek. Przy stoisku gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta będzie można nabyć warzywa takie jak karczochy, pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold, kukurydzę, rukolę, endywię.

 

Niezwykłe warsztaty zaproponuje ponownie zespół Kooperatywy Spożywczej. Prowadzący pokażą jak wykonać prosty piecyk z puszek po konserwach oraz jak skonstruować lodówkę bez użycia prądu.  


 
Aż do połowy września codziennie od godziny 11 w pawilonie będzie czynna kawiarnia, a sałatki oraz domowe wypieki w weekendy dostarcza uczestnikom Małpi Biznes. 

 

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

 

 

Warsztat kulinarny fot. Magdalena Starowieyska

 

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu. Program może ulec zmianie.

 

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu.

 

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We're Like Gardens” – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

 

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

 


ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie
Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!
21 lipca - 15 września  2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

WEEKEND 10 – 12 sierpnia 2012

10 sierpnia, piątek

18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piknikowe – Slow Food Youth piątki („Miód i pszczoły”)
Goście organizują swoje jedzenie, koc i znajomych. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni- prosimy uczestników, aby przynieśli potrawy i produkty które do niego nawiązują. Tym razem wątkiem przewodnim będzie „Miód i pszczoły”. Podczas wydarzeń piątkowych obecni są animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food.  Wydarzenie ma charakter otwarty.

 

20:00 Spotkanie z ekspertem: Monika Marks „Zmiany klimatu. Scenariusz dla Polski” + dyskusja
Mylące popularne określenie “globalne ocieplenie” nie oddaje istoty zjawiska: gwałtownych skoków pogody, które wywołują tornada, susze, powodzie. Co to oznacza dla rolnictwa, migracji, ale i przenoszenia się chorób? Czy możemy spodziewać się malarii w naszej strefie klimatycznej? Dlaczego tak się dzieje, ile to kosztuje, co możemy zrobić, ile zależy od polityki państwa i ustaleń międzynarodowych, a ile od stylu życia jednostek?

 

Monika Marks - absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, ze specjalizacją "klimatologia i ochrona atmosfery". Od czterech lat pracuje w międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, gdzie obecnie prowadzi projekt "Klimat i energia”.

 

21:00 Kino: Nargis/ Nargis: When Time Stopped Breathing, Birma/ Niemcy 2010
2 maja 2008 roku Birma doświadczyła największej katastrofy w historii. Uderzenie tytułowego cyklonu Nargis pochłonęło prawdopodobnie ponad 150 000 ofiar. Film został zrealizowany przez miejscowych twórców (ich nazwiska ze względów bezpieczeństwa pozostają nieujawnione), którzy wyruszyli do delty Irawadi - regionu najbardziej dotkniętego katastrofą. Włączone do filmu fragmenty oficjalnych programów telewizyjnych ukazują zadowolone twarze generałów ucztujących przy suto zastawionym stole. Cyklon nie wstrząsnął fundamentami dyktatury i prawdopodobnie ją wzmocnił.

 

 21.00-1.00 DJ set Magazyn „Glissando” prezentuje
Proponujemy wycieczkę po bałkańskich dźwiękowych bezdrożach. Będzie to podróż po Bałkanach rzeczywistych, jak również tych wyobrażonych, wyśnionych, wymyślonych - na podstawie oglądania starych pocztówek, czytania zakurzonych książek - które stały się podstawą do snucia odrębnych muzycznych opowieści.

 

 

11 sierpnia, sobota

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrówka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

 

14:00 - 15:30 Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych („Miód i pszczoły”) - Slow Food Youth
Zapraszamy dorosłych do wspólnego gotowania. Każdy z warsztatów ma za zadanie rozwijać umiejętności kulinarne uczestników i wzbogacać ich o wiedzę w zakresie pochodzenia produktów i możliwości ich łączenia.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Kuba Korczak.

 

14:00 – 16:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Rocket Stove/Lodówka bez elektryczności

Rocket Stove
Realizacja prostego i energowydajnego piecyka, który można wykonać ze zwykłych puszek po konserwach. Prezentacja bardziej zaawansowanych systemów rocket stove przeznaczonych zarówno do gotowania jak i ogrzewania pomieszczeń.

Lodówka bez elektryczności
Skonstruowanie "lodówki", która chłodzi poprzez odparowywanie wody, warto połączyć z innym warsztatem, jako że potrzeba trochę czasu, żeby zaobserwować efekt chłodzenia.

 

16:00 - 18:00  Interaktywny warsztat kooperacji - Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Interaktywna gra - symulacja zakładania kooperatywy (różnego typu: spożywczej/samochodowej itd.). Grupowe rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji na bazie konsensusu, elementy facylitacji.

 

14.00-19.00 Garażówka + giełda rowerowa
Recyklingowy piknik – każdej akcji, organizowanej od roku w różnych miejscach Warszawy towarzyszy nie tylko wyprzedaż, podczas której każdy uczestnik ma okazję sprzedać lub wymienić przyniesione ze sobą rzeczy (ubrania, książki, płyty, meble, naczynia itp.), ale również muzyka na żywo, warsztaty dotyczące ekologii i zdrowe jedzenie. Po raz drugi Garażówka – połączona z giełdą rowerową – odbędzie się w parku przed CSW. Organizatorki: Natalia Bet i Paulina Braun.

 


20:00 Spotkanie z ekspertem: Edwin Bendyk „Mobilność w zielonych miastach. W stronę cywilizacji postsamochodowej” + dyskusja 
Synonimem mobilności w XX wieku był samochód. To on zapewniał ludziom autonomię i możliwość jej przestrzennej realizacji. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem sieci informacyjnych - w XXI wieku warunkiem autonomii, również w wymiarze przestrzennym jest stały dostęp do Sieci. Dzięki niemu, jednostki mogą poprzez informację i komunikację koordynować swoje działania, z przemieszczaniem się włącznie. Naprzeciw wychodzą im inteligentne systemy zarządzania transportem miejskim, od transportu masowego po rozwiązania indywidualne - rowery, samochody elektryczne w systemach zautomatyzowanego wynajmu, schematy współdzielenia infrastruktury koordynowane przez Internet.

Edwin Bendyk – publicysta działu naukowego “Polityki”, wykładowca Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych PAN. Autor książek “Zatruta Studnia” (nominacja do Nike), “Antymatrix – człowiek w labiryncie sieci”, “Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu”, “Bunt sieci”.

 

21:00  Koncert: SNOWCRASH TRIO
Brzmienie Snow Crash Trio jest połączeniem modulowanej na żywo elektroniki z dźwiękami gitar oraz akustycznej i elektronicznej perkusji. Całość, stylistycznie utrzymana jest w estetyce mrocznego cyberpunka, wzbogaconego niespodziewanymi wycieczkami w kierunkach idm, dub'u, rocka oraz lirycznej elektroniki.

 

12 sierpnia, niedziela

11:00 –13:00 Zielony Jazdów rusza w miasto – zdobienie balkonów – Fundacja Aeris Futuro
Tniemy przezroczyste butelki w  pionie, wykorzystując część z szyjką i miejscem po nakrętce. Część z szyjką kierujemy w dół i zatykamy korkiem lub wykładamy tkaniną, która przepuszcza wodę, ale nie przepuszcza ziemi. Sadzimy roślinę i wieszamy - na drzewach, płotach, balkonach!

 

11.30-13.30 Joga/Astanga Yoga
& Masaż Tajski / Thai Sun

 

12:00 - 13:00 Letnia Szkoła na Widelcu (warsztaty) - Slow Food Youth
Słodki weekend: rodzaje miodów oraz ich wykorzystanie kulinarne i lecznicze. W trakcie warsztatów poruszymy problem wymierania pszczół.
Warsztaty dla dzieci prowadzi  Anna Leśniewska- Pindor.

 

11.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich („Pan Ziółko”) – od godz. 12.00
Gospodarstwo rodzinne Ludwika Majlerta położone w Warszawie Białołęce o powierzchni 10 ha  kontynuuje ponad 100-letnie tradycje ogrodnicze. Obecnie specjalizuje się w uprawie mało znanych oraz zapomnianych warzyw. Kojarzone jest od wielu lat ze szparagami. Szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw. Aktualnie uprawia karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold , kukurydzę, cienką, zieloną fasolkę szparagową, rukolę , endywię oraz inne warzywa.

 

 

WEEKEND 17 – 19 SIERPNIA

17.08, piątek

20:00 Spotkanie z ekspertem: Wolfgang Templin „Ekologia i polityka – niemiecka Partia Zielonych” + dyskusja
Historia niemieckiej Partii Zielonych. Dlaczego Zieloni są na lewicy, z jakich ruchów społecznych się wywodzą, jakie tematy wprowadzili do mainstreamowej polityki, jakie zmiany zaszły w Niemczech i Europie za ich sprawą. Sukcesy, porażki, wyzwania na przyszłość – temat szczególnie aktualny, ponieważ Zieloni mogą wkrótce ponownie współrządzić największym europejskim państwem.

 

Wolfgang Templin - dyrektor warszawskiego biura Fundacji Heinricha Boella. W NRD opozycjonista, uwięziony, zmuszony do wyjazdu do RFN. Po 1989 r. współtworzył wschodnioniemiecką partię Bündnis 90, która zjednoczyła się zachodnioniemiecką Partią Zielonych. Wspólpracował z polską opozycją, zna język polski.

 

21:00 Kino Przylądek napięć. Amerykańska walka o energię Cape Spin! / An American Power Struggle, reż. Robbie Gemmel, USA 2011
Spór pomiędzy inicjatorami powstania elektrowni wiatrowej na Atlantyku a przeciwnymi  budowie mieszkańcami regionu. Dla dokumentalisty Robbiego Gammela jest to pretekst do poruszenia nieoczywistych problemów i kontrowersji związanych z ekologią. Reżyser obnaża hipokryzję bogatych i uważających się za przyjaznych środowisku, właścicieli letnich rezydencji regionu Cape Cod, uważających Atlantyk za swój własny ogródek. Równocześnie pokazuje też niezbyt chwalebne posunięcia walczących o powstanie elektrowni lewicowych ekologów. Film nie wskazuje jednoznacznie złej i dobrej strony konfliktu, przedstawia natomiast racje jednych i drugich, starając się o obiektywizm. Argumenty przez nich przytaczane sprawiają jednak, że opowieść ma surrealistyczny i niekiedy tragikomiczny charakter.

 

21.00 – 1.00 DJ set

 

18.08, sobota

13:00 Pokaz/warsztat kuchni tajskiej: gotuje żona Ambasadora Tajlandii, Pani Yupadee Bunnag
Podczas pokazu/warsztatów Pani Yupadee Bunnang specjalnie dla gości CSW przygotuje kurczaka w zielonym curry i Somtum (sałatka z papai). Oprócz tych dwóch potraw przyrządzi ryż gotowany na parze oraz deser.  Tak, aby goście CSW mieli okazję spróbować pełnej wersji tradycyjnego tajskiego
posiłku.

 

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (Organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

 

16:00 – 18:00 Warsztat realizacyjny Budownictwo naturalne - Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Warsztaty poświęcone naturalnym materiałom budowlanym i technikom tynkarskim.
W ramach zajęć odbędzie się prezentacja poświęcona naturalnym technikom budownictwa, uczestnicy będą mieli również okazję zbudować fragment ściany:
- w technice strawbale (kostki słomiane), wykończone tynkiem glinianym
- w technice gliny lekkiej- glina ubijana w szalunku, bądź bloczki
- w technice ziemi ubijanej.

 

CHWILOWO ZAWIESZONE: 18:00 Warsztaty: Pizza for kids - Juliette Delventhal, rezydentka A-I-R Laboratory, szefowa kuchni z San Francisco zapewni ciasto do pizzy, sos i ser, a uczestnicy mogą przynieść swoje ulubione polewy oraz fartuch. Będziemy ćwiczyć kształtowanie i podrzucanie ciasta, dekorowanie pizzy, a następnie jej załadunek i rozładunek z pieca. Na koniec uczestników czeka wielka uczta. Warsztat jest otwarty dla dzieci i ich rodziców.

 

18.00-20.00 Wspólne gotowanie

 

20:00 Spotkanie z ekspertem: Karolina Ptak:  “Dzikie zwierzęta w mieście – pierwsza pomoc” + dyskusja
Jak się zachować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia będącego w potrzebie. Jak udzielić pierwszej pomocy i co robić, żeby bardziej nie zaszkodzić.
 
lek. wet. Karolina Ptak - absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie od zawsze zainteresowana dzikimi aspektami weterynarii. Już w trakcie studiów odbywała liczne staże  w kraju i za granicą w ogrodach zoologicznych oraz ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt. Obecnie pracuje w Przychodni Weterynaryjnej dla ptaków i zwierząt egzotycznych PAROTKA w Krakowie, gdzie oprócz leczenia zwierząt domowych zajmuje się pomocą dzikim zwierzętom w różnych sytuacjach kryzysowych. Razem z grupą pasjonatów tworzy stowarzyszenie Dzika Klinika.

 

21:00 Koncert: DREKOTY
Muzyka Drekotów to muzyka sprzeczności. Akustyczne brzmienie perkusji zderza się z elektronicznymi dźwiękami klawiszy uzupełnianymi przez trzy wokale, natomiast pozornie proste i chwytliwe melodie płynnie łączą się z mniej przystępną warstwą muzyczną. Także teksty, pisane w języku polskim, ubarwione są licznymi metaforami i wieloznacznościami.

 

 

19 sierpnia, niedziela

11:30-13.30  Joga/  Astanga Yoga
& Masaż Tajski/Thai Sun

 

13.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Gospodarstwo szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw.
Aktualnie uprawia m.in. karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold, kukurydzę, rukolę , endywię oraz inne warzywa.

Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.
Sałatki i domowe wypieki dostarcza Małpi Biznes.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy