Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.05.06 g. 10:00

KABARETOWA NOC

14 MAJA 2011, SOBOTA, 20.00–01.00, DKŚ
Zapraszamy na Kabaretową Noc z: Arturem Andrusem, Drzewem A Gada, Foch (Formacją Chatelet), Grupami Improwizacyjnymi Lubieto i Dźwięk „Dż”, Kabaretem Zygzak, Kabaretem Paralaksa, Kompanią Grabi oraz Kabaretusem Fraszka. Wstęp wolny.

14-15 maja 2011 w „Noc Muzeów” Dom Kultury Śródmieście w Warszawie proponuje spotkanie ze sztuką sceniczno-kabaretową przeplecioną filmowymi etiudami Zespołu Filmowego „Skurcz” i Łyżki Czyli Chili.

 

W godzinach 20.00-01.00 na Scenie na Smolnej wystąpią Grupy, Formacje i Artyści zaprzyjaźnieni z Domem Kultury Śródmieście i Kabaretusem Fraszka. Programy, improwizowane sceny czy kolejność występów być może zaskoczą, zaskoczeniem natomiast nie będzie, kto tej nocy wystąpi.

 

 

GRUPA IMPRO LUBIETO
opiera się w swoim występie na technice „Impro”, czyli prezentowaniu improwizowanych scenek teatralno-kabaretowych, opartych na sugestii publiczności. Całość przedstawienia poprzez zaskakujący rozwój wydarzeń prowadzi do nieprzewidywalnego zakończenia, na które wpływ ma każdy z widzów. Jakość zabawy zależy od inwencji przybyłych oraz interpretacji kabareciarzy. Jednym słowem „wszystko może się zdarzyć”… W skład grupy improwizacyjnej wchodzą: Piotr Ratajczak, Grzegorz Rydzewski, Wioleta Zysk, Albert Pawłowski, Maciek Szymerski, Mariusz Cichocki.

 

GRUPA IMPROWIZACYJNA DŹWIĘK „DŻ”
powstała w 2010 roku na fali rosnącego zainteresowania improwizowanymi formami artystycznego wyrazu (serial „Spadkobiercy” w TV4, Klancyk). Dźwięk „Dż” to najmłodsza formacja założona przez warszawskich aktorów kabaretowych. Inspiracją do powstania grupy stał się przygotowywany przez artystów „Dzień Mostu nad Pustynią” odbywający się w ramach VII Przeglądu Kabaretowego Stolica (PKS) w Domu Sztuki, na którym nieformalna Koalicja Kabaretów Warszawskich zaprezentowała wraz z gośćmi z kabaretu Limo improwizowany program oparty na popularnych grach aktorskich. Dźwięk „DŻ” proponuje widzom komedię improwizowaną, w której to „publiczność rozdaje karty”. To widzowie wybierają bohaterów i miejsce akcji. Bez wahania „wkładają” w usta aktorów kolejne kwestie decydujące o przebiegu scen. Każde spotkanie z Dźwiękiem „Dż” to wyjątkowe przeżycie i nieprzewidywalne widowisko, serwowane w unikatowej oprawie muzycznej, zaskakujące bardzo często zarówno publiczność jak i samych aktorów. W skład grupy improwizacyjnej wchodzą przedstawiciele kabaretów: Kompania Grabi, Paralaksa, Stado Umtata, Zygzak, Kabaretus Fraszka.

 

KABARET ZYGZAK
w składzie Ireneusz Popiel, Grzegorz Tomaszewski, Olo Adamczyk w najnowszym programie zapyta: kto słodzi, kto błądzi, kto komu się podoba i czy w ogóle warto pytać?! I kiedy na koniec zadacie sobie pytanie, jaki jest właściwie ten najnowszy program Kabaretu Zygzak, to nikt Wam nie odpowie, bo to program „Pod znakiem zapytania”.
www.zygzak.pl

 

KABARETUS FRASZKA
zaprasza na program pt. „GRAU”. Opowiada on o radościach życia codziennego, ale i o zwyczajnych ludzkich problemach, z którymi każdy uczy się sobie radzić. O tym, jak świat byłby smutny, gdyby nie można było się nim dzielić z innymi. „GRAU” kontynuuje i uwypukla niektóre wątki, jakie pojawiały się we wcześniejszych programach Fraszki. Ktoś mógłby się dopatrzeć tu inspiracji analizą konwersacyjną Harolda Garfinkela czy badaniami interakcji Ervinga Goffmana, ktoś inny mógłby dopatrzeć się gestów pychy wykonawców. Ktoś inny mógłby wyjść poza taki odbiór, a ktoś inny – po prostu wyjść.
www.fraszka.com

 

KABARET PARALAKSA
powstał w kwietniu 2004. Skąd wzięła się jego nazwa? Co to znaczy PARALAKSA? W astronomii, fotografii i w nawigacji PARALAKSA oznacza odchylenie kątowe czegoś tam względem czegoś innego. Właśnie od tego nie została wzięta nazwa kabaretu. Nazwa ta została zaczerpnięta ze słynnego monologu Stanisława Tyma – PORA RELAKSU... Interesują ich ludzie, wzajemne relacje i role w jakie wchodzą w zależności od okoliczności. Pole eksploracji kabaretu to drwina z tych relacji i zabawa słowem. Trzon kabaretu tworzą Tomasz Woźniak i Marta Mojnowska. Z kabaretem współpracują: Sebastian Budnicki, Mariusz Cichocki, Tomasz Krezymon, Rafał Kulczycki.
www.kabaretparalaksa.pl

 

KABARET DRZEWO A GADA:
Patryk Laksa i Jakub Nowrotek, czyli dwóch młodych ludzi z oryginalnie ukształtowanymi kończynami dolnymi. Jeden strzela bramki stopą w sposób naturalny wygiętą do dryblingu, drugi liczy na to, że dziewczyny polecą na inteligencję, a nie na organizm. W każdym razie dwie laski ma zawsze pod ręką. Jeden śpiewa, drugi gada. Ktoś im podrzucił teksty i piosenki, ale oni nie wiedzą, że to o nich. Choć podobno głowy mają w porządku. Grają w dwóch różnych konkurencjach, ale zdziwieni będą tak samo. Lepiej martwić się kończynami niż głową. Kabaret powstał w 2008 roku, a na swoim koncie ma jednak już 4 autorskie programy artystyczne, współpracę z czołowym kabaretem polskiej sceny kabaretowej Łowcy.B, występ na Festiwalu RYJEK 2010, 3 premiery w Teatrze KOREZ w Katowicach, około 200 występów przed publicznością w każdym wieku. Choć czasem wzruszają aż do łez, czasem sprawiają, że uśmiech nie znika z ludzkich twarzy. To jedno jest pewne, sztuka którą prezentują wymaga Waszego skupienia, jak ich pędu do życia.
www.drzewoagada.eu

 

KOMPANIA GRABI
ich nowy program dopiero powstaje. Co więcej powstawać nie przestanie, gdyż jego naturą jest w dużej części eksperyment! Jest jak obiad zaimprowizowany przez dobrego kucharza – choć obecne są w nim stałe elementy w dokładnie wymierzonej proporcji, to za każdym razem jest inny, dopasowujący się do specyficznego nastroju danej chwili! My po prostu nie możemy się oprzeć by na scenie nie poimprowizować! Ciągnie nas w tę stronę jak jelenia do wodopoju! I to nie jakiegoś tam jelenia opoja, co napiwszy się na zapas biega ociężale po polach z chlupoczącą mu w środku cieczą! O nie! Ciągnie nas do improwizacji jak jelenia spragnionego! Wiecie… takiego nie chlupoczącego jelenia… no takiego bez cieczy. O, właśnie jak takiego nas ciągnie! W programie łączymy skecze absolutnie improwizowane z tymi o naturze ustalonej. Zapytacie dlaczego? Otóż, nie lubimy kiedy wszystko jest wiadome! Bo podobnie jak Ty, nasz drogi widzu, my także uwielbiamy być zaskakiwani na scenie!  A tak a’propos – jeśli spotkacie kiedyś chlupoczącego jelenia – bardzo proszę, podziękujcie mu za grzeczność, którą nam uczynił, biorąc za darmo udział w dość złożonej metaforze.
www.kompaniagrabi.pl

 

FOCH (Formacja Chatelet) „Granice Humoru”
– jeżeli miałbym określić nasz nowy program jednym słowem, to powiedziałbym – Rewolucja! Brzmi diabelnie poważnie, ale dla nas ten program przyniósł same zmiany. I tak jak rewolucja, zburzył stary porządek, zbombardował wygodne pozycje, które do tej pory zajmowaliśmy i zmusił do tworzenia nowego, świeżego i niczym nieskrępowanego podejścia do kabaretu. Przyznam, że czujemy się z tym zajebiście, bo jest tak jakbyśmy zaczynali od nowa, jakby ktoś otworzył okna w naszych głowach i przewietrzył nam mózgownice. Po pierwsze – zmiana personalna. „Granice Humoru” są napisane, wyreżyserowane i zagrane przez duet Małczyk-Pałubski. Nie można oczywiście zapomnieć o panu Petynce, który na scenie się nie pojawia, ale jest w FOCHU człowiekiem od zadań specjalnych i bez niego ani rusz. Ponieważ w nowym programie nie bierze udziału Adam Grzanka zdecydowaliśmy się na używanie skrótu od Formacji Chatelet i tak właśnie powstał FOCH. Żeby ukrócić plotki i uspokoić zaniepokojonych, śpieszę poinformować, że nie doszło w Chatelet do żadnej kłótni, wszystkie decyzje zapadły w sposób pokojowy, a Formacja Chatelet w dotychczasowym repertuarze występuje nadal w składzie trzyosobowym! Po drugie – całkowita zmiana formy. Na potrzeby nowego programu uknuliśmy nazwę nowej formy scenicznej – Dwuosobowy Stand Up :) Nie będę się rozpisywał, przyjdźcie, zobaczcie, oceńcie. Powiem tylko, że Dwuosobowy Stand Up okazał się formą tyle dziwną, co pojemną z dużą niespodzianką na tyłach. I tyle :) Po trzecie – „Granice Humoru”. Nie bez kozery ten spektakl nosi taki tytuł. Chcemy Was badać i postawić diagnozę, gdzie leżą granice Waszego humoru. Z czego w Polsce śmiać się można, a z czego już nie wypada? Dlaczego w wąskim gronie cieszą nas żarty z polskich tematów tabu, a już przy dużym audytorium ten sam żart staje się niesmaczny? W naszym programie chcemy się do tych granic zbliżać, balansować na ich cienkiej linii, a czasem nawet je przekraczać.
Adam Małczyk
www.chatelet.home.pl

 

ARTUR ANDRUS
– na co dzień redaktor trójkowej „Powtórki z rozrywki”, co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator „Szkła kontaktowego”...
www.arturandrus.art.pl

 

ZESPÓŁ FILMOWY „SKURCZ” (Z.F. Skurcz) (GIT Produkcja)
– amatorski projekt kinematograficzny, założony przez braci Bartosza i Łukasza Walaszków w roku 1988, istniejący po dziś dzień. Obejmuje głównie krótkometrażowe produkcje komediowe. W skład zespołu wchodzą: Bartosz Walaszek (perkusista grupy punk-rockowej TPN 25), Łukasz Walaszek, Krzysztof Radzimski (vel Dr YRY, gra m.in. w zespołach El Doopa oraz TPN 25), Grzegorz Paraska, Piotr Paraska, Krzysztof Żelazko oraz Marcin Rudowski. Większość produkcji zespołu „Skurcz” powstaje bez scenariusza, zaś akcja filmów pełna jest niespodziewanych zwrotów oraz czarnego humoru.
www.wikipedia.pl

 

ŁYŻKA CZYLI CHILLI
(pokaz filmów podczas Kabaretowej Nocy: „NUDA”, „SMAK ŻYCIA”, „KULTURA NA DZIAŁCE”, „RABOLATORIUM”)
– historia Łyżki nie należy do banalnych. Nie tylko ze względu na bezprecedensowy charakter grupy, ale także dlatego, że Łyżka nie istnieje w znanej nam wszystkim liniowej strukturze czasu. Źródła internetowe donoszą bowiem, że grupa powstała w roku 1992, ale istnieje od 1982. Oto osobnicy odpowiedzialni za taki stan: Tomasz „Waciak” Wójcik, Michał „Maria” Mendyk, Tomasz „Trzos” Trzos. […] Prace Łyżki obejrzeć można było między innymi w Zachęcie, na Biennale Sztuki Nowych Mediów, w Centrum Sztuki Współczesnej. Łyżka organizowała niezapomniane Festiwale Kultury i Sztuki „Weź to wyłącz”, które odbywały się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.[…] Łyżka brała także udział w słynnej Krowiej Paradzie, gdzie zasłynęła zieloną krową piłkarską, symbolem prawdziwego patriotyzmu.
www.oczywiscie.ovh.org

 

 

DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE W WARSZAWIE,
SCENA NA SMOLNEJ 9,
WWW.DKS.ART.PL

 




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy