Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.05.12 g. 23:10

Trójwymiarowa podróż w czasie, czyli Noc Muzeów w Fotoplastikonie Warszawskim

W tę niezwykłą noc Fotoplastikon Warszawski zabierze Warszawiaków w magiczną podróż w odległe zakątki Indii z lat 50. i tych współczesnych.

W atmosferę z początku XX wieku wprowadzą zwiedzających przedwojenne szlagiery w nowoczesnej aranżacji grane na żywo przez zespół Voice Band! Od 19:00 w Noc Muzeów w Fotoplastikonie Warszawskim.


Fotoplastikon Warszawski ma przyjemność zabrać wszystkich w podróż dookoła Indii. Magiczny świat fotografii stereoskopowej odkryje przed zwiedzającymi swoje największe tajemnice. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów 14 maja w Fotoplastikonie Warszawskim spotka się XIX-wieczna technika obrazowania trójwymiarowego ze współczesną. Od godz. 19:00 do 21:30 w samym Fotoplastikonie będzie można zobaczyć zdjęcia Indii z lat 50. wykonane techniką fotografowania stereoskopowego. A na dziedzińcu przed wejściem do tego XIX-wiecznego świata  będzie można zobaczyć zdjęcia tego dalekiego zakątka świata wykonane współcześnie przez członka Polskiego Klubu Stereoskopowego Macieja Samulskiego przy wykorzystaniu współczesnej techniki trójwymiarowej. W godz. 19:00 – 20:00 zwiedzającym czas będzie umilać zespół Voice Band grający klimatyczne przedwojenne utwory.


Z kolei późnym wieczorem od godz. 22:00 Fotoplastikon zaprezentuje wystawę pokazująca piękno kobiecego ciała uchwycone na 48 niezwykłych fotografiach z przełomu XIX i XX wieku: „Bez gorsetu, turniury i pantalonów…. czyli odrobina erotyki w Fotoplastikonie Warszawskim”.


W tę niezwykłą noc Fotoplastikon będzie czynny w godz. 19:00 - 2:00. Wystawy w Fotoplastikonie  równocześnie mogą oglądać 24 osoby.


Dzięki tajemniczemu urządzeniu, jakim był Fotoplastikon Warszawski, na początku wieku zwykły warszawiak, który nigdy nie przekroczył granicy miasta, udawał się w niezwykłą trójwymiarową podróż i mógł poznać dalekie zakątki świata. Fotoplastikon był jego oknem na świat. Sama technika fotografowania stereoskopowego i to magiczne urządzenie powstała w połowie XIX wieku i stała się niezwykle popularna w początkach następnego stulecia. W czasach gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że podróżuje w odległe miejsca. Przez kolejne stulecie technika obrazowanie stereoskopowego rozwijała się wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniczne. Dziś każde kino oferuje filmy czy bajki animowane 3D. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Fotoplastikon pragnie przedstawić Warszawiakom, że technika 3D zrodziła się właśnie w XIX-wieku i pierwotną machiną do oglądania obrazów trójwymiarowych był Fotoplastikon.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy