Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.01.31 g. 21:42

Program imprez DSH w lutym

Program imprez luty 2011

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wt.-pt. 10.00-18.00, sob.-niedz. 11.00-18.00 (oraz podczas spotkań popołudniowych);

 

WSTĘP WOLNY.

 

WYSTAWY

 

19.11.2010–13.03.2011

Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–74

Multimedialna wystawa zbudowana w większości z nieznanych dotychczas materiałów – zdjęć, kronik filmowych, nagrań radiowych, publikacji prasowych amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana. Fotoreporter znany jest dzięki niezwykle poruszającym zdjęciom z września 1939, pokazującym wojnę z perspektywy ludności Warszawy i kronice filmowej Oblężenie. Na wystawę złożyły się materiały prezentujące Polskę, nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję w drugiej połowie lat 30. XX wieku oraz zdjęcia i filmy z jego powrotów do Warszawy w 1946, 1959 i 1974 roku. Organizatorzy: DSH, Instytut Pamięci Narodowej. Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

4.12.2010–6.03.2011

Niegdysiejsze śniegi… Zima w metropoliach

Wyjątkowe, piękne i rzadko publikowane fotografie prezentujące zwyczaje i atmosferę Bożego Narodzenia w światowych metropoliach w pierwszej połowie XX wieku. Plenerowa wystawa, na którą złożyły się fotogramy, przedstawiające zimowe zdjęcia z Warszawy, Wiednia, Berlina, Paryża, Londynu, Sztokholmu i Nowego Jorku. Organizatorzy: DSH, Agencja FORUM. Miejsce: skwer na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

 

7.12.2010–10.02.2011

Janusz Korczak. Udzielić dzieciom głosu

Wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi, wybitnemu pedagogowi, pisarzowi, lekarzowi i działaczowi społecznemu. Prekursor działań na rzecz praw dziecka i równouprawnienia dzieci, nieustannie fascynuje jako osobowość. Wystawa prezentuje przełomowe etapy życia Korczaka, pracę w żydowskim Domu Sierot w Warszawie i twórczość dla – i o dzieciach. Archiwalne zdjęcia zostały udostępnione przez Ghetto Fighter’s Museum w Izraelu. Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, DSH.

 

16.02–6.03.2011

Krakowskie Przedmieście w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego 1904–1934

Prezentacja najpiękniejszych zabytków architektonicznych Krakowskiego Przedmieścia uwiecznionych na fotografiach Zdzisława Marcinkowskiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Na wystawie z zasobów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy będzie można zobaczyć m.in. pałace Czapskich, Radziwiłłów, Kazimierzowski, Staszica, kościoły św. Anny, św. Krzyża, św. Józefa, gmachy Resursy Obywatelskiej, Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności, hotele „Bristol” i „Europejski”. Fotografie Zdzisława Marcinkowskiego z lat 1904–1939 to subiektywny, „fotograficzny portret Krakowskiego Przedmieścia”, zapis zachodzących zmian.

Organizatorzy: Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, DSH.

 

 

SPOTKANIA

2.02 (śr.), 18.00

„Spotkanie z książką” – Stulecie Zagłady

Spotkanie promujące najnowszą publikację prof. Jerzego W. Borejszy Stulecie Zagłady. Książkę zaprezentują historycy dr Elżbieta Orman i doc. dr Władysław Teofil Kulesza. W trakcie spotkania omówiona zostanie również wcześniejsza praca prof. Borejszy pt. Piękny wiek XIX. Prof. Jerzy W. Borejsza jest historykiem (kierownikiem Zakładu Systemów Totalitarnych i Dziejów Drugiej Wojny Światowej w Instytucie Historii PAN w Warszawie i wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz publicystą, autorem książek i esejów o faszyzmie włoskim, nazizmie i stalinizmie.

Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Naukowe Scholar, DSH.

 

3.02 (czw.), 18.00

„PRL bocznymi drzwiami” – „Prawie prywatna pompa”, czyli paliwowe przygody w PRL

Prof. Jerzy Kochanowski tym razem opowie o paliwowych przygodach w PRL. Brytyjski dziennikarz Roger Boyes pisał w latach 80., że aby kupić samochód w jakimś socjalistycznym kraju „trzeba mieć albo cierpliwość franciszkanina, albo kieszeń pełną dolarów, albo instynkt handlarza koni. Czasami trzeba spełnić wszystkie trzy warunki ”. Socjalistyczna gospodarka niedoborów z jednej strony utrudniała dostęp do własnego samochodu, z drugiej ułatwiała – dzięki marnotrawstwu, absurdalnym przepisom, słabej kontroli – nieformalne zaopatrzenie w paliwo. W PRL korzystano z tego na tyle często i chętnie, że już w końcu lat 50. żartobliwie proponowano wprowadzenie ruchu lewostronnego, skoro i tak większość kierowców jeździ na „lewej” benzynie. Dowcip pozostał aktualny aż do końca PRL.

 

4.02 (pt.), 18.00

„Kino kresowe” – Dusza kresowa (2004, 80 min), reż. Ewa Straburzyńska

Pokaz pierwszej części telenoweli dokumentalnej Ewy Straburzyńskiej z wrocławskiego ośrodka TVP. Bohaterami Duszy kresowej są wypędzeni z Kresów mieszkańcy śląskich miasteczek i wsi. W pełnym ciepła i humoru filmie towarzyszymy im podczas codziennych zajęć, spotkań rodzinnych i w gronie znajomych, gdy wspominają miejsca swego pochodzenia, opowiadają o wrastaniu w nowe środowisko, kultywują kresowe tradycje. Kamera towarzyszy też przedstawicielom najmłodszego pokolenia, które na Wołyniu poszukuje śladów swoich przodków. Drugą, półtoragodzinną część telenoweli pokażemy 9 marca.

 

9.02 (śr.), 17.00 – 18.30

Wykład z historii najnowszej dla maturzystów

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski znakomity znawca dziejów powszechnych i Polski ostatniego stulecia, podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z tegorocznymi maturzystami. Wykład współorganizowany jest przez Collegium Civitas, Dom Spotkań z Historią, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wszechnica.org.pl oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zainteresowanych warsztatami z historii najnowszej prosimy o zgłoszenia: wykladyzhistorii@collegium.edu.pl. Liczba miejsc ograniczona. Bliższe informacje w Biurze Rekrutacji Collegium Civitas: rekrutacja@collegium.edu.pl, tel. 22 656 71 89.

 

12.02 (sob.), 16.00

Świat Kresów

Premiera albumu Świat Kresów Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskej – najnowszej publikacji DSH i Ośrodka Karta. W publikacji prezentujemy unikatową ikonografię, archiwalia i muzealia dotyczące Kresów od końca XIX wieku do 1939 roku, pochodzące ze zbiorów Tomasza K. Kozłowskiego. Współautor albumu i właściciel kolekcji jest koordynatorem programu DSH Warszawska Inicjatywa Kresowa.

 

12.02-13.02

Świat Kresów w DSH

(sob.-niedz.)

Sobota, 12 lutego:

  • godz. 13.00 – Konkurs (test) wiedzy o Kresach z nagrodami;
  • godz. 14.00 – Montaż filmowy „Świat Kresów”;
  • godz. 15.00 – Aukcja pamiątek, wydawnictw, pocztówek i zdjęć z Kresów;
  • godz. 16.00 – Promocja albumu „Świat Kresów” – dyskusja panelowa pt. „Jaki obraz Kresów?” i prezentacja albumu;
  • godz. 17.30 – Kresowe przeboje.

 

Niedziela, 13 lutego – wybór filmów z cyklu „Kino kresowe”:

  • godz. 12.00 – Śladami starej kroniki (1998, 46 min), reż. Joanna Wierzbicka;
  • godz. 13.00 – Ojczyzna myśli mojej (2008, 50 min), reż. Jurij Goriulow
  • godz. 16.00 – Polesia czar (2000, 20 min), reż. Adam W.Kulik
  • godz. 16.30 – Bełz. Rok 1951 (2001, 21 min), reż. Mirosław Jasiński
  • godz. 17.00 – Podróż do Lwowa w lata 30. (2000, 52 min), reż. Jerzy Janicki

Organizatorzy: DSH, Ośrodek KARTA.

 

16.02 (śr.), 18.00

„Opowieści z Kresów” – Od Affanasowicza do Zdanowskich. Poczet kresowych fotografów

45. spotkanie z cyklu wypełnią historie o fotografach z Kresów. Okazją do przypomnienia mniej znanych sylwetek utrwalających obraz Kresów i ich mieszkańców na szklanych i celuloidowych kliszach jest wydanie przez DSH albumu „Świat Kresów”. W programie spotkania prezentacja dorobku kilkunastu fotografów m.in. z Wilna, Stolina, Krzemieńca, Lwowa, Drohobycza, Kosowa, Zaleszczyk i Kamieńca Podolskiego. Spotkanie ilustrowane będzie oryginalną ikonografią oraz materiałami ze zbiorów Tomasz Kuby Kozłowskiego. Wśród uczestników rozlosujemy 5 oryginalnych zdjęć wykonanych przez fotografów z Kresów.

 

17.02 (czw.), 18.00

„Przez kino do historii” – specjalny pokaz filmowy

Prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, filmoznawca i politolog (Instytut Studiów Politycznych PAN, Collegium Civitas), zaprasza na kolejne spotkanie w autorskim cyklu filmowym. Tym razem dla stałych bywalców cyklu przygotował film–niespodziankę. Prof. E.C. Król w barwny i intrygujący sposób opowiada, już od 2007 roku, o wpływie propagandy i cenzury w okresie PRL na polską kinematografię, odnosząc się do rzeczywistych wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej.

 


18–20.02 (pt.-niedz.)

Dni Bryana

Trzecia odsłona Dni Bryana będzie poświęcona Warszawie w pierwszych dniach II wojny światowej oraz jej wybitnemu obrońcy Stefanowi Starzyńskiemu, prezydentowi Warszawy w latach 1934–1939.

Dni Bryana to cykl spotkań towarzyszących wystawie Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–1974 i okazja do przyjrzenia się bliżej zawodowi fotoreportera wojennego oarz toczącym się obecnie konfliktom wojennym na świecie. W programie m.in. pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych oraz warsztaty fotograficzne. Szczegółowy program na stronie www.dsh.waw.pl.

 


23.02 (śr.), 18.00

Z inspiracji „Kartą” – Droga na Wschód: Kazachstan. Zesłania i powroty

W latach 30. i 40. XX wieku władze sowieckie deportowały do Kazachstanu dziesiątki tysięcy Polaków. Ludzie zmuszeni do życia w ekstremalnych warunkach, dziesiątkowani przez choroby, zimno i głód, mieli jeden cel – przeżyć i wrócić do Polski. Niektórym udało się to po podpisaniu w lipcu 1941 układu Sikorski–Majski, wielu wróciło po wojnie, część została w Kazachstanie. Jakie obowiązki ma wobec ich potomków dzisiejsza Polska? W dyskusji udział wezmą: dr hab. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Mieczysław Wójcik (Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich), Zbigniew Gluza (Ośrodek KARTA). Spotkanie promujące „Kartę” 65 poprzedzi pokaz filmu. Organizatorzy: Ośrodek KARTA, DSH.

 

24.02 (czw.), 18.00

„Architektura polityczna” – Miasto dla ludu – Warszawa socrealizmu

Dzięki zadekretowanej w 1949 roku doktrynie socrealizmu Warszawa stać się miała wzorcowym miastem socjalistycznym. Wznoszeniu nowej architektury towarzyszyło zacieranie śladów miasta burżuazyjnego i poprawianie historii przy wybiórczej, odbudowie zabytków. Mało jest w historii okresów tak bezwzględnego i bezwstydnego wykorzystywania architektury do celów politycznych. Spotkanie poprowadzi historyk sztuki Jarosław Trybuś.

 

NOWOŚCI w Księgarni XX wieku (w DSH)

Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy, Magdalena Stopa, Jan Brykczyński

To książka o losach warszawskich kamienic, jednych z najbardziej niedocenionych zabytków Warszawy. O historii 22 budynków opowiadają m.in. prof. Henryk Samsonowicz, Anna Branicka-Wolska, Jan Jabłkowski. Z ich opowieści wyłania się obraz ostatnich stu lat historii miasta, barwna kronika pokazana przez pryzmat dziejów kamienic i losów mieszkańców. Książkę ilustrują materiały archiwalne i fotografie Jana Brykczyńskiego – zdjęcia kamienic i portrety rozmówców.

wyd. DSH, s. 184, ilustr. 215.


 

„Z Archiwum Historii Mówionej” – Warszawa Międzywojenna w pamięci jej mieszkańców

Opowieść o Warszawie i jej mieszkańcach w okresie międzywojennym. To montaż najciekawszych fragmentów relacji biograficznych ośmiu warszawiaków, mieszkających w różnych dzielnicach miasta i pochodzących z różnych środowisk. Opowiadają o swoim dzieciństwie i młodości, a także o tym, jak wyglądała przedwojenna stolica, o warunkach życia, atmosferze i nastrojach przed wybuchem wojny. Publikacja ilustrowana zdjęciami ze zbiorów rodzinnych i innych archiwów. Przygotowana w ramach projektu prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. Wybór i opracowanie tekstów: Jarosław Pałka, Alina Szamruchiewicz, Magda Szymańska-Szwąder.

wyd. DSH, s. 72, ilustr. 60.


 

WKRÓTCE

Świat Kresów, Tomasz Kuba Kozłowski i Danuta Błahut-Biegańska

Album zawiera unikatowe materiały dotyczące Kresów od końca XIX wieku do 1939 roku, pochodzące ze zbiorów Tomasza K. Kozłowskiego. W publikacji prezentujemy druki zwarte i ulotne, kartografię, archiwalia, dokumenty życia społecznego, ikonografię i falerystykę. Album ukazuje się w serii „Kolekcje XX wieku”.

wyd. DSH i Ośrodek Karta, s. 260, ponad 800. ilustr.

 

Spojrzenia na warszawskie getto, Jacek Leociak

Książka jest połączeniem autorskiego przewodnika, eseju historycznego i albumu varsavianistycznego. Autor zabiera czytelników na wędrówki po getcie warszawskim, prowadząc nas ulicami Krochmalną, Leszno, Karmelicką, Nowolipie, Miłą, Stawki oraz Umschlagplatz. W książce wykorzystano blisko 150 zdjęć z archiwów fotograficznych z całego świata. Oryginalną kartografię opracowaną specjalnie na potrzeby książki, w tym plany ulic, przygotował Paweł E. Weszpiński. Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wyd. DSH, s. 280, ilustr. 150.

 

Dom Spotkań z Historią

informacja o repertuarze

tel. 22 255 05 00

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy