Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2009.12.12 g. 15:07

Czytanie w CBA

Victoria Szpunberg "Maszyna do mówienia"

16 grudnia Centralny BASEN Artystyczny zaprasza na czytanie aktorskie sztuki Victorii Szpunberg "Maszyna do mówienia".
Wstęp jest wolny!

Maszyna do mówienia 

 

Victoria Szpunberg

(Argentyna, ur. w 1973 r.) mieszka w Katalonii od 1977 roku. Studiowała Dramaturgię i Reżyserię w Instytucie Teatralnym w Barcelonie. Uczestniczyła i współpracowała w programie Residence International w Royal Court Theatre w Londynie (2000), a także w seminariach prowadzonych przez Michela Azama, Philisa Naggy, Juana Mayorgę, Martina Crimp i Rafaela Spregelburd.

 

Podczas swej kariery dramaturgicznej, napisała i wystawiła sztukę „Pomiędzy tu i tam (tyle, ile trwa spacer)”, za którą zdobyła nagrodę pocieszenia Premio María Teresa León (1998), (RESAD w Madrycie 2000, Here Festival w Nowym Jorku 2002). Wystawiła także „L´Aparador” (Sala Tallers, Kataloński Teatr Narodowy, projekt T-6 2003), „Esthetic Paradise” (Sala Beckett, Grecja 2004), oraz sztukę „Maszyna do mówienia” (montaż, które wyreżyserowała również w Sali Becketta 2007 i Sali PIM w Mediolanie 2008).

 

Stworzyła wiele projektów multidyscyplinarnych; „1,2,3 niebo” (Sitges, 2000), solo taneczne „Dokąd idziesz, Manuelita?” (L´Espai, 2002), “Miniatura” (Teatre Sant Domènec, Girona, 2006), i “El meu avi no va anar a Cuba”, (Festival Grec de Barcelona, 2008). Pracowała również dla Sergi Belbela i Rafaela Spregelburd.

 

Victoria Szpunberg, poza sceną teatralną, jest także autorką opowiadań dźwiękowych i scenariuszy radiowych (ICatFM i COMRàdio).
Obecnie wykłada dramaturgię w Sali Becketta w Barcelonie i w Auli UAB.  Współpracuje przy programie „Cabaret Electric” w ICAT FM. Zdobyła stypendium “Iberoescena”, aby napisać swój nowy tekst.

 

MASZYNA DO MÓWIENIA

 

To sztuka teatralna o trzech bohaterach, i samotności jaką przeżywa pan Bruno, czterdziestopięcioletni mężczyzna, którego jedyną towarzyszką jest maszyna do mówienia. Właściciel maszyny jest z niej niezadowolony i zaopatruje się w nowy nabytek: psa, która sprawia przyjemność. W tej tragikomedii, pomiędzy fikcją, a futurystycznym dramatem, poddane są analizie relacje takie jak władza, miłość, dominacja i pożądanie, tematy uniwersalne i ponadczasowe.

 

Czytają:

 

  • Jakub Wieczorek, 
  • Anna Szymańczyk,
  • Jacek Kwiecień

 

Opieka reżyserska:

 

  • Reda Haddad

 

  • 16.12.2009,
  • godz.18.30,

 

  • Centralny BASEN Artystyczny,
  • ul. M. Konopnickiej 6
  • WSTĘP WOLNY!!!,

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy