Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.07.13 g. 22:33

Festiwal Spoke’N’Word


16 lipca 2011 w ramach akcji „Wiersze w Metrze” odbędzie się festiwal performance poetry - Spoke'N'Word Festiwal - który łączy w sobie występy poetów zagranicznych ze slamem poetyckim dla twórców z Polski.

Wydarzenie to stanowi świetną okazję, aby zobaczyć i usłyszeć poetów z całej Europy występujących na żywo przed polską publicznością. Festiwal to również szansa wzięcia udziału w slamie poetyckim – nowym, energetyzującym zjawisku, które zawitało do Polski i cieszy się nieustająca popularnością.
Festiwalowi towarzyszą również warsztaty z performance poetry i kreatywnego pisania, które przybliżają polskim odbiorcom kultury ideę poezji wykonywanej na żywo, a także jej techniki.

 

 


Kiedy?
16 lipca (SOBOTA) godz. 20.00 Występ performerów: Hollie McNish (Wielka Brytania), Lara Stoll (Szwajcaria), Ana Reis (Portugalia), Jimi Lend (Austria), muzyka Electrolyrics (Paweł Uszyński) + SLAM poetycki otwarty dla wszystkich
(zgłoszenia: spokenword@wierszewmetrze.euu)
17 lipca (NIEDZIELA) godz. 12.00 – 14.00 Warsztaty spoken word w języku angielskim poprowadzi Hollie McNish


Gdzie?
Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27, Warszawa


WSTĘP WOLNY


WIĘCEJ NA: www.wierszewmetrze.eu
Hollie McNish, poetka spoken word: „Słysząc tak dużo o polskiej scenie poetyckiej i o wspaniałej robocie jaką robią polscy poeci, na przykład tacy jak Bohdan Piasecki, nie mogę się doczekać aż przyjadę do Warszawy na festiwal Spoke’n’Word. Choć to nie piłka nożna, poezja wydaje się być najlepszym sposobem na zebranie w jednym miejscu niezwykle różnorodnych i kolorowych ludzi. Poezja przekracza granice kultur, wieku, płci, klas i wszystkie inne rodzaje ograniczeń, z którymi się spotkałam!”
Wojciech Cichoń, poeta, slamer, organizator festiwalu Spoke’N’Word: „Spoke’N’Word festival jest jedną z największych cyklicznych imprez spoken wordowych w Europie, a na pewno jedyną tak dużą imprezą na wschód od Niemiec. Dzięki współpracy z Instytutami Kultury zrzeszonymi w EUNIC jesteśmy w stanie zaprezentować najlepszych poetów sceny spoken word z całego kontynentu.”

 


***
„Wiersze w Metrze” to jedna z największych imprez promujących polską literaturę organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Wiersze trzydziestu współczesnych polskich poetów zostaną zaprezentowane w metrze w ośmiu stolicach w Europie i Azji. Oprócz Warszawy polska poezja zawędruje do Londynu, Paryża, Madrytu, Kijowa,  Pekinu i Tokio. Pośród autorów, których wiersze będziemy mogli przeczytać podróżując podziemną kolejką znajdą się przedstawiciele wszystkich pokoleń twórców od Różewicza i Szymborskiej po Tomasza Różyckiego i Jacka Dehnela.


Tegoroczna edycja „Wierszy w Metrze” rozpoczęła się 4 lipca 2011 w Warszawie wraz z inauguracją Polskiej Prezydencji. Do połowy lipca warszawiacy oraz turyści goszczący w stolicy mogą przeczytać wiersze umieszczone na infoscreenach oraz w wagonikach metra. Między innymi „Jak dobrze” Tadeusza Różewicza czy „Miłość” Czesława Miłosza. 22 lipca rozstrzygnięty zostanie konkurs poetycki haiku, a już w sierpniu wiersze znajdą się w Londynie i zaczną swoją podróż po stolicach Europy i Azji.
Oprócz tradycyjnej poezji w ramach akcji promowane są również nowe formy poetyckiej aktywności. Każdej edycji towarzyszy festiwal slamowy „Spoke’n’Word”, a także happeningi i konkurs na haiku poświęcony Polsce lub Warszawie. Wszystko to pozwala aktywnie włączyć się w akcję miłośnikom literatury.
Projekt od samego początku ściśle związany jest z Warszawą i na stałe wpisał się w mapę kulturalną stolicy. Teraz promował będzie polską poezję oraz Warszawę na dwóch kontynentach. Jak mówi Andrzej Mańkowski, z-ca dyrektora Biura Promocji miasta st. Warszawy: "Bardzo się cieszymy, że prezentując polską poezję w tak wielu stolicach świata będziemy mieli okazję pokazać Warszawę nie tylko jako rodzinne miasto Chopina czy Skłodowskiej, ale również jako współczesne centrum kultury wysokiej i miejsce poetyckich inspiracji.”



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy