Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2010.05.10 g. 20:59

Powróćmy jak za dawnych lat

Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią
W tę wyjątkową noc roku będzie można zwiedzić wystawy prezentowane w DSH, udać się na wirtualny spacer po przedwojennej Warszawie, kupić książki i pocztówki oraz premierowy album z fotografiami, napić się kawy w kawiarence utrzymanej klimacie lat 20. i posłuchać muzyki na żywo.

 
W programie:

18.00–20.00 – Nocny lot. Promocja albumu Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera. Fotografie Willy'ego Romera z 1916 roku zostaną porównane ze zdjęciami lotniczymi Warszawy z lat 1919–1921. O budynkach i miejscach widocznych na fotografiach opowie varsavianista Krzysztof Jaszczyński.

 

20.00–22.00 – Mocny człowiek (1929), reż. Henryk Szaro. To jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Dramat psychologiczny ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Film ilustrowany muzyką w wykonaniu Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.

 

22.00-1.00 – Tricollage. Sceny z filmów lat 30.
Sety filmowo-muzyczne o motywach przewodnich: miłość, kryminał i rewia, skomponowane z fragmentów polskich filmów dwudziestolecia międzywojennego. Muzyka na żywo w wykonaniu Sonic Quartet i Made in Live.

 

WYSTAWY W DSH


5.05–4.07.2010  Ocaleni z Mauthausen.
Tematem wystawy są losy polskich więźniów, w tym także mieszkańców Warszawy, którzy przebywali w  obozach systemu Mauthausen-Gusen na terenie Austrii – jednych z najcięższych nazistowskich obozów koncentracyjnych, w których Polacy byli najliczniejszą grupą narodową. Ekspozycja koncentruje się na biografiach więźniów i na ich pamięci o tamtych traumatycznych przeżyciach. Organizator: Dom Spotkań z Historią(DSH).Partner: Ośrodek KARTA.

 

9.04 - 23.05.2010  Profesor Mojżesz Schorr. Ostatni rabin Wielkiej Synagogi.
16 maja 2010 roku mija 67. rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie 17. Jej ostatnim rabinem był prof. Mojżesz Schorr, który pełnił tę funkcję w latach 1923–1939.  Wystawa, na która składają się zdjęcia, dokumenty i wystąpienia profesora, opowiada o wspaniałym człowieku, rabinie, senatorze, wybitnym historyku, działaczu społecznym i polskim patriocie. Organizatorzy: Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, DSH.

 

ALBUM Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy’ego Römera
W publikacji prezentujemy zdjęcia Willy'ego Römera, słynnego fotoreportera, który trafił do Warszawy w 1916 roku jako żołnierz niemieckiej armii. Römer wszystkie zdjęcia wykonał prywatnie. Uwieczniał przede wszystkim stołeczny folklor; sklepiki, żydowskich handlarzy, sprzedawców ulicznych, kramy, sceny z targów. Prezentowane w albumie zdjęcia są unikatowe,  zdjęć Warszawy z I wojny światowej o tej tematyce jest bardzo niewiele.

 

Choć artystę interesowali głównie warszawianie i życie ulicy, a nie polityka, w albumie można również obejrzeć zdjęcia historycznych budynków (w 1916 roku po raz pierwszy odbyły się wybory do Rady Miejskiej, a na Zamku proklamowano Akt 5 listopada – obietnicę utworzenia samodzielnego Królestwa Polskiego). Fotografie, przedstawiające znane gmachy – Zamek, Ratusz, Bibliotekę Uniwersytecką, Teatr Wielki – są symboliczną ilustracją odzyskiwania przez Warszawę stołecznego znaczenia.

 

Kolejne zdjęcia pochodzą z przedmieść Warszawy (np. wiejski Młynów, dziś ulica Młynarska) i jej okolic (głównie żydowskie miasteczka).  Zdjęcia uzupełnione są o cytaty z ówczesnej prasy (m.in. „Tygodnik Ilustrowany”, „Gazeta Poranna 2 Grosze”), fragmenty wspomnień świadków, dokumenty (m.in. obwieszczenia miejskie, odezwa gen. von Beselera).
W publikacji wykorzystano fotografie z cieszącej się ogromną popularnością wystawy prezentowanej w Domu Spotkań z Historią o tym samym tytule.
Zdjęcia są własnością agencji bpk - Bildagentur für Kunst, Kultur und Geschichte.
Miasto na szklanych negatywach
Redakcja: Ewa Kubaczyk
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Oprawa twarda, 140 strony, format 210 x 250 mm
Patroni medialni: PAP, Gazeta Wyborcza, warszawa.gazeta.pl

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy